FitnessCiągle głodna? Pomoże ci "piąty smak", umami

Ciągle głodna? Pomoże ci "piąty smak", umami

Ciągle głodna? Pomoże ci "piąty smak", umami
Źródło zdjęć: © 123RF
23.07.2014 12:40, aktualizacja: 24.07.2014 12:17

Słono-pikantny smak bekonu i zawiesistych sosów sprawia, że tak trudno im się oprzeć. Jak się okazuje, może także pomóc zachować szczupłą sylwetkę. Tzw. piąty smak - wymyślone przez Japończyków słowo "umami" - jest szczególnie satysfakcjonujący dla mózgu i na długo utrzymuje poczucie sytości.

Słono-pikantny smak bekonu i zawiesistych sosów sprawia, że tak trudno im się oprzeć. Jak się okazuje, może także pomóc zachować szczupłą sylwetkę. Tzw. piąty smak - określany przez Japończyków jako "umami" - jest szczególnie satysfakcjonujący dla mózgu i na długo utrzymuje poczucie sytości.

Do niedawna na Zachodzie jedzenie określano jako gorzkie, słone, kwaśne i słodkie. Teraz w świecie sztuki kulinarnej obowiązuje także tajemniczy i bardzo pożądany smak umami. Dosłownie tłumaczy się go jako "pełen smaku", "aromatyczny". Cechuje go mięsny posmak.

Kuchnia dalekowschodnia od setek lat wykorzystywała jako składnik potraw wodorost: listownicę japońską, znaną jako kombu. W 1908 roku japoński uczony, prof. Kikunae Ikeda, wyizolował z listownicy związek chemiczny, nadający jej niepowtarzalny smak – kwas glutaminowy. Smak ten nazwano umami. Niedługo po odkryciu rozpoczął produkcję przyprawy, będącej oczyszczonym glutaminianem sodu, która znana jest na Wschodzie jako Aji-no-moto (czyli „istota smaku”).

Umami możemy znaleźć w ogólnie dostępnych produktach. I tak zawiera go m.in.: parmezan, pomidory, przecier pomidorowy, sos sojowy, sos ostrygowy, owoce morza, skorupiaki, pasta mermite, pasta vegemite, suszone mięso, wino, buliony mięsne i sosy przyrządzone na ich bazie, suszone grzyby shiitake, rosół.

"The American Journal of Clinical Nutrition" opublikował artykuł, potwierdzający, że umami wpływa na poczucie sytości i zmniejsza łaknienie. Osoby, które zjadły na śniadanie bogate w smak umami jedzenie, podczas lunchu sięgną po mniejsze porcje. Oczywiście niektóre z wymienionych wyżej produktów są wysoko kaloryczne i nie należy przesadzać z ich ilością, jednak nie zmienia to faktu, że na nasz mózg oddziałują w ten sposób, że czujemy się szybko pełni i usatysfakcjonowani.

(mtr/kg), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także