FitnessNapój izotoniczny - skład i działanie. Jak zrobić domowy izotonik?

Napój izotoniczny - skład i działanie. Jak zrobić domowy izotonik?

Napój izotoniczny - skład i działanie. Jak zrobić domowy izotonik?
Źródło zdjęć: © iStock.com | dnberty
23.11.2018 21:05

Napój izotoniczny ma na celu wyrównanie poziomu wody oraz elektrolitów wydalanych z organizmu, np. podczas intensywnego treningu. Izotoniki dostarczają witamin, soli mineralnych oraz węglowodanów. Jakie składniki powinien zawierać napój izotoniczny? Jak przygotować domowy izotonik?

Napój izotoniczny - co to jest?

Napój izotoniczny to płyn, który uzupełnia wodę oraz elektrolity utracone podczas intensywnych i długich treningów. Izotoniki bardzo szybko i skutecznie nawadniają organizm, a także uzupełniają składniki mineralne wydalone z organizmu w procesie wydzielania potu.

Izotoniki zawierają mikroelementy takie jak sód, potas, magnez, wapń czy fosfor, są bogate w witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz węglowodany proste najczęściej występujące w postaci glukozy.

Cechą charakterystyczną napojów izotonicznych jest ciśnienie osmotyczne odpowiadające temu w płynach ustrojowych w organizmie. Napój izotoniczny popijany podczas treningów wpływa na utrzymanie wysokiego poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie, utrzymuje wysoką wydolność fizyczną. Izotoniki polecane są sportowcom, osobom ciężko pracującym fizycznie oraz odwodnionym, np. na skutek choroby.

Napój izotoniczny - wartości odżywcze

Napój izotoniczny zawiera 11 kcal w 100 g. W izotonikach nie znajdziemy tłuszczów, białka czy cholesterolu.

Napój izotoniczny jest bogaty w węglowodany (3 g/100 g.), glukozę i maltodekstrynę, dzięki czemu wchłanianie płynów jest efektywniejsze. Co więcej, izotoniki zawierają sód (35 mg/100 g), który przyspiesza absorpcję wody, którą tracimy podczas treningu, oraz potas (10 mg/100 g) wspomagający regenerację glikogenu. Magnez i wapń to kolejne składniki występujące w napojach izotonicznych. Są one potrzebne do prawidłowej pracy układu mięśniowego i nerwowego, a także do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała.

W napojach izotonicznych znaleźć można też cytryniany, których zadaniem jest odkwaszanie organizmu. Ponadto napoje izotoniczne zawierają wiele witamin, w tym z grupy B, np. witamina B3, witamina B5, witamina B6 oraz witaminę C przyspieszającą proces regeneracji po treningu.

Napoje izotoniczne a odchudzanie

Mimo że napoje izotoniczne mają wiele zalet, powinny unikać ich osoby odchudzające się. Izotoniki zawierają węglowodany, w związku z czym organizm osoby na diecie będzie korzystał z energii dostarczanej przez napój, a nie z zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. Lepiej podczas treningów pić wodę i mieć pewność, że godzinny trening nie poszedł na marne.

Domowy izotonik - przepis

Napój izotoniczny można przyrządzić samodzielnie w domu. Przepis na domowy napój izotoniczny jest prosty i nie wymaga spędzania wielu godzin w kuchni. Aby przygotować 0,5 kg izotoniku, potrzebujemy:

  • 500 ml wody niegazowanej,
  • sok z 1 cytryny,
  • 10 g miodu,
  • sól do smaku.

Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać. Napój zaleca się pić powoli, małymi łykami podczas intensywnego wysiłku fizycznego.