Zbrodnia i kara
Ofiary okupują prześladowanie stresem, bezsennością, osłabieniem, zaburzeniami łaknienia, ale także zmianą stylu życia. Co szósta ofiara musiała zrezygnować z dotychczasowej pracy lub ją zmienić, co dziewiąta musiała się przeprowadzić. Tylko co druga osoba zwraca się o pomoc do policji lub prokuratury.
Po wejściu w życie nowych przepisów tym, którzy przez uporczywe nękanie innej osoby wzbudzać u niej poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać będą jej prywatność, grozić będzie kara pozbawienia wolności do 3 lat. Tej samej karze podlegać będzie ten, kto „wykorzystuje wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej”. Już niebawem projektem zmian zajmie się Sejm.
Tekst: Katarzyna Gruszczyńska
Koncepcję badania i projekt kwestionariusza opracował zespół pracowników Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości oraz Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Zespołem badawczym kierował dyrektor IWS, prof. Dr hab. Andrzej Siemaszko. Badanie w terenie zostało przeprowadzone przez TNS OBOP.