UrodaWalka z niedoskonałościami cery

Walka z niedoskonałościami cery

Codzienne oczyszczanie to podstawa pielęgnacji. Nie tylko pozwala pozbyć się nieczystości, ale także przygotowuje skórę na przyjęcie drogocennych substancji, znajdujących się w kremach. Prawidłowe oczyszczanie to jednak nie tylko codzienne mycie twarzy. To także zabiegi, które złuszczają zrogowaciały naskórek i pozwalają pozbyć się uporczywych zaskórników i pryszczy. Co warto o nich wiedzieć?

Walka z niedoskonałościami cery
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

15.01.2013 | aktual.: 16.01.2013 08:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieskazitelna cera to marzenie każdej kobiety, jednak pochwalić się nią mogą tylko nieliczne szczęściary. Hormony, niewłaściwa dieta i - przede wszystkim - uwarunkowania genetyczne - powodują pojawianie się uporczywych zaskórników i pryszczy, które zazwyczaj ukrywamy pod makijażem. Jednak, prócz codziennego mycia twarzy i wklepywania kremu, możemy sięgnąć po zabiegi, które złuszczają zrogowaciały naskórek i pozwalają pozbyć się niedoskonałości naszej cery. Co warto o nich wiedzieć?

* Nie zapominaj o peelingu*
Najbardziej dokładne mycie twarzy prawidłowo dobranymi kosmetykami nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, jeśli nie wprowadzisz do programu oczyszczania skóry peelingu. To najlepszy sposób, aby pozbyć się zrogowaciałych komórek, a tym samym oczyścić skórę. Preparat powinnaś dobrać stosownie do jej rodzaju. Do cery mieszanej i tłustej najlepszy będzie drobnoziarnisty, który pozwala oczyścić pory i uregulować produkcję sebum. Stosuj go raz w tygodniu ( jeśli masz cerę mieszaną) lub dwa ( przy tłustej).

Cera sucha i wrażliwa potrzebuje delikatniejszego peelingu enzymatycznego, który usuwa zrogowaciały naskórek, ale nie podrażnia skóry. Wystarczy złuszczać ją raz na dwa tygodnie.

Pryszcze - wyciskać czy nie?

Oczyszczanie u kosmetyczki to wciąż jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Jego celem jest usunięcie nadmiaru wydzieliny łojowej zalegającej na skórze, zaskórników (wągrów z czarną główką), a także ropnych wykwitów. Po wcześniejszym przygotowaniu skóry, np. za pomocą maski rozpulchniającej z wapozonem, kosmetyczka wyciska ręcznie lub przy pomocy specjalnego przyrządu zawartość zaskórników i drobnych pryszczy.

Jeśli masz cerę normalną, suchą, wrażliwą i odpowiednio ją pielęgnujesz - zabieg manualnego oczyszczania w gabinecie jest zbyteczny, a możesz zastąpić go, np. peelingiem kawitacyjnym. Przy cerze mieszanej możesz przeprowadzać oczyszczanie manualne dwa razy w roku, pod warunkiem, że kosmetyczka nie będzie wyciskać zmian o charakterze zapalnym.

Najwięcej zwolenniczek manualnego oczyszczania jest wśród posiadaczek cery tłustej i trądzikowej. Tymczasem tutaj sprawa jest bardziej złożona, a tradycyjne oczyszczanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zabieg rzeczywiście poprawi wygląd skóry, ale na krótko. Stan zapalny pod wpływem rozgrzewania i wyciskania może się rozprzestrzenić, a krostek pojawi się jeszcze więcej. Zdarza się, że po takim ręcznym wyciskaniu pozostaną na skórze blizny, ponieważ przerwana zostaje ciągłość naskórka. W żadnym wypadku nie wolno wyciskać ropnych wyprysków z silnym zaczerwienieniem wokół, a zabieg oczyszczania należy ograniczyć do zaskórników.

Zamiast manualnego oczyszczania

Większość gabinetów kosmetycznych oferuje obecnie wiele metod oczyszczania skóry, które mogą być stosowane przy równych rodzajach skóry. Są to m.in.:

Peeling enzymatyczny - rodzaj delikatnego, nieinwazyjnego złuszczania martwych komórek naskórka, który poprzedza większość zabiegów kosmetycznych. Można go stosować przy cerze wrażliwej i naczyniowej.

Peeling kawitacyjny - oczyszczanie skóry za pomocą wibracji ultradźwiękowej. Zabieg ten jednocześnie wygładza skórę, nawilża ją, a dodatkowo sterylizuje. Można go stosować dla każdego rodzaju cery, a szczególnie wskazany jest dla cery trądzikowej, szarej, z przebarwieniami oraz widocznymi zmarszczkami, wrażliwej.

Mikrodermabrazja - polega na starciu wierzchnich warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia do mikrodermabrazji diamentowej lub tlenowej, bądź specjalnego preparatu do mikrodermabrazji w kremie, zawierającego antybakteryjne srebro.

Zabieg powinien zostać wykonany przez przeszkoloną kosmetyczkę lub kosmetologa, gdyż może dojść do nadmiernego usunięcia naskórka. Wskazania to cera trądzikowa, dojrzała. Nie powinno się go wykonywać przy cerze wrażliwej i bardzo suchej.

Oczyszczanie za pomocą kwasów AHA - ( m.in. mlekowe, glikolowe, migdałowe) ma na celu rozpuszczenie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i martwego naskórka. W zależności od rodzaju cery stosuje się kwasy o różnych stężeniach i składach.

Mikrodermabrazję i oczyszczanie skóry za pomocą kwasów AHA najlepiej przeprowadzać wiosną i jesienią. Zabieg wykonany wiosną pozwoli pozbyć się nagromadzonych zimą zanieczyszczeń i przygotować skórę do lata, a jesienią - pozbędziemy się negatywnych skutków opalania i szybciej ją zregenerujemy.

Maria Piotrowiec (mpi/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

pryszczezaskórnikioczyszczanie cery
Komentarze (23)