Większość współczesnych gwiazd robi wszystko, by ich twarz nie zniknęła z okładek gazet czy głównych stron plotkarskich portali. Jednak niektórzy artyści obierają zupełnie odwrotną taktykę. Nie upubliczniają swojego wizerunku, a czasami skrywają się nawet za rozmaitymi maskami.
Większość współczesnych gwiazd robi wszystko, by ich twarz nie zniknęła z okładek gazet czy głównych stron plotkarskich portali. Jednak niektórzy artyści obierają zupełnie odwrotną taktykę. Nie upubliczniają swojego wizerunku, a czasami skrywają się nawet za rozmaitymi maskami.
Twarz postanowiła ukrywać Sia, a jej znakiem rozpoznawczym jest tylko charakterystyczna fryzura.
Australijska piosenkarka jest jednym z największych odkryć muzycznych ostatnich miesięcy, a jej utwór "Chandelier" dotarł w ubiegłym roku na szczyty list przebojów.
"Zapragnęłam wykreować równo przycięte blond włosy jako swoją markę. Nie chciałam, by moja twarz służyła do sprzedawania czegokolwiek. Nie zamierzam być sławna" - tłumaczyła w jednym z wywiadów.
Podczas koncertów i telewizyjnych występów artystka zwykle śpiewa odwrócona plecami do publiczności. W jej teledyskach występuje natomiast 11-letnia tancerka, z włosami ucharakteryzowanymi na podobieństwo fryzury Sii.
Tekst: (RAF)/(kg), WP Kobieta
Daft Punk
Rok temu francuski duet muzyczny okazał się jednym z triumfatorów ceremonii wręczenia nagród Grammy. Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter otrzymali w sumie pięć statuetek. Odbierali je ubrani tak jak na koncertach, czyli w kosmicznych kombinezonach i kaskach, skrywających prawdziwe oblicza.
Dlaczego zdecydowali się na taki image? Artyści przekonują, że wbrew powszechnej opinii nie jest to chwyt marketingowy.
"Chcieliśmy stworzyć fikcyjne postaci, które funkcjonują w prawdziwym świecie. Fascynuje nas granica pomiędzy fikcją a rzeczywistością. Kaski na naszych głowach to po prostu taki luksusowy styl science-fiction, który nas wyraża" - zdradza Thomas Bangalter.
Lordi
Fiński zespół był największą sensacją konkursu piosenki Eurowizji w 2006 roku. Hardrockowi muzycy przebrani w kostiumy jakby żywcem wyjęte z filmów grozy bardzo spodobali się telewidzom i zdobyli najwięcej głosów.
Członkowie Lordi do dzisiaj nie zrezygnowali z przebrań. Występują w nich na koncertach, w teledyskach i podczas udzielania wywiadów.
W sieci pojawiły się nawet nagrania z wypoczynku muzyków nad basenem, oczywiście odzianych w przerażające kostiumy. Każdy z nich waży około dziesięciu kilogramów i z trudem przepuszcza powietrze. Do tego dochodzi równie uciążliwa maska z piankowego lateksu.
Banksy
Banksy to najsłynniejszy współczesny reprezentant sztuki ulicznej, którego charakterystyczne obrazki pojawiają się na budynkach i obiektach publicznych w Londynie i wielu innych miejscach świata.
Media od lat spekulują, kim jest sławny Banksy. Nigdy nie pokazał się publicznie. W 2010 roku nie pojawił się na ceremonii wręczenia Oscarów, choć do prestiżowej nagrody był nominowany jego film dokumentalny pt. "Wejście przez sklep z pamiątkami".
"Jeśli tworzysz tylko po to, by zostać sławnym, nigdy ci się to nie uda. Sława jest skutkiem ubocznym" - przekonuje w swojej książce.
Gorillaz
Prawdopodobnie w przyszłym roku ukaże się nowy album kapeli, która w księdze rekordów Guinnessa figuruje jako najpopularniejszy wirtualny zespół w historii muzyki rozrywkowej. Jego twórcami są producent i muzyk Damon Albarn oraz rysownik Jamie Hewlett. Na gitarach grają byli członkowie grupy The Clash: Paul Simonon i Mick Jones.
Skrywają się za rysunkowymi awatarami przypominającymi postaci z kreskówek. Grupę tworzą: wokalista 2D, basista Murdoc Niccals, gitarzystka Noodle oraz perkusista Russel Hobbs.
Ostatni jak dotąd koncert zagrali w grudniu 2010 roku w Nowej Zelandii.
Joel Zimmerman
Kanadyjczyk jest bardziej znany pod swoim artystycznym pseudonimem - Deadmau5. Od kilku lat trafia na listę najlepiej zarabiających DJ-ów świata, a jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna maska. Podczas większości publicznych występów Joel Zimmerman ukrywa się za podobizną wielkiej myszy.
Niedawno spowodowało to konflikt z The Walt Disney Company, ponieważ koncern uznał, że muzyk bez zgody wytwórni wykorzystuje wizerunek Myszki Miki, szkodząc interesom filmy.
Artysta nie dał się jednak zastraszyć i twierdzi, że nosi na sobie głowę zwykłej myszy, a nie bohaterki słynnych filmów animowanych.
Slipknot
Muzycy amerykańskiej grupy także skrywają twarze za maskami, zwykle dość przerażającymi, przez co przypominają bohaterów filmów grozy.
"Maska jest dla mnie ważna, kiedy śpiewam i noszę ją przede wszystkim na scenie" - tłumaczył w magazynie "Tylko Rock" Corey Taylor, wokalista Slipknot.
BOKKA
Członkowie polskiej grupy BOKKA nie ujawniają tożsamości, a podczas koncertów są przysłonięci ekranami lub innymi elementami scenografii. O udział w projekcie podejrzewa się m.in. Dawida Podsiadło i Andrzeja Smolika.
"Żyjemy w czasach potwornego natłoku informacji. Wokół coraz więcej osób, które wiesz, jak wyglądają, ale nie wiesz, co robią. Okazuje się, że nic nie robią, poza tym, że pozują przy ściance. Czuliśmy, że nie chcemy być częścią tego świata, że to jest ten moment, w którym możemy sprawdzić, czy muzyka obroni się sama" - wyjaśniali członkowie grupy w wywiadzie udzielonym portalowi T-Mobile Music.