UrodaCo najbardziej niszczy cerę?

Co najbardziej niszczy cerę?

Co najbardziej niszczy cerę?

Na kondycję skóry wpływa wiele czynników. Promieniowanie słoneczne, niezmywanie makijażu na noc, źle dobrane kosmetyki, palenie papierosów, niewłaściwa dieta - to wszystko może zniszczyć cerę. Dbajmy o nią, bo zaniedbana zszarzeje, będzie pozbawiona blasku, pojawią się na niej przebarwienia, wypryski oraz zmarszczki. Często nawet z pozoru błahe czynności mogą poważnie zaszkodzić skórze.

Na kondycję skóry wpływa wiele czynników. Promieniowanie słoneczne, niezmywanie makijażu na noc, źle dobrane kosmetyki, palenie papierosów, niewłaściwa dieta – to wszystko może zniszczyć cerę. Dbajmy o nią, bo zaniedbana zszarzeje, będzie pozbawiona blasku, pojawią się na niej przebarwienia, wypryski oraz zmarszczki. Często nawet z pozoru błahe czynności mogą poważnie zaszkodzić skórze.

Jednymi z czynników, które najsilniej pogarszają stan cery, są promienie słoneczne. – Zbrązowiała skóra to nie tylko oznaka udanego urlopu, ale i radykalnego pogorszenia stanu cery. Z dermatologicznego punktu widzenia wystawianie skóry na słońce z pominięciem ochrony przyśpiesza jej fotostarzenie, przyczynia się do spadku jędrności, nasila przesuszenie i powstawanie przebarwień – wyjaśnia dr Edyta Englander, dermatolog i ekspert marki Revitacell.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska

(epn/sr), kobieta.wp.pl

1 / 5

Groźne promieniowanie

Obraz
© 123RF

Promieniowanie jest szczególnie niebezpieczne. – W dużej mierze odpowiada za alergie słoneczne i przyśpiesza starzenie się skóry. Dociera nawet do głębokich warstw skóry, gdzie uszkadza jej komórki. UVA uruchamia działanie wolnych rodników w skórze, co nasila jej stres oksydacyjny. Wolne rodniki odpowiadają za mutacje DNA, co przyczynia się do fotostarzenia skóry. Proces ten polega na defragmentacji włókien elastyny i kolagenu, czego efektem jest zwiotczenie i utrata jędrności. W konsekwencji pojawiają się zmarszczki – tłumaczy dr Edyta Englander.

Dlaczego, gdy promieniowanie jest silne (również zimą), należy pamiętać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, a skórze dodatkowo dostarczać porcję odpowiednich składników aktywnych (wraz z kremem, balsamem itp.).

2 / 5

Nie śpij w makijażu

Obraz
© 123RF

Cerze bardzo szkodzi zasypianie w makijażu. Od tego również zatykają się pory, skóra nie oddycha, rzęsy mogą się połamać, nie wspominając o plamach na poduszce… Spanie w makijażu przyśpiesza starzenie się skóry i sprzyja powstawaniu zmarszczek. Zagraniczni badacze odkryli nawet, że odpoczynek z makijażem postarza cerę o cztery dni.

3 / 5

Ostrożnie z kosmetykami

Obraz
© 123RF

Wiele kobiet, zwłaszcza młodych, zastanawia się, czy cerze szkodzi nakładanie makijażu. Jeśli korzystamy z kosmetyków w rozsądnych ilościach, czyli z umiarem, nie należy się martwić. W innym wypadku pory mogą się zatkać i skóra nie będzie mogła oddychać, co może jej bardzo zaszkodzić. Zaskórniki, które powstają w efekcie nadmiernego stosowania podkładów, pudrów czy innych kosmetyków kolorowych zatykających ujścia gruczołów łojowych i potowych, nazywa się trądzikiem kosmetycznym.

Może się on pojawić również wtedy, gdy sięgamy po kosmetyki słabej jakości, zawierające toksyczne składniki szkodzącego naszej skórze. Produkt gromadzi się w zatkanych porach, a z czasem zaczynają na nim żerować bakterie. Stąd już krótka droga do wykwitów skórnych. Trądzik kosmetyczny może również być skutkiem stosowania niewłaściwego kremu, dlatego jest tak ważne, aby sięgać po kosmetyki dobrane do rodzaju cery, które jej nie zniszczą. Na przykład kremy do cery suchej zawierają specjalne składniki, które mają ją natłuścić, nie są zatem wskazane w przypadku cery łojotokowej, tłustej – problem mógłby się wtedy tylko nasilić.

4 / 5

Odstaw używki

Obraz
© 123RF

Destrukcyjnie na cerę wpływa palenie papierosów. Obecne w nich toksyczne składniki przyśpieszają procesy starzenia się skóry. Palenie niszczy włókna kolagenu i elastyny, przez co skóra traci jędrność. Bez kolagenu zmarszczki wydają się jeszcze głębsze. Poza tym palenie przyczynia się do powstawania nieestetycznych bruzd wokół ust.

Podobnie jest z alkoholem, który odwadnia organizm i wysusza skórę. Nadmierne spożywanie alkoholu sprawia, że cera matowieje, staje się szara i pozbawiona blasku, szybciej powstają zmarszczki. Pamiętajmy też, że alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co kończy się tym, że na skórze pojawiają się nieestetyczne czerwone plamy.

5 / 5

Sprzymierzeńcy pięknej cery:

Obraz
© 123RF

- Zdrowa dieta bogata w antyoksydanty, pierwiastki, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe;

- Aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu;

- Regularny, spokojny sen – potrzeba 7-9 godzin w ciągu doby, by organizm mógł się zregenerować. Zmęczenie i zarwaną noc najszybciej widać na twarzy;

- Unikanie słońca i stosowanie kosmetyków ochronnych z wysokim filtrem;

- Spokojny tryb życia, bez stresu, z czasem na relaks i własne zainteresowania.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska

(epn/sr), kobieta.wp.pl

urodaceraalkohol

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (68)