Moje dziecko z zespołem Aspergera

Daria Jaworska – Psycholog dziecięcy / 08.12.2011
wp.pl
 AAA
Dla dzieci z Zespołem Aspergera świat jest bardzo skomplikowanym miejscem. Skąd biorą się trudności? Dziecko z tym zaburzeniem opanowuje mowę w stopniu podobnym do swoich rówieśników, potrafi się więc komunikować. Nie odbiega od nich również poziomem inteligencji, ma swoje pasje, zainteresowania, o których potrafi opowiadać godzinami. Problem polega na tym, że dziecko z AS nie zauważy, że jego rozmówca jest np. znudzony opowieścią, nie będzie potrafiło odczytać wysyłanego przez niego sygnału niewerbalnego. Nie odczyta również innych emocji na twarzach rówieśników. Nie zauważy, że ktoś jest zirytowany lub urażony.
Dziecko z Zespołem Aspergera traktuje kierowane do niego komunikaty bardzo dosłownie, nie rozumie żartów czy metafor. Z tego powodu może stać się ofiarą ataków i wyszydzania – w pewnych sytuacjach taka „naiwność” może być dla otoczenia zabawna. Dziecko z AS, pochłonięte odpowiedzią na pytanie, nie zauważy, że rozmówca z niego szydzi, prowokuje czy przedrzeźnia, co niestety potęguje tylko atmosferę zabawy jego kosztem.
Upośledzenie funkcji społecznych przekłada się więc na całościowe funkcjonowanie dziecka. I choć, jak wspomniano, Zespół Aspergera nie ma wyraźnego wpływu na poziom inteligencji, w zadaniach wymagających umiejętności społecznych dziecko będzie radziło sobie zdecydowanie gorzej. Sytuacja zmienia się jednak, gdy zadanie wymaga wiedzy, przyswojenia faktów znajdujących się w sferze zainteresowań dziecka, np. elektronika, informatyka, w tym wypadku wyniki dzieci z AS często przewyższają osoby zdrowe.

Mowa dziecka rozwija się prawidłowo, zdarza się jednak, że dziecko zaczyna mówić z opóźnieniem. Rodzice, przyzwyczajeni do charakterystycznego stylu mówienia dziecka, mogą nie zauważać niczego dziwnego, dla osób postronnych zauważalny będzie natomiast formalny, monotonny ton, określany często jako „mechaniczny”. Bogate słownictwo nie łączy się jednak z umiejętnością rozumienia wypowiedzi. Dziecko z Aspergerem może mówić długo i dużo na interesujący je temat, nie odczyta jednak niewerbalnej reakcji rozmówcy, będzie miało również problem ze zrozumieniem nieprecyzyjnego pytania. Podobnie metafory czy skróty myślowe – muszą być dziecku wyraźnie wytłumaczone, jak np. zwrot „weź się w garść” czy „bujać w obłokach”.

Charakterystycznym objawem, występującym zarówno u dzieci autystycznych jak i u dzieci z Zespołem Aspergera, jest występowanie sztywnych, powtarzających się zachowań, niechęć do zmian, brak elastyczności. Dzieci te mają skłonność do wymuszania aby pewne rzeczy były robione zawsze w ten sam sposób, w takiej samej kolejności. Uparcie odmawiają spożywania określonych potraw, wymuszają podążanie określonymi trasami, a ich zabawy zawsze przebiegają i kończą się tak samo.

POLECAMY:

Rodzice się rozstają – jak mądrze przygotować dziecko?

Szukamy niani dla dziecka

Samotna matka – jak sobie radzić?

Dzieci porzucone w szpitalach

Zdrowy Start! Zaprogramuj swoje dziecko na zdrowie!

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 8 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
4
~emona 2012-01-08 (09:38) 4 lata 1 miesiąc 1 dzień 17 godzin i 57 minut temu

Mężczyźni mają zespół Aspergera w stosunkach z kobietami !

odpowiedz

1
5
~OTTI 2011-12-20 (16:55) 4 lata 1 miesiąc 20 dni 10 godzin i 40 minut temu

dZIEJE SIE TO JEDNYM W ZACHODNIM PANSTWIE MATKA URODZILA DZIECKO I NIE CHCE SIE DZIECKIEM OPIEKOWAC .CHCE OJCIEC NIE DOSTANIE BO SAD ORZEKL ZE MATKA MA ZAWSZE RACJE .DO 7 LAT WYCHOWUJA DZIADKOWIE JAK DZIECKO IDZIE DO SZKOLY TO ZABIERA MATKA POTEM ODDAJE DO WARIATKOWA ZEBY ZROBIC INWALIDE BO NA ZAchodzie za inwalidow dobrze placa jak chcieli opieke dziadkowie to nie dostali .Pytam sie jakie to jest prawo.Otworzyc jakis zaklad i dac kochanym rodzicom taka prace zeby wiedzieli ze jak sie zrobi dziecko to je trzeba wychowac a nie zostawiac gorzej jak psa nie ma kar bo rzady to toleruja. Co wy na to ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
22
~ABC 2011-12-08 (15:16) 4 lata 2 miesiące 1 dzień 12 godzin i 19 minut temu

Urodzić dziecko z zespołem? Toż to poród mnogi! A kim będzie w zespole? Saksofonistą?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

19
0
~u.d. 2011-12-10 (13:31) 4 lata 1 miesiąc 30 dni 14 godzin i 4 minuty temu

Takie dzieci są naprawdę wspaniałe. Mimo tego, że nie rozumieją świata nie poddają się. To są mali bohaterzy :))

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Twoja historia

opisz swoją historię