GotowaniePrzepisyWiśnie czy czereśnie? Oto jest pytanie

Wiśnie czy czereśnie? Oto jest pytanie

Wiśnie czy czereśnie? Oto jest pytanie
Źródło zdjęć: © sxc.hu

22.07.2011 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym roku czereśniożercy nie mieli powodów do radości. W maju ostatni podmuch zimy zniszczył część kwiatostanów. Potem pojawiały się na przemian susze, burze gradowe i gigantyczne ulewy.

W tym roku czereśniożercy nie mieli powodów do radości. W maju ostatni podmuch zimy zniszczył część kwiatostanów. Potem pojawiały się na przemian susze, burze gradowe i gigantyczne ulewy. Biedne czereśnie nie poradziły sobie z kapryśną pogodą. Owoców pojawiło się niewiele, ich ceny były wysokie, a po kilkunastu dniach na ryneczkach i targowiskach po czereśniach nie mieliśmy już śladu. Tym razem wygrali miłośnicy wiśni. Oni zawsze mają lepiej!

Spór o to, czy lepsze są czereśnie czy wiśnie zapewne nigdy nie zostanie rozwiązany. Przypomina bowiem słynne porównywanie świąt wielkanocnych i Bożego Narodzenia. W każdych rankingach i sondażach zwolenników i przeciwników jednych i drugich jest po połowie. „Jeden lubi pomidorową, drugi ogórkową, a trzeci jak mu się nogi pocą” - tak podobno mawiał Witold Gombrowicz.

Należę do tych, którzy wiśni nie cierpią głównie ze względu na ich cierpki smak. Nie kupuję wiśniowych dżemów, jogurtów, galaretek i ciastek z wiśniami. Za każdym razem denerwuję się, że nasza kuchnia ma tak niewiele do zaproponowania, jeśli chodzi o kulinarne szaleństwa z czereśni. Przyjmuję jednak do wiadomości, że czereśnie to owoce delikatne, mniej wyraziste i raczej słabo podatne na wszelkie przeróbki. Trzeba jednak podkreślić, że tak zwolenników jak i przeciwników wiśni i czereśni łączy jedno! Owoce te są niezwykle zdrowe i podczas lata trzeba ich jeść tak dużo, jak tylko można. Zamienione potem na rozmaite przetwory niestety tracą część swoich właściwości.

Czereśnie przede wszystkim mają niewiele kalorii, dlatego doskonale sprawdzają się w rozmaitych dietach. Świeży sok z czereśni jest sprawdzonym lekiem na serce i naczynia krwionośne, a nalewka z czereśni pomoże nam zwalczyć kłopoty żołądkowe. Napary i herbatki z szypułek czereśni mogą być pomocne przy zwalczaniu zapalenia dróg moczowych, pęcherza moczowego czy nerek. Na wymienianie wszystkich witamin i cennych składników czereśni nie starczyłoby czasu i miejsca. Francuzi jednak odkryli, że na przykład liczne witaminy z grupy B zawarte w tych owocach doskonale wygładzają skórę.

W tym miejscu zwolennicy wiśni są w stanie przytoczyć trzy razy więcej argumentów na rzecz swoich ulubionych owoców. Wiśnie zawierają duże ilości kwasów owocowych, mangan i żelazo. Są dobrym źródłem potasu i witaminy C. Stabilizują pracę serca i chronią przed chorobami układu krążenia. Działają też korzystnie na skórę, zawierają substancje zapobiegające nowotworom. Oczyszczają również organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Podobno poprawiają także apetyt i pomagają zwalczać zapalenie spojówek.

Pamiętajmy jednak, że wiśnie i czereśnie przede wszystkim stanowią świetny składnik naprawdę tysięcy dań i przetworów. Polskie książki kucharskie od ponad stu lat podają rozliczne przepisy na czeresniówki, syropy czereśniowe i kompoty z czereśni. Ponadto na wiśnie marynowane, wiśnie suszone, w cieście, w cukrze i w occie. Maria Śleżańska w 1904 roku polecała galaretkę z wiśni z czerwonym winem. Jej podstawę stanowiły wiśnie utłuczone razem z pestkami. Natomiast Piotr Bikont w swojej najnowszej książce „Kuchnia Żydowska Balbiny Przepiórko” proponuje niezwykle oryginalny chłodnik wiśniowy. Robi się go z 750g wydrylowanych wiśni, 100 ml wiśniówki i ćwierci litra czerwonego wytrawnego wina. Po takie zupce lepiej jednak dobrze odpocząć w ogrodzie, aniżeli zasiadać za kierownicą samochodu.

(mk/sr)

POLECAMY: