Przysięga ślubna - o czym pamiętać?
To chwila, której przyszli małżonkowie zazwyczaj obawiają się najbardziej. Efekt jest taki, że gdy w końcu trzeba powtórzyć tekst przysięgi ślubnej, patrzą w podłogę, głos im drży i oblewa ich zimny pot. Są jednak skuteczne sposoby, dzięki którym moment składania przysięgi stanie się niezapomnianym przeżyciem. Czy znasz już tekst przysięgi ślubnej?
23.02.2012 | aktual.: 06.08.2018 14:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To chwila, której przyszli małżonkowie zazwyczaj obawiają się najbardziej. Efekt jest taki, że gdy w końcu trzeba powtórzyć tekst przysięgi ślubnej, patrzą w podłogę, głos im drży i oblewa ich zimny pot. Są jednak skuteczne sposoby, dzięki którym moment składania przysięgi stanie się niezapomnianym przeżyciem. Czy znasz już tekst przysięgi ślubnej?
Każda z nas z pewnością choć raz w życiu słyszała ślubną przysięgę. Czy to na zaślubinach przyjaciół, czy w telewizji. Może nam się nawet wydawać, że znamy ją doskonale. I że jej złożenie przed wybrankiem to pestka. A jednak, kiedy same stajemy na ślubnym kobiercu, stres zwykle bierze górę. Jak sobie z tym poradzić?
Czasem łzy, czasem śmiech...
Przede wszystkim – nauczyć się tekstu przysięgi. To rada Marii Zając, konsultantki ślubnej Perfect Moments. „Nawet nie dlatego, żeby mówić ją z pamięci, ale by przećwiczyć przed lustrem czy nawet przed sobą jej wypowiadanie” – zaznacza specjalistka. I dodaje, że moment składania ślubnej przysięgi to bardzo dostojna chwila.
„Każdy reaguje na nią inaczej. Czasem pojawiają się łzy, czasami ciężko wypowiedzieć daną kwestię, niekiedy pojawia się nawet śmiech. Naprawdę trudno przewidzieć, jak się ktoś zachowa. Ale im lepiej się do tego przygotujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że przysięgę wypowiemy bez mrugnięcia okiem” – zapewnia konsultantka ślubna Maria Zając. Jak zatem brzmi ślubna przysięga? Cytujemy za Marią Zając...
Najpierw przysięgę składa pan młody:
Ja (imię pana młodego) biorę sobie ciebie (imię panny młodej) za żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.
Dopiero jako druga przysięga panna młoda:
Ja (imię panny młodej) biorę sobie ciebie (imię pana młodego) za męża i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.
Przy wymianie obrączek obowiązuje taka sama kolejność. Najpierw obrączkę nakłada pan młody swojej wybrance, a dopiero potem ona. Oboje wypowiadają taki tekst przysięgi:
Dla pana młodego:
_ (imię panny młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego._
Dla panny młodej:
(imię pana młodego) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
W Urzędzie Stanu Cywilnego
Tutaj również najpierw przysięga pan młody, a dopiero po nim panna młoda.
Pan młody:
Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię panny młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.
Panna młoda:
_ Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię pana młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe._
Po wygłoszeniu ślubnej przysięgi urzędnik stanu cywilnego ogłasza:
Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński pani (...) i pana (...) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego państwa związku wymieńcie proszę obrączki.
Dopiero w tym momencie świeżo poślubieni małżonkowie nakładają sobie obrączki.
Aby język giętki…
W przypadku ślubu par mieszanych – Polaka (Polki) i obcokrajowca – zazwyczaj każdy wypowiada tekst przysięgi w swoim języku. Chociaż nie jest to regułą. „W zeszłym roku pan młody, Amerykanin, wypowiadał przysięgę po polsku, ponieważ świetnie znał nasz język. Innym razem pan młody, znający świetnie polski, wypowiadał tekst przysięgi w swoim ojczystym języku: włoskim” – opowiada konsultantka ślubna Perfect Moments.
Pomyłka to nie koniec świata...
Maria Zając twierdzi, że miłym gestem jest pocałowanie się po złożeniu przysięgi. „I nie zapomnijcie ucałować obrączek zanim włożycie je sobie na palec” – podkreśla specjalistka. Konsultantka ślubna apeluje również, aby przyszli małżonkowie podczas składania przysięgi patrzyli sobie w oczy i przysięgali sobie, a nie księdzu czy urzędnikowi. Nie zapominajmy również o uśmiechu. A co, jeśli mimo wszystko przytrafi nam się pomyłka? To nie koniec świata! Liczy się przecież to, że zaczynacie wspólne życie we dwoje...
(epn/bb)
Więcej na temat ślubu:
Co zrobić dzień przed ślubem?
Ślubny savoir vivre
Śluby, które skończyły się katastrofą!