Blisko ludziDo odważnych świat należy

Do odważnych świat należy

Do odważnych świat należy
10.08.2007 14:14, aktualizacja: 28.05.2010 15:07

Zastanawiasz się, czemu jesteś ignorowana przez sprzedawcę w samoobsługowym sklepie odzieżowym? Czemu w kolejce do lekarza wszyscy wpychają się przed Ciebie? Czy zdarza Ci się, że w Twoim towarzystwie ktoś mówi o Tobie, jakby Ciebie nie było? Masz dosyć bycia traktowaną jak powietrze?

Zastanawiasz się, czemu jesteś ignorowana przez sprzedawcę w samoobsługowym sklepie odzieżowym? Czemu w kolejce do lekarza wszyscy wpychają się przed Ciebie? Czy zdarza Ci się, że w Twoim towarzystwie ktoś mówi o Tobie, jakby Ciebie nie było? Masz dosyć bycia traktowaną jak powietrze?

Ludzie na ogół łatwo identyfikują w tłumie szare myszki, i nikt sobie nimi głowy nie zawraca. A przecież szare myszki nie są zadowolone ze sposobu, w jaki inni się z nimi obchodzą. Teoretycznie to nie koniec świata, że poczekasz sobie w kolejce pół godziny dłużej, albo że siostra przy Tobie o Tobie mówi, że „ona nigdy nie miała siły przebicia”. Jednak bycie obiektem takich komentarzy czy takiego postępowania do specjalnie przyjemnych nie należy. Musisz nauczyć się pewności siebie.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jeśli komuś brakuje pewności siebie, to nie ma szans, by ta upragniona cecha pojawiła się z dnia na dzień. Nie ma zaklęcia, które sprawi, że nagle uwierzysz w siebie, ale to dobrze. Proste recepty są na ogół nic nie warte. Cudowny lek odchudzający, na opakowaniu którego przeczytasz, że zrzucisz 10kg w miesiąc bez wysiłku i skutków ubocznych sprawi, że za dwa miesiące będziesz ważyła 15kg więcej niż przed rozpoczęciem kuracji. Jeśli chcesz naprawdę wyszczupleć, czekają Cię wysiłek i wyrzeczenia. Podobnie jest z doskonaleniem własnej osobowości – to ciężka praca, i nikt jej za Ciebie nie wykona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pewność siebie doda Ci odwagi i poszerzy Twoje horyzonty. Dzięki niej przestaniesz bać się ryzyka i osiągniesz więcej, niż kiedykolwiek wydawało Ci się możliwe. W rozwinięciu u siebie tej wspaniałej cechy mogą Ci pomóc nasze wskazówki.

  1. Udawaj pewną siebie Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Jeśli na początku brakuje Ci wiary w siebie – graj. Udawaj, że jesteś odważna i przebojowa. Większość ludzi, nie zauważy, że blefujesz. Jeśli uda Ci się całemu światu narzucić przekonanie, że jesteś wspaniała, to świat Ci uwierzy i Cię pokocha.
  1. Chodź wyprostowana Często fakt, że jesteś zakompleksiona, widać w Twojej postawie i zachowaniu. Jesteś przygarbiona, jakbyś chowała się w sobie. Mówisz cicho, uśmiechasz się trwożliwie. Przecież na pierwszy rzut oka widać, komu brakuje pewności siebie, i komu można wejść na głowę, bo się nie postawi
  1. Dużo się uśmiechaj Ci, którym brakuje pewności siebie, nie mają zwykle powodów do radości. Wpadają w błędne koło: nie osiągną sukcesu bez pewności siebie; nie będą pewni siebie dopóty, dopóki nie osiągną sukcesu. A taki stan jest zwykle przyczyną wiecznego niezadowolenia. Uśmiech naprawdę może pomóc. Mało kto ma ochotę obcować z ludźmi nieszczęśliwymi i sfrustrowanymi. Jeśli będziesz radosna, otworzy się przed Tobą wiele drzwi. Istnieje powszechne przekonanie, według którego tylko Ci, którym wszystko się udaje, mają powody do radości. Osoba wesoła, to osoba, która robi karierę, ma cudowną rodzinę, jest zdrowa i dużo zarabia.
  1. Myśl pozytywnie Powtarzaj sobie, że jesteś wspaniała. Przyklej sobie do lustra w łazience karteczkę z napisem „Świetni dziś wyglądasz”, a na drzwiach wyjściowych z domu „To będzie udany dzień”. To drobiazgi, ale naprawdę ważne.

