Największymi wrogami odchudzania są metody i produkty, które obiecują „cuda” oraz sama osoba odchudzająca, która rozpoczyna dietę sugerując się naciskami bliskich i presją otoczenia W odchudzaniu najważniejsza jest wewnętrzna motywacja i mocne przekonanie, że chce się schudnąć. Dojście do momentu, w którym osoba z nadwagą sama czuje ogromną potrzebę schudnięcia jest tym właściwym momentem do rozpoczęcia diety.
Największymi wrogami odchudzania są metody i produkty, które obiecują „cuda” oraz sama osoba odchudzająca, która rozpoczyna dietę sugerując się naciskami bliskich i presją otoczenia W odchudzaniu najważniejsza jest wewnętrzna motywacja i mocne przekonanie, że chce się schudnąć. Dojście do momentu, w którym osoba z nadwagą sama czuje ogromną potrzebę schudnięcia jest tym właściwym momentem do rozpoczęcia diety.
Diety, które pomogły komuś z otoczenia lub zostały opisane w mediach, jako bardzo skuteczne.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu diety należy zrobić podstawowe badania. Wiele diet nie jest wskazanych dla osób z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli ktoś ma nawet niewielkie problemy z nerkami nie powinien np. rozpoczynać żadnej diety określanej, jako proteinowa, bo z pozoru niewielkie problemy mogą zamienić się w poważne schorzenie.
Dieta cud
Diety cud, czyli zazwyczaj sposób odżywiania, który polega na ograniczeniu kalorii, jedzeniu samych warzyw, jedzeniu samych protein, monodiety – jedzenie przez szereg dni jednego produktu lub picie soków, ograniczenie ilości posiłków. Przysłowiowe diety cud często dają efekt w postaci straconych kilogramów, później jednak, po powrocie do normalnego odżywiania szybko następuje efekt jo-jo.
Głodówki
Głodówka może być przeprowadzana wyłącznie pod kontrolą lekarza. Niestety, w wielu poradnikach można przeczytać, że osoba w pełni zdrowa, dorosła może w bezpieczny sposób przeprowadzić siedmiodniową głodówkę, podczas której pije się tylko wodę. Głodówka nie służy odchudzaniu, ale jest metodą leczniczą!
Wiele osób traci kilka kilogramów w trakcie głodówki, ale po kilku tygodniach waga zazwyczaj wraca. W głodówce niebezpieczne jest „oszukiwanie siebie”, czyli podjadanie czegoś nawet maleńkiego – wówczas nie dochodzi w organizmie do odżywiania wewnętrznego i w ten sposób głodówka zamienia się w głodowanie.
Leki wspomagające odchudzanie
W aptekach i zielarniach jest dostępnych wiele „wspomagaczy” odchudzania. Te leki obiecują na tyle wydatną pomoc w odchudzaniu, że osoba je kupująca liczy na cud i szybkie gubienie kilogramów. Środki medyczne można podzielić na takie, które:
- Przeczyszczają: tego typu preparaty i to niezależnie czy są lekami chemicznymi, czy ziołowymi niszczą organizm, ponieważ nie pozwalają na wchłanianie się z jelit ważnych dla życia składników odżywczych. Ich zażywanie często prowadzi do odwodnienia, a konsekwencją długiego przyjmowania takich leków jest „rozleniwienie” jelit, co objawia się tym, że po odstawieniu leku przeczyszczającego jelita nie pracują, jedzenie zalega w nich i pojawiają się problemy z wypróżnianiem.
- Zwiększają metabolizm: Osoba sięgająca po taki lek wierzy, że organizm będzie szybciej spalał kalorie. I faktycznie początkowo spalanie może się zwiększyć, ale organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do preparatu, metabolizm zwalnia, a po odstawieniu preparatu pojawia się efekt jo-jo.
- Działają na obszary mózgu odpowiedzialne za odczucie głodu- są to leki typu wycofana w tym roku Meridia. Takie leki przepisywane są przez lekarzy i stosuje się je przy bardzo dużej nadwadze, gdy inne metody już zawodzą (BMI powyżej 30). Przyjmowanie tych leków ma bardzo dużo działań ubocznych i przepisywane są jedynie wówczas, gdy nadwaga staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Ograniczanie ilości posiłków
Wiele osób podczas odchudzania rezygnuje ze śniadań popełniając poważny błąd, ponieważ podczas odchudzania najlepiej jeść 5 posiłków dziennie, czyli dwa duże posiłki – śniadanie i obiad oraz trzy mniejsze „przegryzki”. Warto pamiętać, żeby w każdym posiłku znalazły się owoce i warzywa. Ograniczenie liczby posiłków prowadzi do odpowiedzi głodowej organizmu, co przejawia się tym, że organizm robi zapasy z każdego zjedzonego kęsa.
Ograniczanie produktów sprzyjających dobremu trawieniu
Wiele osób nie jada warzyw i owoców, nie przyjmuje produktów wspomagających trawienie – na przykład otrąb owsianych lub pszennych, a nawet błonnika w tabletkach.
Mała aktywność ruchowa
Większość osób odchudzających się nie ćwiczy, nawet nie spaceruje. Najczęściej te osoby uważają, że sama dieta wystarczy do pozbycia się nadwagi. Okazuje się jednak, że zwiększenie aktywności życiowej powoduje szybszą utratę zbędnych kilogramów.
Produkty typu light
Wiele osób widząc oznaczenie „light” podświadomie pozwala sobie na zjedzenie większej ilości danego produktu. Trzeba jednak uświadomić sobie, że tego typu produkty mają również kalorie, może nieco mniej, ale zjedzenie ich w większej ilości też może doprowadzić do tycia.
Przyjaciele i bliscy
To oni zachęcają osobę odchudzającą się do złamania diety. Ile razy odchudzająca się osoba słyszy od koleżanki: „Oj, to jedno ciastko Ci nie zaszkodzi”. Bardzo często takie przyjaciele powodują, że osoba odchudzająca się kusi się na to jedno ciastko, a potem na kolejne....
Odchudzanie ma wielu wrogów. Jednak są oni do pokonania, a dobrze zbilansowana dieta oparta na rozsądnej ilości posiłków sprawi, że ci wrogowie nie staną się przeszkodą na drodze do zgrabnej sylwetki.
Tekst: Klaudia Kula