Sukces polskiej badaczki. Olga Malinkiewicz podpisała wielomilionowy kontrakt
Olga Malinkiewicz jest młodym fizykiem, a osiągnęła już to, o czym wielu jej kolegów i koleżanek po fachu może tylko marzyć.
11.09.2015 | aktual.: 14.09.2015 09:38
Jest młodym fizykiem, a osiągnęła już to, o czym wielu jej kolegów i koleżanek po fachu może tylko marzyć. Olga Malinkiewicz opracowała nowatorską technologię produkcji perowskitów. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się materiały - ogniwa słoneczne, które można wykorzystać do przetwarzania energii promieni słonecznych na prąd. Właśnie podpisała wielomilionowy kontrakt z inwestorem z Japonii.
- Innowacyjne technologie, odpowiednio pielęgnowane i rozwijane, a także wspierane przez rząd, mogą spowodować, że to właśnie w Polsce może powstać kolejny Apple, Google lub Facebook - podkreśla Olga Malinkiewicz.
Jak jej wynalazek może zrewolucjonizować naszą codzienność? Na przykład ekran tabletu pokryty perowskitem może doładowywać baterię. Na biwaku nasz namiot może stanowić jeden wielki panel produkujący prąd. Panel będzie można zwinąć w rulon i schować do plecaka podczas górskiej wycieczki. To tylko niektóre z zastosowań perowskitów.
Firma Olgi Malinkeiwicz - Saule Technologies jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów.
- Saule Technologies to tylko jeden z przykładów na to, że Polska jest gotowa tworzyć globalne przedsiębiorstwa. Uważam, że mamy bazę naukową, infrastrukturę i przemysł gotowy, by wspierać badania nad wynalazkami - podkreśla Malinkiewicz.
- To wydarzenie to dowód na to, że można pokonać z sukcesem drogę od myśli, wynalazku, badań aż do wdrożenia w praktyce – mówił wicepremier Janusz Piechociński podczas podpisania umowy o zastosowaniu kryształów perowskitu. Dodajmy, że wynalazek może stać się naszym eksportowym hitem i przynosić gospodarce ogromne zyski.
Firma Saule Technologies istnieje rok. Została założona przez Olgę Malinkiewicz, Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Dokonania Olgi Malinkiewicz - jako osiągnięcie mogące mieć ogromny wpływ na gospodarkę Europy - zostały docenione m.in. przez Komisję Europejską, czego wyrazem było wręczenie głównej nagrody w konkursie Photonics 21.
Producenci na razie nie podają, kiedy technologia trafi do powszechnego użytku, ale prace są zaawansowane.
(kg)/(mtr), WP Kobieta