FitnessMożna przewidzieć ryzyko otyłości u danej osoby

Można przewidzieć ryzyko otyłości u danej osoby

Można przewidzieć ryzyko otyłości u danej osoby
Źródło zdjęć: © 123RF
07.05.2015 14:57, aktualizacja: 08.05.2015 08:54

Analiza moczu jest stosowana głównie do wykrywania chorób nerek. Teraz może być używana także do oszacowania ryzyka otyłości.

Analiza moczu jest stosowana głównie do wykrywania chorób nerek. Teraz może być używana także do oszacowania ryzyka otyłości.

Naukowcy z Imperial College w Londynie odkryli 25 czynników genetycznych, które są związane z zaburzeniami metabolicznymi mogącymi powodować otyłość. Przeanalizowali próbki moczu ponad 2 tysięcy osób w celu oceny procesu trawienia. Zebrali od uczestników informacje na temat stosowanej diety, aktywności fizycznej i poziomu wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ciśnienia krwi.
Następnie wyizolowali rodzaje metabolitów, których poziom zależy od indywidualnego wskaźnika BMI. Sprawdzili dziewięć tłuszczowych metabolitów, które tworzą się w jelitach poprzez działanie niektórych mikrobów mających związek z procesem trawienia.
Około 6 proc. ryzyka otyłości jest związanych z tymi drobnoustrojami. Metabolit, który jest produktem ubocznym rozkładu czerwonego mięsa ma wpływ na wysokie BMI. Z kolei pozostałości fermentacyjne przetwarzania owoców cytrusowych są związane z niskim BMI.

Wyniki badań opublikowane w nowym magazynie "Science Translational Medicine Journal" mogą być pomocne w przewidywaniu ryzyka otyłości u danej osoby.
Otyłość to zaburzenie przemiany materii spowodowane między innymi nadmierną podażą energii (kalorii) zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu. W efekcie dochodzi do zwiększenia magazynowania nadmiaru energii w postaci tkanki tłuszczowej. Zatem zjadając więcej niż potrzebujemy, magazynujemy nadmiar dostarczonych kalorii w postaci tłuszczu.

Nie chodzi tu tylko o spożywanie tłustych potraw, ale także produktów wysoce przetworzonych, cukrów prostych, słodyczy i słodkich napojów. Otyłość jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia, gdyż zwiększa ryzyko nadciśnienia, choroby wieńcowej, żylaków, udaru mózgu, nowotworów, niepłodności, a nawet chorób psychicznych.

Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia pokazały, że problem nadwagi dotyczy 50-75 proc. populacji kobiet i mężczyzn. Jak wynika z badań, problem otyłości w Polsce narasta. Według danych GUS z 2009 roku 52 proc. Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość (tj. ma BMI na poziomie wyższym niż 25).

(gabi)/WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także