Mądrość naprawdę przychodzi z wiekiem
Z wiekiem uczymy się wykorzystywać swój mózg na nowe sposoby, twierdzą naukowcy.
Za nabieranie mądrości może odpowiadać rozwój płatów czołowych.Te obszary mózgu są odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów, rozumowanie i koordynowanie wielu zadań jednocześnie.
31.12.2013 | aktual.: 02.01.2014 12:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z wiekiem uczymy się wykorzystywać swój mózg na nowe sposoby, twierdzą naukowcy. Za nabieranie mądrości może odpowiadać rozwój płatów czołowych.Te obszary mózgu są odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów, rozumowanie i koordynowanie wielu zadań jednocześnie.
Uczeni z Uniwersytetu w Michigan przeprowadzili eksperymenty psychologiczne, w których wzięło udział 247 osób podzielonych na grupy wiekowe: 24-40 lat, 41-59 lat oraz powyżej 60 lat. Uczestnicy musieli zmierzyć się z takimi tematami, jak imigracja i integracja. Okazało się, że ci najstarsi wyróżniali się propozycjami, które w istocie mogą zmniejszać konflikty społeczne.
Skąd taki efekt? Czy wynika z dojrzałości? Nie tylko - mówią autorzy badań. Za uzyskane wyniki może odpowiadać rozwój płatów czołowych. To właśnie te obszary mózgu są odpowiedzialne za niektóre kluczowe funkcje - od rozwiązywania problemów i rozumowania, do koordynowania wielu zadań jednocześnie.
Seniorzy intensywniej korzystają z płatów czołowych, aby zrekompensować spadek innych zdolności poznawczych - wyjaśniają uczeni. Wnioskują, że z wiekiem ludzie uczą się wykorzystywać swoje mózgi na nowe sposoby.
opr.:(gabi), kobieta.wp.pl