Ślub z obcokrajowcem - jakie formalności?

Ewa Podsiadły-Natorska / 07.03.2012
wp.pl
 AAA
Ślub z obcokrajowcem - jakie formalności?
Twoje serce zabiło dla mężczyzny z innego kraju? Jeśli poważnie myślicie o ślubie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście się pobrali. Grunt to sprawnie przebrnąć przez formalności w polskim urzędzie i kościele. Podpowiadamy, co, gdzie i kiedy załatwić.
Czasy, kiedy małżeństwo z obcokrajowej budziło zaskoczenie, a niekiedy wręcz zaniepokojenie, odeszły w niepamięć. Dzisiaj Polki coraz chętniej wychodzą za Włochów, Anglików czy Niemców. – Otwarcie granic, mobilność podczas zmiany miejsca pracy czy wyjazdy na stypendia sprawiły, że śluby z obcokrajowcami stały się niemal codziennością. Równocześnie jednak często sprawiają wielu osobom problemy natury formalno-prawnej – nie kryje Katarzyna Nadolska (konsultantka ślubna firmy Perfect Moments). Od czego zacząć przygotowania?
Dokumenty od A do Z

Jeśli planujecie złożyć przysięgę przed urzędnikiem stanu cywilnego, do przygotowania będzie sporo dokumentów (cytujemy za Katarzyną Nadolską).

Cudzoziemiec:

- odpis aktu urodzenia (oryginał wraz z tłumaczeniem),
- zaświadczenie o stałym zameldowaniu,
- ważny paszport,

- dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym dana osoba może zawrzeć małżeństwo za granicą (ang. Superintendent Registrar’s Certificate of no impediment to marriage pursuant to the marriage with foreigners). Taki dokument, oprócz danych osobowych cudzoziemca oraz jego stanu cywilnego, powinien zawierać stwierdzenie, że zgodnie z prawem kraju, którego jest obywatelem, może zawrzeć związek małżeński w Polsce z obywatelem polskim. – Takie zaświadczenie musi być imiennie: inaczej jest nieważne. Jeżeli cudzoziemiec nie może przedłożyć takiego dokumentu, bo np. jego kraj nie wydaje takich zaświadczeń, powinien uzyskać zezwolenie z sądu. Wydają je sądy rejonowe w drodze postępowania nieprocesowego, na wniosek cudzoziemca – wyjaśnia Katarzyna Nadolska z Perfect Moments.

Obywatelka (obywatel) Polski:

- panna/kawaler – dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia,
- wdowa/wdowiec – dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu zgonu współmałżonka,
- rozwiedziona/rozwiedziony – dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub wyrok rozwodowy.

Na podstawie dostarczonej dokumentacji – jak tłumaczy specjalistka – oraz składanych na miejscu oświadczeń, urząd sporządza zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego (takie samo jak w przypadku pary polskiej). Dokument wydawany jest narzeczonym na potrzeby ślubu konkordatowego lub pozostaje w urzędzie, jeśli para zdecydowała się na ślub cywilny.

Osoba, która nie mówi po polsku, musi zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego w towarzystwie tłumacza przysięgłego języka, którym się posługuje (w każdym urzędzie dostępna jest lista tłumaczy przysięgłych).

Cudzoziemiec może również składać dokumenty za pośrednictwem wydziału konsularnego ambasady RP.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 5 83.33%
nie 1 16.67%

Galerie


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~iga 2013-05-09 (16:15) 2 lata 8 miesięcy 28 dni 3 godziny i 10 minut temu

Jeśli chodzi o wszystko to co związane jest z tego typu znajomościami wiele cennych porad znajdziecie na mydwoje.pl Jest to jeden z tych profesjonalnych portali randkowych na których oprócz zawarcia nowych znajomości znajdziecie również cenne porady między innymi na ten temat.

odpowiedz

1
2
~Joanna 2012-03-15 (17:11) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 2 godziny i 14 minut temu

Co za bzdury. Bierzmowanie nie jest wymagane do zawarcia zwiazku malzenskiego w Kosciele.

odpowiedz

imieniny

Wasze zapowiedzi

 • Magda i Leszek
  06.09.2014
  Słupsk
 • Magdalena i Radosław
  12.07.2014
  Świecie
 • Sabina i Robert
  10.05.2014
 • Agnieszka i Darek
  26.04.2014
 • Wioleta i Zbigniew
  14.06.2014
  Rembieszyce
Dodaj zapowiedź