GwiazdyJak sprawdzić, czy twój partner jest narcyzem? Zdemaskuje go jedno pytanie

Jak sprawdzić, czy twój partner jest narcyzem? Zdemaskuje go jedno pytanie

Jak sprawdzić, czy ktoś jest narcyzem? Wystarczy wprost o to zapytać. Najczęściej deklaracja odpowiada rzeczywistości - uważają naukowcy z The Ohio State University.

Jak sprawdzić, czy twój partner jest narcyzem? Zdemaskuje go jedno pytanie
Źródło zdjęć: © 123RF

06.08.2014 | aktual.: 05.03.2015 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak sprawdzić, czy ktoś jest narcyzem? Wystarczy wprost o to zapytać. Najczęściej deklaracja odpowiada rzeczywistości - uważają naukowcy z The Ohio State University. "Narcyz nie boi się przyznać, że jest narcyzem - podkreślił współautor badania prof. psychologii, Brad Bushman. - Nie jest tym wcale zażenowany".

Osoby o osobowości narcystycznej mają tendencję do zawyżonego poczucia własnej wartości, ekshibicjonizmu, wygórowanych oczekiwań, a także niewielkiego poziomu empatii. Dotyczy ona głównie mieszkańców Zachodu i osób urodzonych w latach po 1980 r., przynajmniej jeśli chodzi o Stany Zjednoczone - podkreślił Bushman.

Bycie narcyzem może być na krótką metę korzystne. Np. duża pewność siebie może sprawdzić się przy ubieganiu o pracę czy zdobywaniu partnera, a niektóre badania wskazują, że narcyzowie to dobrzy przywódcy.

Bushman przypomina jednak, że zawyżone poczucie własnej wartości nie przysparza takim ludziom przyjaciół. Aroganccy i zaabsorbowani sobą nie mają ochoty do pracy nad sobą, bo i tak uważają się za doskonałych - podkreśla badacz.

Zwykle narcyzm tropi się poprzez ankietę z 40 pytaniami. W trakcie nowego badania opisanego w magazynie "PLOS ONE" naukowcy przejrzeli 11 badań na 2,2 tys. osób, które poddano takiemu testowi.
Zaobserwowano, że jedno pytanie szczególnie korelowało z całościowym wynikiem testu: "Do jakiego stopnia zgadzasz się ze stwierdzeniem: Jestem narcyzem?". Zaznaczono, że słowo "narcyz" wiąże się z egoizmem, skupianiem się za sobie i próżnością. Uczestnicy mieli ocenić to stwierdzenie w skali od 1 (nieprawdziwe) do 7 (bardzo prawdziwe).

Nowe badanie sugeruje, że badacze pod presją czasu mogą włączyć to proste pytanie do swoich badań. Bushman zaznacza jednak, że nie można go wykorzystywać do diagnozowania narcystycznego zaburzenia osobowości, czyli stanu, w którym narcyzm negatywnie wpływa na czyjeś życie.

Wnioski nie są zaskakujące, gdyż podobne okrojone testy wykorzystuje się przy pracy nad poczuciem własnej wartości - uważa prof. psychologii W. Keith Campbell z Georgia State University. Poza tym badacze, którzy analizują narcyzm, potrzebują szerokich narzędzi badawczych, gdyż składa się on z wielu komponentów, od ekshibicjonizmu do tendencji do wykorzystywania innych - zaznacza Campbell.

(PAP), mrt/ mki/

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (36)