Dorastanie bez ojca wpływa na seksualność kobiety
Wychowywanie się bez ojca wyzwala ryzykowne zachowania seksualne wśród młodych dziewcząt – pokazuje badanie, przeprowadzone na Teksańskim Uniwersytecie Chrześcijańskim (Texas Christian University) w Fort Worth. Kobiety, które nie miały więzi z tatą lub pozostawały z nim w niestabilnej relacji, wcześniej traciły również dziewictwo.
13.06.2013 | aktual.: 14.06.2013 10:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wychowywanie się bez ojca wyzwala ryzykowne zachowania seksualne wśród młodych dziewcząt – pokazuje badanie, przeprowadzone na Teksańskim Uniwersytecie Chrześcijańskim (Texas Christian University) w Fort Worth. Kobiety, które nie miały więzi z tatą lub pozostawały z nim w niestabilnej relacji, wcześniej traciły również dziewictwo.
W eksperymencie wzięły udział 64 studentki, które odpowiadały na pytania dotyczące ich stosunków z ojcem, ale też życia seksualnego – m.in. częstotliwości, z jaką współżyją, używania zabezpieczenia, itp. Połowa uczestniczek została poproszona o opisanie ważnego momentu w swoim życiu, w którym zabrakło obecności taty. Druga grupa miała natomiast przypomnieć sobie wydarzenia, podczas którego mogły liczyć na wsparcie ojca.
Po wykonaniu zadania pisemnego, część kobiet dostała do wypełnienia luki wyrazowe, co miało pomóc badaczom ocenić u każdej z nich aktywację pojęć seksualnych. Wyrazów z brakującymi literami było czternaście, wśród nich m.in. S_X czy _AK_D. Inne studentki otrzymały listę stwierdzeń, dotyczących rozwiązłości seksualnej. Musiały na przykład zgodzić się lub zaprzeczyć (oznaczając jednocześnie swoje zdanie w skali od 1 do 9) takiej opinii jak: „Seks bez miłości jest w OK”.
Okazało się, że młode kobiety, opisujące wcześniej ważną sytuację w swoim życiu, w której nie uczestniczył ojciec, częściej wypełniały luki wyrazowe tak, że powstawało pojęcie związane z seksem. Dla S_X był to sex, choć istniała na przykład możliwość wstawienia litery I, co dałoby "six", czyli sześć. W przypadku _AK_D, zamiast "naked" (nagi) inną opcją był chociażby wyraz "baked" (upieczony).
Kobiety, które we wcześniejszej części eksperymentu ukierunkowano na to, by przypomniały sobie chwilę, w której zabrakło im wsparcia ojca, także w kwestionariuszu badającym nastawienie do swobodnych zachowań seksualnych znacznie bardziej liberalnie oceniały przedstawione stwierdzenia.
Kierująca badaniem Danielle DelPriore z Teksańskiego Uniwersytetu Chrześcijańskiego twierdzi, że jego wyniki potwierdzają wysnuwaną od lat teorię. – [Eksperyment] dostarcza pierwszych, prawdziwych dowodów empirycznych na to, że istnieje związek pomiędzy brakiem zaangażowania ojca a zmianami w psychologii kobiety, które prowadzą do ryzykownych zachowań seksualnych.
Wyniki badania zostaną opublikowane w „Periodyku Osobowości i Psychologii Społecznej” („Journal of Personality and Social Psychology”). Według amerykańskiego urzędu statystycznego, w Stanach Zjednoczonych jedno na troje dzieci jest wychowywane przez samotną matkę. W Polsce dane wyglądają nieco bardziej optymistycznie, choć w raporcie za 2012 rok GUS podkreśla, że liczba rodzin niepełnych wciąż rośnie. Z przeprowadzonego dwa lata temu badania Eurostatu wynika, że 10,8 procent polskich dzieci wychowuje samotny rodzic, przy czym kobiety stanowią w tej grupie aż 90 procent.
Na podst. Dailymail.co.uk (ios/mtr), kobieta,wp.pl