Staraj się zagłuszyć ten wewnętrzny głos, który mówi Ci, że nic Ci się nie uda. Jeśli czegoś nie zrobisz, to nie dlatego, że nie potrafisz, ale dlatego, że nie chcesz. Powtarzaj sobie, że osiągniesz sukces. Gdy słowo stanie się ciałem, przyznaj się do tego głośno sama przed sobą. Ciesz się z każdego, nawet najmniejszego triumfu.

  1. Pożycz pewności od innych Pewność siebie może być cechą zaraźliwą. Jeśli przebywasz w towarzystwie osób szarych, smutnych, Ty też staniesz się szara i smutna. Staraj się spędzać czas z ludźmi otwartymi, odważnymi i ucz się od nich. Co i jak mówią? Jak wyrażają emocje? Jaki jest ich język ciała?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  1. Rób to, co uważasz za odpowiednie Jeśli bezustannie będziesz próbowała dostroić się do innych, nigdy nie nabierzesz pewności siebie. Pewnie, że fajnie jest uszczęśliwiać innych, ale nie może się to wiązać z unieszczęśliwianiem siebie. By rozwinąć u siebie pewność siebie, musisz myśleć choć odrobinę egoistycznie. Najważniejsze są Twoje uczucia i potrzeby, inni są na dalszych miejscach.
  1. Nie bój się ryzyka Większość z nas potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, i dlatego często nie chcemy opuszczać naszej bezpiecznej skorupki. Prawda jest jednak taka, że kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje. Nic nie osiągniesz, drepcząc w miejscu. Czasem musisz po prostu zrobić duży krok na przód. Ryzyko MOŻE wiązać się z porażką, i oswój się z tą myślą. Nawet najlepszym powija się noga. To, że tym razem Ci się nie udało, nie znaczy, że wybrałaś złą drogę, tylko, że się na niej potknęłaś. Nie możesz każdego niepowodzenia traktować jak końca świata. Przyznaj przed sobą, że tym razem sprawy poszły nie po Twojej myśli. Następnym razem pójdzie Ci lepiej. Powtarzaj sobie, że co Cię nie zabije, to Cię wzmocni.
  1. Naucz się przyjmować komplementy Gdy ktoś Ci mówi, że świetnie wyglądasz, nie zaprzeczaj i nie tłumacz, że wygrzebałaś jakiś stary ciuch z szafy, tylko powiedz: „Dziękuję, wiem. Troszkę pracowałam nad tym efektem”. Jeśli ktoś pochwali Cię, że świetnie się spisałaś w pracy, to powiedz, że kosztowało Cię to sporo wysiłku, ale warto było. I że cieszysz się, że ktoś to dostrzegł.
  1. Bądź konsekwentna Wyznaczaj sobie cele, i realizuj je. Przekonasz się wtedy, że możesz osiągnąć wszystko, czego chcesz, i możesz stać się taka, jaka zawsze pragnęłaś. Zastanów się, jakie są Twoje priorytety, i urzeczywistniaj je. Myśl często o postępach, które poczyniłaś i nie zatrzymuj się w połowie drogi. Nikt nie powiedział, że łatwo jest się zmienić. Podnoszenie sobie poprzeczki jest ważnym elementem budowania pewności siebie. Bądź wobec siebie wymagająca, ale też mierz siły na zamiary.
  1. Pamiętaj o drodze, którą już przebyłaś Nie zapominaj o tym, co już osiągnęłaś, I nie skreślaj tego, tylko dlatego, że wiąże się to z tym rozdziałem Twojego życia, który chcesz zamknąć. Dobrze jest spisać wszystkie dotychczasowe dokonania na kartce. Ilekroć najdą Cię wątpliwości co do własnej wartości wyjmij ją i przeczytaj, co na niej napisałaś.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta