GotowaniePrzepisyJarmuż - niedoceniany krewny kapusty

Jarmuż - niedoceniany krewny kapusty

Niegdyś był naprawdę popularny, potem został wyparty przez inne odmiany warzyw kapustnych. Dlatego współcześnie wykorzystuje się go głównie do dekoracji różnych potraw i jako roślinę ozdobną rosnącą w ogrodach.

Jarmuż - niedoceniany krewny kapusty
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

25.07.2011 11:33

Niegdyś był naprawdę popularny, potem został wyparty przez inne odmiany warzyw kapustnych. Dlatego współcześnie wykorzystuje się go głównie do dekoracji różnych potraw i jako roślinę ozdobną rosnącą w ogrodach, praktycznie całkowicie zapominając o tym, że jest to warzywo jadalne, wyjątkowo bogate w witaminy i minerały. Można z niego przyrządzić wiele potraw, surówek, zup oraz smażyć i zapiekać.

Odporne warzywo

Jarmuż wyróżnia duża odporność na niskie temperatury, rośnie nawet pod śniegiem. Nie jest także tak podatny na choroby i szkodniki jak inne warzywa. Niestety nie jest zbyt trwały, dlatego należy zbierać go tuż przed spożyciem. Najlepiej smakuje po pierwszych mrozach, ponieważ traci goryczkę.

Krewny kapusty

Ceniono go i chętnie spożywano w czasach starożytnych. We Francji powszechnie jedzono to warzywo od XIII wieku, w Polsce spopularyzował się w XVIII w. Wywodzi się od kapusty dzikiej, nie występuje w środowisku naturalnym.

Jest źródłem witamin A, B, C (zawiera jej więcej niż papryka), E, K, PP, a także beta-karotenu, żelaza, fosforu, magnezu, białka, chloru, fluoru i jodu. Dzięki zawartości sulforafanu (związku siarki) działa antynowotworowo.

Kuchnia tradycyjna z jarmużem

Dziś jest obecny w tradycyjnej kuchni holenderskiej, portugalskiej i brazylijskiej. Potrawa narodowa Portugalczyków to zupa z jarmużem, ziemniakami i chorizo, czyli pikantną kiełbasą z wieprzowiny.

Natomiast w Polsce nie jest doceniany, służy do dekoracji i jako karma dla kur. Dlatego nieczęsto jest dostępny sklepach. Jeśli już znajdziemy go na sklepowej półce, to zwróćmy uwagę, czy nie ma brązowego nalotu.

W przypadku, gdy zaopatrzyliśmy się w świeży jarmuż, opłuczmy go, a liście oderwijmy od łodygi i pozbawmy żyłek.

Zamiast szpinaku

Jarmuż można dusić i smażyć identycznie jak szpinak. Jego zaletą jest to, że nie zawiera szczawianów. W postaci surowej nadaje się do surówek, a gotowany do zup. Trzeba go gotować dość długo, ale nie powinien stracić intensywnego, zielonego koloru.

Jarmuż na różne sposoby

W Holandii popularny jest jarmuż ugotowany i zmieszany z ziemniakami z dodatkiem boczku. Natomiast w Niemczech dusi się go z burakami, z dodatkiem cebulki dymki i czosnku. Ponadto sprawdza się on też w zapiekankach z ziemniakami oraz w zupach. Może być np. składnikiem zup – kremów.

Nie tylko do jedzenia

Jarmuż, dzięki zawartości sulforafanu, ma swoje zastosowanie w kosmetyce, gdyż chroni przed promieniami UV i opóźnia starzenie się skóry. Dlatego jest on składnikiem kremów.

(sp/sr)

POLECAMY:

zdrowiegotowaniekapusta
Zobacz także
Komentarze (0)