Blisko ludziBiałe małżeństwa

Białe małżeństwa

Białe małżeństwa

Życie bez seksu jest możliwe, tylko co to za życie – powiedziałaby większość dorosłych osób. Choć żyjemy w świecie przesiąkniętym seksem, gdzie nawet herbatę reklamuje para w miłosnym uścisku, część osób rezygnuje z niego całkowicie i postanawia żyć w tzw. białych, czyli nieskonsumowanych związkach.

Życie bez seksu jest możliwe, tylko co to za życie – powiedziałaby większość dorosłych osób. Choć żyjemy w świecie przesiąkniętym seksem, gdzie nawet herbatę reklamuje para w miłosnym uścisku, część osób rezygnuje z niego całkowicie i postanawia żyć w tzw. białych, czyli nieskonsumowanych związkach.

Potrzeba bliskości i seksu jest zupełnie naturalna. Z jednej strony to instynkt, z drugiej sposób okazania miłości i oddania drugiej osobie. Większość z nas nie potrafi sobie nawet wyobrazić bycia w związku pozbawionym seksu. To ważna sfera nie tylko dlatego, że umożliwia rozładowanie napięcia seksualnego, ale też buduje bliskość i więzi między partnerami. Brak kontaktów może stać się powodem rozpadu relacji. Tymczasem szacuje się, że około 2 proc. społeczeństwa na świecie nie uprawia w ogóle seksu i żyje w tak zwanych białych związkach lub samotnie.

1 / 4

Czystość w imię Boga

Obraz
© Jupiterimages

Część osób decydujących się na białe małżeństwa, mówi o ślubowaniu czystości złożonym wobec Boga. Kościół wymaga co prawda wstrzemięźliwości przedmałżeńskiej, ale tylko do dnia ślubu. Potem nie ma religijnych przeciwwskazań do miłości fizycznej i posiadania potomstwa.

„Białe małżeństwo”, czyli nieskonsumowanie związku w prawie kanonicznym staje się podstawą do jego unieważnienia. Można więc przypuszczać, że argument ten jest raczej wymówką, w celu wytłumaczenia sobie rzeczywistych problemów z seksem.

2 / 4

Impotencja i dyspareunia

Obraz
© Jupiterimages

Częstym powodem unika seksu są problemy, takie jak impotencja u mężczyzn, czy dyspareunia u kobiet.

Objawem impotencji mogą być niepełne wzwody, brak wzwodu albo zaburzenia erekcji. Cześć mężczyzn doświadcza jej czasowo, kiedy np. mają dużo stresu w pracy, są przemęczeni. Przyczyną problemów może być także lęk przed kompromitacją. Inną przyczyną są problemy zdrowotne, jak cukrzyca, czy stwardnienie rozsiane.

Natomiast dyspareunia wiąże się z odczuwaniem przez kobietę bólu podczas kontaktów seksualnych. Zaburzenie to u mężczyzn występuje sporadycznie. Przyczyną dyspareunii mogą być zarówno psychologiczne, jak i np. związane z nieprawidłową budową pochwy. Oba powody unikania kontaktów seksualnych można skutecznie leczyć.

3 / 4

Aseksualny spotyka aseksualną

Obraz
© Jupiterimages

Już kilka lata temu psycholog Anthony Bogaert udowodnił, że istnieje zjawisko aseksualności, czyli całkowity brak pociągu płciowego. Przebadał blisko 19 tysięcy Brytyjczyków w wieku od 16 do 50 lat. Spośród nich, 200 osób mówiło, że nie odczuwają potrzeby seksu i nie pamiętają, żeby kiedykolwiek mieli popęd płciowy. Psycholog opisał to jako pewną formę zaburzenia.

Aseksualność wymaga psychoterapii, kiedy jest objawem nierozwiązanych problemów i ma poważne podłoże psychologiczne. Może ona wynikać z braku akceptacji własnego ciała, niemożliwości zaufania mężczyźnie, czy kobiecie, albo panicznego strachu przed ciążą u kobiet.

Zdarza się bowiem, że nie wrodzony brak popędu, ale przykre doświadczenia z dzieciństwa, takie jak molestowanie, gwałt, czy nieudany związek rodziców, skutecznie zniechęcają do seksu. Wtedy zbliżenie nie kojarzy się z niczym przyjemnym, a jedynie z agresją i przemocą.

4 / 4

Czy można żyć bez seksu?

Obraz
© Jupiterimages

Można. Pod warunkiem jednak, że jest na to zgoda obojga partnerów. Jeśli się tak dobrali, że wystarczą im delikatne pocałunki, czy przytulanie, to nie ma w tym nic złego. Zdarza się, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna nie mają dużych potrzeb seksualnych. Problem pojawia się wtedy, kiedy np. ona chce żyć w tzw. białym związku, a on potrzebuje seksu.

Psycholodzy przyznają, że takie związki mają małą szansę na przetrwanie. Nawet jeśli jedna strona z miłości będzie w stanie zaakceptować brak seksu, to w pewnym momencie może to wywołać kryzys, bo jednak wciąż będzie niespełniona w tym związku. Takim parom może pomóc jedynie psychoterapia, pod warunkiem jednak, że osoba z uprzedzeniami do seksu będzie w stanie przyznać się, że potrzebuje pomocy specjalisty.

Tekst: Monika Doroszkiewicz

seksaseksualnośćimpotencja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (286)