GotowaniePrzepisyUwielbiamy rabarbar!

Uwielbiamy rabarbar!

W okresie letnim rozpoczyna się sezon na to dosyć kwaśne warzywo, w polskiej kuchni szczególnie lubiane pod postacią kompotu lub jako dodatku do ciast kruchych i drożdżówek. Jego kwaśny, orzeźwiający smak sprawia, że jest wyjątkowo popularny w czasie upałów.

Uwielbiamy rabarbar!
Źródło zdjęć: © sxc.hu

18.07.2011 | aktual.: 07.09.2018 10:29

Pasuje on do bardzo wielu innych dań, nie tylko tych słodkich. Dlatego warto trochę poeksperymentować w kuchni i znaleźć dla niego nowe zastosowania.

Pierwsze wzmianki o tej roślinie z rodziny rdestowatych pochodzą z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Używano jej w medycynie. Na początku sprowadzano ją z Chin.

Potem Brytyjczycy próbowali uprawy na własną rękę. Rabarbar zaaklimatyzował się w tamtejszym klimacie i do dziś cieszy się w brytyjskiej kuchni wielką popularnością. W Wielkiej Brytanii pierwszy sezon na niego zaczyna się okolicy grudnia, a drugi wiosną.

Najlepszy jest rabarbar o różowych łodygach. Przed przygotowaniem koniecznie usuwamy liście i zgrubiałe końce.

Istnieje ponad 100 odmian tej rośliny. W Polsce znane są "Victoria", Hosera" czy "Purpurat".

Nie tylko smaczny

Warto zwrócić uwagę na to, że rabarbar jest rośliną bardzo bogatą w żelazo, witaminy z grupy B, sód, potas, wapń i żelazo. W 100 g zawiera zaledwie 16 kalorii. Stosowano go do leczenia jelit i braku łaknienia. Jednak podobnie jak szczaw i szpinak zawiera kwas szczawiowy, który w nadmiarze może przyczynić do powstawania kamieni nerkowych.

Nie tylko do deserów

Rabarbar nadaje się do ciast, np. pleśniaka czy tarty, kompotów, soków, kisieli, dżemów, czatnejów, powideł, deserów i makaronów. Można go podawać z cukrem i bitą śmietaną. Natomiast amatorzy mocniejszych trunków powinni spróbować rabarbarowego wina.

Ciasto z rabarbarem

Składniki:
- 4 szkl. mąki pszennej
- 3/4 szkl. cukru,
- 2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 i 1/2 szkl. maślanki
- 4 jajka,
- 3/4 szkl. oleju
- 250 g rabarbaru

Rabarbar umyć i pokroić na małe kawałki. Mąkę, cukier i proszek wymieszać w jednym naczyniu. W drugim maślankę, jajka i olej. Potem dodać je do mąki, cukru, proszku i mieszać do połączenia składników. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i wylać ciasto. Na wierzch wyłożyć rabarbar. Piec w 180 st. C ok. 45 min.

Warto dodać, że rabarbar dobrze komponuje się truskawkami, dlatego można przygotować sok rabarbarowo-truskawkowy, dżem, a nawet zupę.

Pasuje on też do dziczyzny, czerwonego mięsa oraz potraw warzywnych, np. zapiekanek czy smażonych serów. Konfitura z rabarbaru dobrze smakuje z naleśnikami i plackami. Z tego warzywa przyrządzimy też brązowy sos idealny do kaczki, a także serów i wędlin.

Sos z rabarbaru

Składniki:
- 1 kg cukru,
- 1 kg rabarbaru,
- ½ kg czerwonej cebuli,
- 150 g rodzynek,
- 300 ml winnego octu,
- 2 ząbki czosnku i dwie papryczki chili,
- 30 dag niekwaśnych jabłek,
- 30 g imbiru,
- 1 łyżka słodkiej papryki, - 1 łyżka soli

Rabarbar dokładnie obieramy i drobno kroimy. Wrzucamy do garnka o grubym dnie. Następnie kroimy cebulę, czosnek i papryczki. Potem wrzucamy je do garnka z rabarbarem.

Kroimy drobno jabłka i ścieramy na tarce imbir, dodajemy słodką paprykę, rodzynki, 300 ml octu, sól i cukier. Zagotowujemy, po czym zmniejszamy ogień – dusimy około 45 minut. Studzimy i miksujemy w blenderze, aż uzyskamy sos.

Oryginalnym pomysłem jest rabarbar gotowany na maśle z gałką muszkatołową. Może on być dodatkiem do filetu z makreli usmażonego na rożnie.

(sp/sr)

kuchniasosyjedzenie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)