GwiazdyCoaching – wsparcie dla par!

Coaching – wsparcie dla par!

Gdy związek przechodzi kryzys, kiedy partnerom trudno się porozumieć. Gdy wyrasta między nimi mur niechęci, często interpretują tę sytuację, jako sygnał o tym, że coś się skończyło i czas się rozstać. Decyzje takie podejmowane są wtedy na ogół pod wpływem silnych emocji.

Coaching – wsparcie dla par!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

27.06.2011 | aktual.: 15.06.2012 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy związek przechodzi kryzys, kiedy partnerom trudno się porozumieć. Gdy wyrasta między nimi mur niechęci, często interpretują tę sytuację, jako sygnał o tym, że coś się skończyło i czas się rozstać. Decyzje takie podejmowane są wtedy na ogół pod wpływem silnych emocji.

Tymczasem rozstanie, a w konsekwencji separacja czy rozwód, to tylko jedno z wyjść z zaistniałej sytuacji, na ogół nie rozwiązujące trudności w relacji. Na etapie przeżywania silnej niechęci, żalu, rozgoryczenia, złości bezsilności poczucia krzywdy i/lub winy, rozczarowania itp. trudno jest podjąć racjonalne i świadome decyzje. Zdarza się, że małżonkowie dochodzą do wniosku, że łatwiej im będzie rozwiązać konflikty i wyjść z kryzysu, gdy skorzystają z pomocy mediatora czy psychoterapeuty. Często jednak nie mają już ochoty, sił i wiary w to, że jeszcze potrafią coś razem zbudować, nawet z pomocą specjalisty.

Z pewnością warto byłoby wcześniej, przy pierwszych symptomach ochłodzenia relacji, pomyśleć o tym, jak sobie z tym radzić, jak stawiać czoła problemom, jak przywracać bliskość. W takim świadomym budowaniu związku dużym wsparciem mogą być sesje coachingowe dla par. Coach wspiera wzajemną komunikację, pomaga wypowiedzieć to, co zostało głęboko ukryte, poznać i lepiej zrozumieć siebie i partnera. Pomaga też w uzgodnieniu zasad i reguł funkcjonowania związku, w sformułowaniu potrzeb i celów osobistych.

Coaching nie jest terapią małżeńską. Gdy partnerzy przychodzą z wątpliwościami, czy ich związek ma sens, coach nie nakłania ich ani do ratowania związku, ani też do jego zakończenia. Przy uzyskaniu profesjonalnego wsparcia para może wspólnie podjąć decyzje, umocnić się w niej lub zweryfikować te postanowienia, które dotąd zapadły. Coaching nie koncentruje się na "leczeniu" zaburzeń emocjonalno - psychicznych, tylko na pomocy w konkretnych problemach pary związanych z sytuacjami życia codziennego. Wspiera też rozwój osobowościowy każdego z partnerów – zdobyte umiejętności stają się potencjałem do wykorzystania w dalszych etapach życia.

Sesje coachingowe są formą wspomagania partnerów w ich samodzielnej pracy nad sobą oraz nad relacją. Coach neutralny i bezstronny trener, prowadzi dwoje ludzi drogą, jaką sami wybierają i którą chcą podążać. Podprowadza ich tylko do momentu, w którym już będą pewni, że dalej mogą iść samodzielnie, że nie potrzebują już przewodnika i towarzysza tej podróży. Czasem pomaga podjąć decyzję, gdy stają na rozdrożach, wspiera w pewności, że obrali dobry kierunek. Gdy zabłądzą, pomaga im odnaleźć właściwą i dobrą dla nich drogę.

Gdy pojawią się burze, błyskawice i wiatry, jest blisko i wspiera, aby przetrwali trudności, zrozumieli własne lęki, obawy, trwogę itp. oraz nauczyli się wspomagać siebie wzajemnie w radzeniu sobie z trudnościami w różnych okolicznościach wspólnego życia.

Coaching dla par jest skuteczną formą wsparcia, gdy:

- para chce świadomie budować związek i pogłębiać wzajemny kontakt;
- partnerzy pragną rozwijać swoją osobowość, poszerzać świadomość i odkrywać nieujawniony potencjał;
- kobieta i mężczyzna chcą lepiej się poznać, zrozumieć wzajemnie swoje potrzeby;
- każdemu z partnerów zależy na rozwoju osobistym, jak też na wspólnym, twórczym budowaniu związku;

- para chce podjąć decyzje co do zmian w organizacji wspólnego życia;
- partnerzy chcą świadomie podejmować ważne wspólne decyzje;
- partnerzy chcą przyjrzeć się priorytetom, wartościom i przekonaniom ważnym dla każdego z osobna i dla związku;
- związek przechodzi kryzys i coraz trudniej jest samodzielnie z niego wyjść;

- w związek wdarła się rutyna i nuda, potrzebne są zmiany;
- partnerzy mają poczucie oddalenia się od siebie, zablokowania komunikacji;
- partnerzy nie są zadowoleni z poziomu komunikacji i chcą zmienić jej styl;
- para pragnie, aby rozwój osobisty każdego z partnerów miał szansę przebiegać równolegle i harmonijnie;

- partnerzy chcą nauczyć się wspierać siebie wzajemnie w trudnościach;
- jedno z partnerów lub oboje mają trudności z wyrażaniem emocji/uczuć oraz komunikowaniem potrzeb;
- oboje lub jedno z partnerów mają poczucie nierównowagi, dominacji/uległości w związku;
- oboje lub jedna z osób czuje się przeciążona, zmęczona, zniechęcona, traci poczucie sensu życia itp.
- partnerzy chcą wspólnie poradzić sobie z trudnościami w rodzinie, np. dotyczącymi wychowania dzieci, relacji z nimi.

Coaching pomaga zrozumieć każdemu z partnerów, że praca nad sobą i wspólne budowanie związku jest nieustającym procesem, w którym oboje uczą się radzenia sobie z problemami napotykanymi w codziennym życiu. Ostatecznym celem jest podejmowanie świadomych, jak najlepszych decyzji, które prowadzą do twórczego, harmonijnego i szczęśliwego życia.

Alicja Krata – mediator; trener, coach; prezes Zarządu Fundacji Mediare: Dialog-Mediacja-Prawo; założycielka Szkoły Miłości, w ramach której prowadzi treningi indywidualne oraz warsztaty dla osób i par, które chcą budować dobre relacje, dialog i współpracę, tworzyć szczęśliwe związki.

(akr/bb)

Źródło artykułu:WP Kobieta
kryzyscoachmałżeństwo
Komentarze (4)