Czy wiesz, jakie soki pijesz?
Wszyscy uwielbiamy soki owocowe. Szczególnie dużo wypijamy ich latem. Większość z nich kupujemy w supermarketach i przeważnie nie zwracamy uwagi na ich skład. Wybieramy te często reklamowane, w kolorowych opakowaniach.
09.09.2011 | aktual.: 07.09.2018 15:50
Tymczasem wiele popularnych napojów tak naprawdę nie ma z prawdziwymi, naturalnymi sokami wiele wspólnego. Zazwyczaj zawierają barwniki, sztuczne aromaty, konserwanty i bardzo mało owoców.
Zapomniany kompot
Niegdyś na polskich stołach królowały kompoty i soki domowej roboty. W latach 90–tych niemal wszyscy zachwyciliśmy się napojami z supermarketu. Producenci aby pozyskać klientów zaczęli prześcigać się w wymyślaniu coraz to bardziej egzotycznych smaków. Można kupić m.in. napoje o smaku mango, limonki czy kaktusa.
Co wybrać?
Często na etykietach podane są informacje: ''naturalny'', ''100% owoców'', utwierdzając nas w przekonaniu, że wybieramy produkty dobrej jakości. Dlatego powinno się zwracać uwagę na ich skład. W sklepach możemy dostać napoje, nektary i soki, które różnią się między sobą zawartością owoców.
W tych pierwszych najczęściej prawdziwego soku jest niewiele, może natomiast zawierać różne substancje dodatkowe, przede wszystkim barwnik, aromaty i konserwanty, cukier czy aspartam.
Więcej soku od napoju powinien zawierać nektar – od 25%. Zazwyczaj produkuje się go z rozcieńczonego soku lub koncentratu. W smaku może wcale nie różnić się wiele od soków. Natomiast napój o smaku owocowym wcale nie musi zawierać dodatku prawdziwych owoców.
Sok prosto ze sklepu
Od napoi i nektarów różnią się składem i ceną. Prawdziwy może zawierać sok lub koncertant z niego, wodę, ale muszą być zachowane proporcje takie jak w naturalnym soku. Dodatkowo dopuszczalny jest cukier lub kwasek cytrynowy.
Najlepiej kupować soki naturalne, mętne lub przecierowe, ponieważ te klarowane zawierają zdecydowanie mniej witamin i pektyn. Regularne picie prawdziwych soków opóźnia procesy starzenia i zapobiega chorobom.
Bliżej natury
W sprzedaży dostępne są naturalne soki marchewkowe, marchewkowe z selerem, jabłkowe i z kiszonej kapusty. Wyróżnia je brak konserwantów i smak świeżych owoców, warzyw. Niestety, mają bardzo krótki okres ważności, w przypadku soków z marchwi czy jabłek jest to dzień, a soku z kiszonej kapusty kilka dni. Dlatego nie warto kupować większych ilości. Ich wadą jest dość wysoka cena, ale są produkowane z nieprzetworzonych owoców i warzyw, nie zawierają sztucznych substancji słodzących i barwników.
Dobrym pomysłem jest też kupienie sokowirówki. Dzięki temu zawsze możemy pić świeże soki, zarówno warzywne jak i owocowe.
(sp\sr)