Kultowe przepisy PRL-u
Jesteśmy narodem sentymentalnym i z rozrzewnieniem wracamy pamięcią do czasów PRL. Również do tego, co wtedy pojawiało się na naszych talerzach.
Jesteśmy narodem sentymentalnym i z rozrzewnieniem wracamy pamięcią do czasów PRL. Również do tego, co wtedy pojawiało się na naszych talerzach. Mimo trudów codzienności, nie brakowało pomysłów na potrawy pyszne i sycące. Dziś to klasyki, które coraz rzadziej pojawiają się na polskich stołach. Warto odświeżyć te przepisy - zarówno na słodkości, przystawki, jak i dania obiadowe.
Andruty z masą czekoladową lub kajmakową to jedno z pierwszych "ciast bez pieczenia". Słodka przekąska z zaledwie dwóch składników wymaga nieco cierpliwości (szczególnie przy gotowaniu masy, jeśli nie korzystamy z gotowego produktu), ale efekt zaspokaja kubki smakowe największych wielbicieli słodyczy. Doskonale smakuje z mlekiem lub w towarzystwie kawy (najlepiej ze szklanki!).
Zimne nóżki
Składniki: 1 golonka, 2 nogi wieprzowe, 1 główka czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty i mielony, majeranek, włoszczyzna (marchewka, pietruszka, seler, por, cebula), 1 łyżka żelatyny.
Przygotowanie: golonkę i nóżki umyć, a następnie włożyć do garnka i zalać wodą (tak, aby były przykryte). Dodać obraną włoszczyznę, liść laurowy, pieprz i ziele angielskie oraz pół główki czosnku. Doprawić pieprzem i solą (wywar powinien być słony), a następnie gotować na wolny ogniu przez dwie godziny. Miękką golonkę i rozgotowane nóżki wyjąć z wody, oddzielić skórę, kości i tłuszcz. Wywar przecedzić, marchewkę pokroić, a mięso posiekać. Składniki ponownie dodać do wywaru, doprawić majerankiem, czosnkiem i pieprzem. Zagotować z rozpuszczoną wcześniej żelatyną. Po wystudzenia rozlać do małych miseczek. Podawać z octem i cytryną.
Makaron z serem białym i skwarkami
Składniki: opakowanie makaronu np. kokardki, kawałek boczku, ser biały półtłusty, sól, masło (opcjonalnie).
Przygotowanie:makaron ugotować według instrukcji na opakowaniu. Boczek podsmażyć. Na talerz wyłożyć makaron, dodać skwarki i pokruszony ser biały. Doprawić solą. Można dodatkowo polać stopionym masłem. Inną metodą będzie dodanie makaronu i posolonego sera do boczku na patelni, podgrzewanie 1-2 minuty na wolnym ogniu i serwowanie.
Kogel mogel
Pamiętny deser dziś powoli przechodzi do lamusa. Jak podkreślają jego fani - niesłusznie, gdyż z dwóch składników wyczarować można prawdziwe kulinarne cudo.
Wystarczy przygotować 2 żółtka i 4 łyżki cukru, a następnie utrzeć je ze sobą na gładką masę i gotowe. Dla smaku można dodać łyżkę kakao albo owoce.
Śledź w śmietanie
Składniki: 4 sprawione matjasy; marynata: 1/2 szklanki białego octu winnego, 2 łyżki cukru, sól i biały pieprz do smaku. Dressing: 1 posiekana cebula, 1 szklanka, kwaśnej śmietany, sól, pieprz.
Przygotowanie: śledzie pokroić na 2 cm kawałki. Składniki na marynatę połączyć i zagotować. Ostudzoną polać śledzie i odstawić w chłodne miejsce na dobę. Składniki do dressingu wymieszać i dodać do odsączonych z zalewy śledzi. Danie będzie gotowe po upływie kolejnych 24 godzin.
Kotlety jajeczne
Składniki:6 dużych jajek + jedno do masy, 3 duże ziemniaki, 2 łyżki posiekanego koperku, łyżka posiekanego szczypiorku, łyżka gęstej śmietany, 2-3 łyżki bułki tartej, 2 łyżki sklarowanego masła lub oleju, sól i pieprz.
Przygotowanie: ziemniaki ugotować w mundurkach, ostudzić i obrać. 6 jajek ugotować na twardo i obrać. Ziemniaki i jajka zmielić, dodać koperek i szczypiorek, a także śmietanę, surowe jajko, sól i pieprz. Połączyć do powstania gładkie masy i formować kotleciki. Każdy obtoczyć w bułce tartej, smażyć na złoty kolor na rozgrzanym tłuszczu.
