Jak zrobić świąteczne zakupy i nie zwariować

Kolejki w sklepach robią się dłuższe, a na parkingach pod centrami handlowymi trwa walka o miejsca. Do tego wszędzie pojawia się coraz więcej choinek, Mikołajów i śnieżynek. To znak, że Boże Narodzenie jest coraz bliżej. A tu jeszcze tyle prezentów do kupienia!

Jak zrobić świąteczne zakupy i nie zwariować
Źródło zdjęć: © 123RF

Kolejki w sklepach robią się dłuższe, a na parkingach pod centrami handlowymi trwa walka o miejsca. Do tego wszędzie pojawia się coraz więcej choinek, Mikołajów i śnieżynek. To znak, że Boże Narodzenie jest coraz bliżej. A tu jeszcze tyle prezentów do kupienia! W takich okolicznościach nawet największy fan Świąt może łatwo przemienić się w Grincha. Dlatego podpowiadamy, jak nie zepsuć ich sobie już podczas zakupów.

Co roku powtarzamy sobie, że tym razem już na pewno nie będziemy spędzać ostatnich chwil przed Bożym Narodzeniem, biegając po sklepach. By tym razem się to udało, potrzebna będzie dobra strategia.

Opanuj świąteczną gorączkę

Jeśli chcemy, by zakupy przebiegały w jak najmniej nerwowej atmosferze, pierwszym krokiem jest sporządzenie listy osób, które zamierzamy w tym roku obdarować. Kolejne wyzwanie to wymyślenie, co każdej z nich kupić. Żeby uniknąć niepotrzebnego snucia się po centrach handlowych, warto zastanowić się nad tym już przed rozpoczęciem świątecznych łowów lub skorzystać z oferty sklepów internetowych – niektóre przychodzą nam z pomocą i tworzą specjalne mechanizmy ułatwiające wybór. – W naszym Centrum Prezentowym po wprowadzeniu kilku podstawowych informacji o danej osobie serwis podpowiada, jakie upominki mogą się jej spodobać – mówi Anna Wasilewska, Kierownik Działu Promotorów Merlin.pl. – Możemy też sami zasugerować bliskim, co chcielibyśmy dostać. Wystarczy stworzyć na naszej stronie listę prezentów i przesłać ją do nich mailem, zupełnie jak list do Świętego Mikołaja – dodaje.

Przy poszczególnych punktach na naszej liście prezentów uwzględnijmy także ich szacunkowe ceny – to pomoże określić potrzebny budżet. Na tej podstawie łatwiej będzie też zaplanować, które sklepy i w jakiej kolejności odwiedzić, a co najkorzystniej kupić przez internet. Co jeszcze zrobić, by zmniejszyć ryzyko przekroczenia określonego wcześniej limitu wydatków? Do sklepu warto zamiast karty kredytowej zabrać ze sobą gotówkę – udowodniono, że w ten sposób wydajemy znacznie mniej, a w internecie postawić na oferty przygotowane specjalnie z myślą o prezentach świątecznych, które często już przed samym Bożym Narodzeniem są dostępne w obniżonych cenach.

Podczas zakupów wyjątkowo frustrujący jest tłok w sklepach. Dlatego dobrze wybrać się na nie jak najwcześniej. Lepiej nie czekać do ostatniej chwili, bo wtedy trzeba będzie stawić czoło całemu tłumowi zakupowiczów równie gorączkowo poszukujących upominków. Najbardziej tłoczno robi się w weekendowe popołudnia, wiec jeśli to możliwe unikajmy tych terminów. A jeżeli chcemy całkowicie ominąć kolejki przy kasach i przepychanki przy sklepowych półkach, zamówmy prezenty przez internet. Co roku decyduje się na to coraz więcej osób.

Prezenty coraz częściej z sieci

Do zakupów w sieci przekonuje nas nie tylko oszczędność czasu i możliwość uniknięcia biegania po zatłoczonych centrach handlowych. Istotne są także konkurencyjne ceny oraz możliwość szybkiego porównania ich w kilku miejscach i sprawdzenia opinii innych internautów. Ważne jest też to, że ofertę można przejrzeć w spokoju i o dowolnej porze. Wiele e-sklepów w okolicy Świąt obniża koszty wysyłki, zwłaszcza jeśli zamówimy w nich więcej towarów. W niektórych można również skorzystać z bezpłatnej dostawy do punktów odbioru. – Klienci chętnie korzystają z serwisów, w których można znaleźć wszystkie poszukiwane produkty i zamówić je za jednym razem. W rankingach towarów najczęściej kupowanych w okolicy Bożego Narodzenia od lat królują książki, zabawki, gry, elektronika, kosmetyki i perfumy – mówi Anna Wasilewska.

Podczas świątecznych przygotowań wielu z nas robi zakupy w pośpiechu. Jednak nawet to nie zwalnia nas z pamiętania o zasadach bezpieczeństwa – także wtedy, gdy kupujemy online. Zanim dodamy towar do wirtualnego koszyka, koniecznie sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy i to, czy dba o poufność danych osobowych klientów. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej zdecydujmy się na sprawdzony sklep internetowy. Warto również zweryfikować warunki zwrotu towaru i reklamacji, a także szczególnie ważną w tym okresie dostępność produktów oraz datę ich dostarczenia. W wielu e-sklepach można uzyskać informacje na temat tego, ile trwa przygotowanie i wysłanie zamówienia. To pozwala określić, czy znajdzie się pod choinką na czas.

Grudzień to czas, kiedy ogarnia nas prawdziwe bożonarodzeniowe szaleństwo. Jednak aby nie popsuć sobie podniosłej atmosfery tych wyjątkowo ciepłych i rodzinnych Świąt, zawczasu zacznijmy myśleć o zakupach i dobrze zaplanujmy podarunki dla naszych bliskich. Pozwoli to nam oszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale także i nerwy.

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)