Niektóre z nas, zwłaszcza miłośniczki mocnych naparów, parzą torebki herbaty tylko raz. Jednak zanim po przyrządzeniu herbaty wyrzucisz torebkę do kosza, zaczekaj. Takie "używane" torebki można wykorzystać na wiele sposobów - z pożytkiem dla zdrowia.
Niektóre z nas, zwłaszcza miłośniczki mocnych naparów, parzą torebki herbaty tylko raz. Jednak zanim po przyrządzeniu herbaty wyrzucisz torebkę do kosza, zaczekaj. Takie "używane" torebki można wykorzystać na wiele sposobów - z pożytkiem dla zdrowia.
Usuwają bakterie z jamy ustnej
Wiele z nas sięga po antybakteryjne płyny do płukania ust, jednak uczeni z Uniwersytetu Królowej Marii Londynie zwracają uwagę, że zabijają one również pożyteczne bakterie, co może zaszkodzić zdrowiu. Rozwiązanie? Umieść torebkę herbaty w kubku, zalej ją gorącą wodą i odstaw do wystygnięcia. W ten sposób powstanie naturalna alternatywa dla antybakteryjnego płynu, która pomoże pozbyć się płytki nazębnej, bakterii i odświeży oddech. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku herbata zielona albo miętowa.
(epn)/(mtr), WP Kobieta
Pielęgnują skórę podczas kąpieli
Herbata zielona, czerwona czy oolong zawierają antyoksydanty, dlatego warto wykorzystać je podczas kąpieli. W jaki sposób? Gdy nalewasz wodę do wanny, umieść torebkę (najlepiej na sznureczku) pod kranem z bieżącą wodą albo po prostu wrzuć parę torebek do kąpieli. Możesz również wybrać herbatę o silnym aromacie, np. jaśminową albo rumiankową, dzięki czemu połączysz przyjemne z pożytecznym, gwarantując sobie solidną dawkę relaksu. Tylko nie zapomnij usunąć torebek herbaty przed wejściem do wanny.
Wzmacniają włosy
Jesteś niezadowolona z kondycji swoich włosów, które są cienkie, matowe i pozbawione życia? Zastosuj herbacianą płukankę! Składniki obecne w herbacie sprawią, że włosy wzmocnią się, będą dobrze odżywione i lśniące. Torebkę herbaty zalej gorącą wodą i odstaw, by napar trochę przestygł. Włosy umyj zwykłym szamponem i porządnie spłucz, po czym zastosuj płukanie z wykorzystaniem herbaty. Postaraj się wetrzeć herbacianą płukankę w kosmyki, szczególnie w końcówki. Zawiń włosy w ręcznik - i gotowe. Taki domowy zabieg warto robić przynajmniej raz w tygodniu.
Pomagają zmęczonym oczom
To metoda z długą tradycją, którą warto przypomnieć. Jeśli twoje oczy są zmęczone, opuchnięte i podkrążone, postaw na okłady z herbaty, np. czarnej, czerwonej albo zielonej. Zrób z torebek lecznicze kompresy, pozostawiając je na powiekach przez 10-15 minut. Możesz również zalać torebkę gorącą wodą, a następnie w przestudzonym naparze zamoczyć płatki kosmetyczne i położyć je na oczy. Zwróć uwagę, aby torebka albo płatek nie były za bardzo nasiąknięte.
Leczą siniaki, goją rany
Nabawiłaś się nieestetycznego siniaka w widocznym miejscu? Jest na to rada. Pomoże ci czarna herbata. Torebkę umieść w lodówce na jakiś kwadrans, a następnie przyłóż do siniaka na parę minut. W tym przypadku leczniczo zadziała obecna w czarnej herbacie tanina, która jest środkiem ściągającym i obkurczającym naczynia krwionośne. Natomiast zielona herbata przyśpieszy gojenie się ran - odkryli to amerykańscy naukowcy.
Wygładzają i odświeżają stopy
Oto prosty sposób na gładkie, świeże stopy. Wypełnij niedużą miskę gorącą wodą i wrzuć do niej kilka torebek herbaty. Gdy woda nimi nasiąknie i nieco przestygnie, wsuń do niej stopy i zafunduj im kąpiel. Na koniec wykorzystaj liście z użytych torebek i wykonaj nimi peeling pięt. Skóra twoich stóp będzie wygładzona, pozbędziesz się też przykrego zapachu. Jeśli masz problem zwłaszcza z tym drugim, wybierz zieloną herbatę, która działa antybakteryjnie.
Łagodzą ból dziąseł i zębów
Podrażnione, bolesne, krwawiące dziąsła? Na to też pomoże herbata. Wystarczy, że przyłożysz do nich schłodzoną torebkę czarnej herbaty. Również w tym wypadku za lecznicze działanie odpowiada tanina, która działa ściągająco i obkurczająco na naczynia krwionośne. Krwawienie ustanie, pozbędziesz się również bólu. A jeśli źródłem dyskomfortu jest ząb, przyłóż w newralgiczne miejsce ciepłą torebkę herbaty. Herbacianym naparem możesz też wypłukać usta.
Naturalnie rozjaśniają
Herbata może rozjaśnić zarówno skórę, jak i włosy. W tym pierwszym przypadku przygotuj sobie maseczkę, łącząc taką samą ilość liści zielonej herbaty, sody oczyszczonej i miodu. Maseczkę zmyj po 15 minutach ciepłą wodą. Same liście zielonej herbaty z 1-2 torebek, dobrze odsądzone, możesz też umieścić na twarzy, by ściągnąć pory i odżywić skórę. Jeśli natomiast zależy ci na jasnych refleksach we włosach, regularnie spłukuj je zieloną herbatą.
Leczą oparzenia i podrażnienia
Gdy przesadzisz z opalaniem albo twoja skóra podrażni się w skutek nieumiejętnego golenia, pomogą ci torebki herbaty. Zaczekaj, aż zupełnie wystygną (możesz na chwilę umieścić je w lodówce), a następnie przyłóż do newralgicznych miejsc. Szybko poczujesz ulgę. Jeśli miejsce wymagające ukojenia jest większe, zalej torebkę gorącą wodą, a po przestygnięciu nasącz naparem gazę albo ściereczkę i zrób sobie łagodzący kompres.
Pomagają na ból spowodowany ukłuciem
Oto przydatna rada zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka. Gdy twoja pociecha zacznie płakać po szczepieniu, przyłóż torebkę do miejsca, gdzie wykonano zastrzyk. Tanina pomoże zmniejszyć ból. To samo możesz zrobić dla siebie, gdy będziesz odczuwała dyskomfort po zastrzyku. A jeśli ukłuje cię insekt i będziesz miała ochotę się podrapać, również sięgnij po torebkę herbaty. Swędzenie szybko minie.
EPN/(mtr), WP Kobieta