Sałatka jarzynowa
Składniki: 3 ugotowane marchewki, 2 ugotowane pietruszki, 1 mały ugotowany seler, 3-4 ogórki konserwowe, 2 ugotowane na twardo jajka, 1 jabłko, 1 puszka konserwowego groszku, 2 małe ziemniaki, ugotowane w mundurkach, 1 cebula (opcjonalnie). Dodatkowo: 1 słoik majonez, sól, pieprz, łyżka kwaśnej śmietany.
Przygotowanie:marchewki, pietruszki i seler pokroić w kostkę i wymieszać w misce. Dodać pokrojone w kostkę ogórki, starte jabłko, pokrojone jajka, obrane i pokrojone w kosteczkę ziemniaki oraz odsączony groszek z puszki. Opcjonalnie sparzoną i pokrojoną w kostkę cebulę. Wszystko dokładnie wymieszać, dodać majonez, śmietanę, doprawić do smaku i ponownie wymieszać. Sałatka najlepiej smakuje na następny dzień po nocy w lodówce, gdy całość się "przegryzie".
Blok czekoladowy
Składniki: 1/2 szklanki mleka, 1 kostka masła w temperaturze pokojowej, 2 szklanki cukru, 5 łyżek kakao, 1 szklanka mleka w proszku, 2 paczki herbatników, masło do smarowania formy.
Przygotowanie: mleko, stopione masło i cukier podgrzać - nie doprowadzając do wrzenia. Dodać kakao i mleko w proszku, dokładnie wymieszać. Podgrzewać masę jeszcze kilka minut. Dodać pokruszone herbatniki, wymieszać. Masę wlać do natłuszczonej formy keksowej i wstawić do lodówki najlepiej na całą noc.
Jajka z majonezem
Ta przystawka współcześnie pojawia się zazwyczaj tylko na wielkanocnym stole. Niegdyś musiała znaleźć się na półmiskach podczas odwiedzin rodziny.
Przepis ten nie należy do wymyślnych. Ugotowane jajka na twardo wystarczy przekroić na połówki, dodać majonez (najlepiej zrobiony własnoręcznie) i doprawić do smaku pieprzem, solą i czerwoną słodką papryką.
Mortadela panierowana
Składniki: 1 kg grubej mortadeli, bułka tarta, jajko, olej do smażenia. * Przygotowanie:* mortadelę pokroić w grubsze plastry, obtoczyć w rozbełtanym jajku i bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu, kilka minut z każdej strony na złoty kolor.
Szyszki
Składniki: 1/2 kg krówek (miękkich i ciągnących), 1/2 kostki masła lub dobrej margaryny, 2 łyżki kakao, 150 g ryżu preparowanego.
Przygotowanie:krówki rozpuścić na małym ogniu. Dodać masło i kakao. Wszystko rozpuścić na jednolitą masę. Wsypać ryż preparowany, wymieszać i od razu zacząć formować szyszki.
Rolada z jajkiem
Składniki: 1 kg wieprzowiny, 7 jajek, 300 g mięsa mielonego, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki musztardy chrzanowej, pieprz, sól i kminek do smaku, tłuszcz do smażenia.
Przygotowanie: mięso przeciąć tak aby powstał duży płat. Rozbić tłuczkiem, oprószyć solą, pieprzem, natrzeć czosnkiem i posmarować musztarda. Włożyć na godzinę do lodówki. Do mięsa mielonego dodać cebulę, sól i pieprz, wyrobić masę. Mięso mielone rozłożyć na płacie mięsa. Ułożyć jajka ugotowane na twardo i zwinąć w rulon. Posypać kminkiem, oblać olejem piec w piekarniku w folii aluminiowej przez około 1,5 godziny w 190 stopniach C.
Domowe toffi
Składniki: 250 ml śmietanki 18%, 10 łyżek cukru, 60 g masła, esencja waniliowa.
Przygotowanie: śmietanę, cukier i esencję wlać do garnka i gotować na dużym ogniu, ciągle mieszając. Gdy powstanie toffi, zdjąć z ognia i dodać masło. Wymieszać, a gdy masa będzie gładka zdjąć z ognia. Z przestudzonej masy formować cukierki - można wykorzystać do tego silikonowe foremki na lód.
Kotlety mielone z pieczarkami
Składniki: 500 g mięsa mielonego, 1 jajko, 3 średnie cebule, 400 g pieczarek, sól i pieprz do smaku, kawałek czerstwej bułki, bułka tarta, tłuszcz do smażenia.
Przygotowanie: bułkę namoczyć, cebulkę pokroić. Mięso umieścić w dużej misce, dodać cebulkę, jajko, odsączoną bułkę. Doprawić do smaku i wymieszać. Pieczarki pokroić i podsmażyć na patelni. Z mięsa formować kotlety, wkładając do środka pieczarki i opcjonalnie odrobinę masła, żeby mięso było bardziej soczyste. Zwijać tak, aby farsz zakryło mięso. Kotlety obtoczyć w bułce tartej i obsmażać z obu stron.