UrodaJak dbać o skórki wokół paznokci?

Jak dbać o skórki wokół paznokci?

Możesz się dwoić i troić, malując lakierem paznokcie, ale na nic zdadzą się twoje wysiłki, jeśli zapomnisz o skórkach. Suche, nachodzące na płytkę, z odstającymi zadziorkami – niezadbane skórki psują cały efekt! Dlatego zrób z nimi porządek, zanim sięgniesz po kolorową emalię. Przyda ci się do tego kilka specjalnych preparatów i gadżetów.

Jak dbać o skórki wokół paznokci?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

15.01.2013 | aktual.: 17.01.2013 11:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Możesz się dwoić i troić, malując lakierem paznokcie, ale na nic zdadzą się twoje wysiłki, jeśli zapomnisz o skórkach. Suche, nachodzące na płytkę, z odstającymi zadziorkami – niezadbane skórki psują cały efekt! Dlatego zrób z nimi porządek, zanim sięgniesz po kolorową emalię. Przyda ci się do tego kilka specjalnych preparatów i gadżetów.

* Rodzaje preparatów*
Preparatów do pielęgnacji paznokci jest mnóstwo. Część z nich przeznaczona jest wyłącznie do płytki, a część do skórek. Przeglądając zawartość drogeryjnych półek, poszukaj tych drugich. Zwykle są to buteleczki wyglądem przypominające te, w których zamknięte są barwne lakiery. Najczęściej jest to olejek, który – podobnie jak emalię – nakłada się pędzelkiem. Olejek – jak sama nazwa wskazuje – zawiera odżywcze oleje, np. jojoba, ze słodkich migdałów czy pestek winogron, ale nie tylko. W składzie znaleźć można również jedwab, ceramidy, witaminę E. Taki preparat doskonale natłuszcza suche skórki, zmiękcza je i uelastycznia. Olejek warto wmasować przynajmniej dwa razy dziennie.

Warto przetestować: Farouk, Ceramic Cuticle Oil (ok. 30 zł/15 ml); Inglot Cuticle Oil (ok. 18 zł/16 ml); KillyS, Olejek odżywczy do skórek i paznokci (ok. 10 zł/10 ml).

Odżywki do skórek mogą mieć także postać balsamu, zamkniętego w tubce bądź słoiczku. Kosmetyki te różnią się od olejków właściwie tylko konsystencją i opakowaniem. Skład podobnie opiera się głównie na olejach roślinnych i witaminach. Plusy? Zwykle wchłaniają się nieco szybciej niż olejki i są bardziej praktyczne – niewielki słoiczek można schować do torebki i smarować skórki „przy okazji”.

Warto przetestować: Essence, SOS Nail Savers, Nail & Cuticle Balm (ok. 8 zł/7 g); Sally Hansen, Cuticle Massage Cream (ok. 30 zł/11 g); Delia, Coral Nail Repair, Nawilżający krem do skórek i paznokci (ok. 8 zł/15 ml).

Kolejną grupą kosmetyków do skórek są te, które pomagają się ich pozbyć. Preparaty zmiękczające nakłada się na skórki na kilka minut, co ułatwia ich odsunięcie. Zawierają zwykle glicerynę, alantoinę, olejki roślinne, nie tylko więc zmiękczają, ale również pielęgnują i nawilżają. Niektóre wzbogacone są o drobinki ścierające.

Warto przetestować: Manhattan, Cuticle Remover (ok. 14 zł/11 ml); Delia, Coral Nail Repair, Preparat z pestkami moreli do zmiękczania skórek (ok. 8 zł/10 ml); Golden Rose, Cutipeel (ok. 8 zł/12 ml).

W poszukiwaniu preparatu do skórek warto zaglądnąć również do apteki lub do własnej spiżarni. Idealnie w tej roli sprawdzi się maść z witaminą A, oliwa z oliwek czy zawartość kapsułek z witaminą A + E.

Odsuwać czy wycinać?

Nie zaleca się wycinania skórek. Wystarczy jeden niewłaściwy ruch, aby nabawić się niełatwej do wyleczenia infekcji. Jeśli jednak skórki są wyjątkowo grube i samo ich odsuwanie nie sprawdza się, warto wybrać się do manikiurzystki. Wykona pierwszy zabieg, doradzi, jakimi narzędziami najlepiej się posługiwać i jakich błędów unikać.

Do wycinania skórek służą cążki i radełko. Aby je odsunąć, trzeba natomiast sięgnąć po patyczek lub kopytko. Jak to robić?

Skórek nie należy odsuwać bez uprzedniego zmiękczenia ich. W tym celu używamy wspomnianych preparatów zmiękczających lub przez kilka, kilkanaście minut moczymy je w wodzie z dodatkiem oliwy bądź w naparze ziołowym. Tak naprawdę, wystarczy również sama woda. Miękkie skórki z łatwością odchodzą od płytki i manikiur wykonuje się o wiele szybciej i bezpieczniej.

Małgorzata Przybyłowicz (map/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Komentarze (13)