Trądzik. Jak długo jeszcze?
Wcześniej zjawisko to było na tyle sporadyczne, że mało, kto o nim wspominał. ― Bardzo często zdarza się, że przychodzą do mnie kobiety z prośbą o wykonanie oczyszczania ich skóry twarzy, szyi i dekoltu. Problem pojawia się wtenczas, gdy mają zaogniony stan zapalny i myślą, że oczyszczenie skóry go załagodzi lub całkowicie wyeliminuje. W takich przypadkach odsyłam do dermatologa, jednak zdaje sobie z tego sprawę, że korzysta z tego niewiele pań ― mówi Magda Piórek, kosmetyczka.
Jak się okazuje czasy zabobonów wcale nie przeminęły. W dalszym ciągu panuje obiegowa opinia, iż po urodzeniu pierwszego dziecka trądzik zniknie, lub, że dotyka on niereligijnych kobiet. Ten, jak i wiele innych przesądów, pomimo, że wydają się śmieszne i niedorzeczne nadal obowiązują!
Podczas gdy medycyna ludowa przeżywa swój renesans, lekarze dermatolodzy wykonują szereg badań celem odnalezienia skutecznego remedium na szybkie i nieinwazyjne pozbycie się trądziku. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że za powszechnie używaną nazwą „trądzik” kryje się wiele jego odmian (m.in. trądzik młodzieńczy, różowaty, pospolity, o podłożu psychosomatycznym).