Paznokcie dla początkujących
Wiele kobiet decyduje się na specjalistyczne zabiegi upiększające dłonie i paznokcie. Często nie wystarcza nam już tradycyjny, dyskretny francuski manicure na naturalnym paznokciu. Dlatego przedłużamy paznokcie – żelem lub akrylem.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na dłonie, a konkretnie na ich wygląd. Powinny być zdrowe i zadbane. Są w końcu naszą wizytówką. Kiedy kogoś poznajemy – ściskamy jego rękę. Gdy się witamy – podobnie. Na pożegnanie – machamy ręką. Wiele osób wykonuje prace, w których dłonie są wyeksponowane – urzędniczki, sprzedawczynie, kelnerki, itd. Dlatego wiele kobiet decyduje się na specjalistyczne zabiegi upiększające dłonie i paznokcie. Często nie wystarcza nam już tradycyjny, dyskretny francuski manicure na naturalnym paznokciu. Dlatego przedłużamy paznokcie – żelem lub akrylem. Żel i akryl mają tą przewagę nad paznokciami malowanymi zwykłymi lakierami, że są dużo trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu.
Metoda akrylowa
Paznokcie akrylowe można wykonać na naturalnych paznokciach, jeśli chcemy jednak, by były dłuższe, robimy to na formie lub na tipsie. Metoda akrylowa polega na tym, że płyn, zwany liquidem, łączy się na pędzelku ze specjalnym pudrem akrylowym. Tak przygotowaną masę nakłada się na paznokieć i rozprowadza na jego powierzchni. Masa schnie samoczynnie, pod wpływem powietrza.
Za pomocą akrylu można wykonać tradycyjny biało-różowy frencz, można też zafundować sobie kolorowe pazurki. Pudry akrylowe, od których pochodzi kolor akrylowej masy pokrywającej paznokieć, produkowane są w różnych kolorach, które często można jeszcze mieszać, co sprawia, że skomponowanie odcienia idealnie odpowiadającego naszym potrzebom nie stanowi najmniejszego problemu.
Wykwalifikowana stylistka paznokcia może też stworzyć za pomocą akrylu zdobienie – mały rysunek, np. kwiatki, wzorki.
KOSMETYCZNE PUŁAPKI
Akryl nie jest metodą dla osób wrażliwych i z czułym powonieniem. Liquid ma intensywny, nieprzyjemny zapach. Niewskazane jest, by panie zażywające hormony decydowały się na akryl. Innym przeciwwskazaniem jest tłusta płytka paznokcia – na takiej akryl nie będzie dobrze się trzymał. Ta metoda jest niewskazana także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Akryl niestety szkodzi naturalnej płytce paznokcia i to bardziej niż żel.
By paznokcie pozostały sprężyste, dobrze wcierać w nie dwa razy w tygodniu oliwkę dla dzieci.
Gdy akryl się nam znudzi, można go usunąć, mocząc paznokcie w acetonie.
Metoda żelowa
Żele to w większości substancje światłoutwardzalne (choć dostępne są również wersje chemoutwardzalne), co znaczy, że po nałożeniu żelu na paznokieć, należy go umieścić pod specjalną lampą UV. Manicurzystka wykonująca paznokcie metodą żelową nakłada zwykle kilka warstw żelu, by był on mocny i trwały. Innych żeli używa się jako podkładu, innych jako utwardzaczy, itd.
Podobnie jak w przypadku paznokci akrylowych, żelowe mogą być kolorowe, można też z ich pomocą wykonać efektowny, naturalnie wyglądający francuski manicure.
Żel jest metodą, którą mogą stosować kobiety ciężarne i karmiące piersią, choć tak naprawdę w tym okresie lepiej byłoby wstrzymać się z jakimikolwiek zabiegami przedłużania paznokci. Żel jest mniej wytrzymały od akrylu, i nie jest tak jak akryl sprężysty. Niemniej, jeśli do zmywania naczyń i do innych prac domowych związanych z użyciem detergentów będziemy używać rękawiczek, żel również powinien utrzymać się na paznokciach przez 3 tygodnie, bez potrzeby poprawiania.
Usunięcie żelu jest trudniejsze niż pozbycie się akrylu. Co prawda na rynku zaczynają pojawiać się specjalne żele soak-off (które rozpuszczają się pod wpływem odpowiedniego płynu), ale są droższe niż zwykle żele, i dlatego tez – niezbyt popularne. Tradycyjny żel trzeba spiłować używając pilnika.
Jedwab
To metoda nie tyle przedłużania, co wzmacniania paznokcia. Za pomocą kleju-żywicy (resiny) do naturalnej pytki paznokcia przytwierdzamy małe kawałki specjalnego jedwabiu. Jedwab jest prawie niewidoczny, ale wzmacnia paznokieć i nadaje mu zdrowy wygląd.
Przedłużenia
Jeśli przedłużamy paznokieć na tipsie, to najpierw do naturalnej płytki paznokcia przyklejamy sztuczny paznokieć. Mamy trzy podstawowe rodzaje tipsów. Przeźroczyste i białe umieszcza się niedaleko skórek. Tips francuski to sama biała końcówka, którą umieszcza się na czubku paznokcia, przy tak zwanej linii uśmiechu. Bez względu na rodzaj tipsa, kosmetyczka spiłuje jego próg, by ukryć przejście między naturalnym a sztucznym paznokciem.
Przedłużanie na formie polega na umieszczeniu pod wolnym brzegiem paznokcia (czyli samą jego końcówką) specjalnej formy, zwykle ze sztywnego papieru powleczonego folią. Po wyschnięciu akrylu/żelu, formę usuwa się.
Uzupełnienie
Bez względu na to, co kładziemy na płytkę paznokcia, czy jest to żel, akryl, jedwab, po 3-4 tygodniach trzeba powtórzyć wizytę w salonie kosmetycznym, by uzupełnić ubytek powstały na skutek wzrostu paznokcia. Dokładny czas zależy od tempa, w jakim rośnie paznokieć. Dobrze wykonane akryle/żele nie odpryskują i wyglądają dobrze przez cały okres – od ich założenia do uzupełnienia.