W wieku 97 lat zmarła księżna Szwecji, Lilian
Była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic szwedzkiej rodziny królewskiej. Modelka bez arystokratycznych korzeni, w dodatku rozwódka - gdy połączyła ją miłość z księciem Bertilem, musieli czekać kilkadziesiąt lat, nim wreszcie król pozwolił się im pobrać. Związek z plebejuszką zagrażał bowiem dynastii Bernadotte'ów.
11.03.2013 | aktual.: 11.03.2013 12:48
Była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic szwedzkiej rodziny królewskiej. Modelka bez arystokratycznych korzeni, w dodatku rozwódka - gdy połączyła ją miłość z księciem Bertilem, musiała czekać kilkadziesiąt lat, nim wreszcie król pozwolił im się pobrać. Związek z plebejuszką był bowiem postrzegany jako zagrożenie dla dynastii Bernadotte'ów.
Lilian zmarła w swoim domu w Sztokholmie 10 marca. Rodzina królewska nie podała oficjalnej przyczyny śmierci, jednak księżna od lat zmagała się z chorobą Alzheimera i jej kondycja ustawicznie pogarszała się.
Księcia Bertila spotkała w 1943 roku, jednak jego dynastyczne zobowiązania oraz fakt, że Lilian była wcześniej mężatką, powstrzymały ich przed upublicznianiem związku. Para kupiła dom we Francji, gdzie żyła dyskretnie przez 30 lat. Oboje byli po 60-tce, gdy król Karol XVI Gustaw wyraził zgodę na zawarcie przez nich małżeństwa. Ta historia ujęła wszystkich Szwedów. - Gdybym miała podsumować moje życie, wszystko kręciło się wokół tej jednej miłości - wyznała Lilian w dniu swoich 80. urodzin, mówiąc o swoim mężu. - To wielki człowiek i kocham go.
Lilian Davies urodziła się w Walii, 30 sierpnia 1915 roku. W wieku 16 lat przeniosła się do Londynu, ponieważ jej kariera modelki i aktorki nabierała rozpędu. Tam spotkała aktora Ivana Craiga i poślubiła go w 1940 roku. W 1943 roku Ivan został wcielony do brytyjskiej armii, podczas gdy Lilian pracowała w fabryce, produkującej radia dla brytyjskich żołnierzy i w szpitalu jako pielęgniarka.
W tym czasie książę Bertil stacjonował w szwedzkiej ambasadzie w Londynie jako atache marynarki. Po raz pierwszy ujrzał Lilian w modnym klubie Les Ambassadeurs, krótko przed jej 28. urodzinami. Później bawili się razem na przyjęciu zorganizowanym w mieszkaniu Lilian i wkrótce romans rozkwitł. - Mój książę był taki przystojny, zwłaszcza w mundurze - wspominała w książce "Moje życie z księciem Bertilem". - Tak uroczy i troskliwy. No i zabawny. Śmialiśmy się razem godzinami.
W związku z długoletnią nieobecnością ówczesnego męża, Ivana, oraz faktem, iż w czasie pobytu za granicą on również poznał kogoś innego, Lilian bez problemu uzyskała rozwód za porozumieniem stron. Jednak w Szwecji związek Bertila ze zwykłą rozwódką, niespodziewanie stał się solą w oku członków rodziny królewskiej. Jego starszy brat - Gustaw Adolf - zginął w 1947 roku w katastrofie lotniczej. Karol Gustaw, syn tragicznie zmarłego, miał niespełna rok i okazało się, że w przypadku śmierci króla, to książę Bertil będzie pełnił obowiązki regenta.
Ojciec Bertila nakazał mu powstrzymać się od małżeństwa z ukochaną, by nie zamykać ostatniej furtki do przetrwania dynastii Bernadotte'ów. Zamiast tego, zezwolił na to, by ich romans był kontynuowany nieoficjalnie. Być może nie spodziewał się, że związek modelki i potencjalnego następcy szwedzkiego tronu będzie trwał przez dekady. Para dzieliła życie między francuską wioskę Saint - Germaine oraz apartament w Sztokholmie.
Mimo że Lilian nie była oficjalnie zaakceptowana przez rodzinę królewską, jej wdzięk oraz ciepła osobowość szybko podbiły serca Szwedów. Gdy książę musiał posługiwać się balkonikiem do chodzenia po operacji, Lilian żartobliwie nazwała go "Bugattim" księcia. Prasa publikowała zdjęcia nieodmiennie zakochanej pary podczas gry w golfa i wspólnych wycieczek.
W 1976 roku - 33 lata po pierwszym spotkaniu - para dostała pozwolenie na długo wyczekiwany ślub. W zimny grudniowy dzień tego samego roku Lily - jak nazywał ją pieszczotliwie ukochany - otrzymała tytuł księżnej Szwecji oraz Halland (południowej prowincji kraju). Małżeństwo nie miało dzieci.
Lilian przejęła część oficjalnych obowiązków Bertila, pojawiając się m.in. na uroczystościach przyznawania Nagród Nobla - także po jego śmierci w 1997 roku.
Od 2006 roku nie pojawiała się już publicznie w związku z pogarszającym się zdrowiem i rozwojem choroby Alzhaimera.
Na podstawie Hiffingtonpost.com (mtr/sr), kobieta.wp.pl