Jak wybrać nowy zapach?
Wybór zapachu wydaje się być sprawą łatwą, jednak ilość nieużywanych kosmetyków zapachowych zdobiących nasze toaletki dowodzi czegoś całkiem innego.
06.11.2007 | aktual.: 31.05.2010 18:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wybór zapachu wydaje się być sprawą łatwą, jednak ilość nieużywanych kosmetyków zapachowych zdobiących nasze toaletki dowodzi czegoś całkiem innego. Dobrze, że przynajmniej ich flakoniki prezentują się ciekawie, mogą więc być detalem uatrakcyjniającym wystrój. Czy jednak dekoracja łazienkowa musi kosztować cię dwieście, a nawet trzysta złotych?
Jak wybrać zapach?
Decyzja o kupnie nowego zapachu nie powinna być podejmowana pochopnie. Nowe perfumy powinnaś wybierać w całkowitym spokoju. Nos każdej z nas ma inne możliwości rozróżniania zapachów. Większość kobiecych nosów zaczyna błędnie odczuwać nuty po wypróbowaniu trzech czy czterech kompozycji.
Proponuję ci wybór zapachu podzielić na dwa etapy. Jeśli wydaje ci się, że zajmie ci to dużo czasu, pomyśl o tym, że kosmetyk ten będzie ci służył kilka miesięcy, a nawet lat.
Zacznij od wstępnej selekcji
Wybierz kilka zapachów, które cię interesują. Może być ich nawet dziesięć: najnowsze kompozycje, ulubione zapachy przyjaciółek. Poświęć chwilę na pierwszą ocenę, które z nich są dla ciebie interesujące, a których nie będziesz miała ochoty nosić. Nie testuj ich jednak na skórze!
W pierwszym kroku spryskaj zapachami papierki testowe, tzw. blotersy, które znajdziesz w perfumerii. Taki zabieg pomoże ci dokonać wstępnej selekcji. Będziesz mogła według swoich preferencji wybrać trzy zapachy, które najbardziej odpowiadają ci intensywnością czy składem nut.
Zacznij testowanie na skórze
Zapachy najlepiej wypróbowywać na skórze, w miejscach silnie ukrwionych takich jak nadgarstki, wewnętrzne części łokci czy szyja. Kompozycja najtrafniej rozwinie się w miejscach na to przeznaczonych. Spryskaj oba nadgarstki, każdy z nich innym, wybranym przez siebie zapachem.
Trzeci zaaplikuj po wewnętrznej stronie łokcia, tam też pulsująca pod skórą krew pozwoli zapachowi najszybciej się zespolić z twoim zapachem. Dzięki temu zapach odsłoni przed tobą wszystkie kolejne nuty. Po upływie około trzydziestu minut powąchaj skórę skropioną perfumami i oceń, który z zapachów najbardziej odpowiada twojej osobowości.
Przed wyjściem na zakupy nie stosuj do ciała intensywnie pachnącego balsamu czy mleczka. Zastosuj balsam bezzapachowy, nie będzie zaburzał zapachu perfum.
Zgubne rady
Nie kieruj się modą czy sugestiami przyjaciółek. Pamiętaj, że ten sam zapach na skórze każdej z nas rozwija się w inny sposób. Jest to związane z indywidualną temperaturą ciała i jej metabolizmem. Tak więc kompozycja perfumeryjna, która na twojej koleżance pachnie pięknie, na tobie może pachnieć nieatrakcyjnie, a nawet mieć mniejszą trwałość.
Oczywiście zanotuj sobie projektantów, których ci polecają, jednak nie kupuj w ciemno. Wybierz się do perfumerii i przetestuj proponowane zapachy. Dopiero wtedy podejmij decyzję.
Woda perfumowana czy toaletowa?
Przy wyborze kompozycji istotna jest także właściwa forma zapachu. Pamiętaj że woda perfumowana będzie intensywniejsza od wody toaletowej, a co za tym idzie trwalsza. Wody toaletowe polecane są zazwyczaj na sezon letni, wersje wód perfumowanych na jesień i zimę. Nie jest to jednak twardą regułą, niektóre z nas niezależnie od pory roku preferują na przykład intensywne zapachy.
Kłopotliwy prezent?
A co jeśli przyjdzie nam kupić zapach w prezencie? Jestem pewna, że w tej sytuacji istnieje tylko jedna trafna rada. Zastanów się, jaką osobowością odznacza się osoba obdarowywana. To właśnie do jej temperamentu powinnaś dobrać prezent. Jeśli wybierzesz trafnie, będzie on podkreślał jej indywidualność.
Statystycznie dowiedzione jest, że większość kobiet dbających o piękno swojego ciała oraz najbliższego otoczenia, lubiące ład i porządek, mające spokojne usposobienie preferują zapachy z dodatkiem tuberozy. Roślina ta dodaje kompozycjom zmysłowości, dzięki charakterystycznym mocnym nutom. Znajdziesz ją na przykład w perfumach Poison.
Panie zaznaczające swoją kobiecość w zachowaniu i ubiorze, delikatne i uwodzicielskie otaczają się zapachami kwiatowymi. Często są to kompozycje z ciepłym i zmysłowym dodatkiem ambry, kwiatu lilii, róży i subtelnego irysa. Taki skład ma na przykład Burberry Tender Otuch. Panie lubiące podążać za moda, osoby otwarte na nowości, dynamiczne często wybierają zapachy szyprowe, w których głównymi składnikami są: dębowy mech, paczula, bergamotka i róża.
Osoby preferujące sportowy tryb życia wybierają zapachy chłodne, krystaliczne czasem leśne z dodatkiem arbuza, melona, limonki i pieprzu.
Podział ten nie jest jedynym drogowskazem na preferencje zapachowe. Typ osobowości narzuca nam indywidualny gust i wewnętrzne poczucie piękna. Niezaprzeczalnie jednak warto wiedzieć jak najwięcej, zanim przyjdzie nam wybrać się na perfumeryjne zakupy.