Trwa ładowanie...
d3mbhfz

Odkwaszanie organizmu: co zakwasza organizm i jakie są objawy zakwaszenia?

Odkwaszenie organizmu to proces, w którym przywraca się równowagę w gospodarce kwasowo-zasadowej. Dlaczego organizm się zakwasza, jak objawia się zakwaszenie oraz jak zwalczać przykre dolegliwości? Poznaj produkty zakwaszające organizm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zakwaszenie organizmu może powodować zmiany skórne.
Zakwaszenie organizmu może powodować zmiany skórne. (123RF)
d3mbhfz

Co to jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu to zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Skala pH rozciąga się od 0 do 14. Kwasowość lub zasadowość płynów ustrojowych człowieka mierzy się za pomocą wskaźnika pH. Jeżeli wskaźnik jest niższy niż 7, oznacza to odczyn kwaśny, wskaźnik wyższy niż 7, zasadowy.

Najbardziej kwaśnym płynem w organizmie człowieka są soki żołądkowe o pH ok. 2. Dla zdrowia ludzkiego organizmu potrzebne jest zachowanie pH krwi na poziomie 7,35-7,45. Każda zmiana powyżej i poniżej tego zakresu wywołuje poważne dolegliwości zdrowotne.

d3mbhfz

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Najczęstszą przyczyną zakwaszenia organizmu jest nieodpowiednia dieta. Produkty, które włączamy do jadłospisu dzielą się na kwasotwórcze, zasadotwórcze i obojętne. Na to oddziaływanie wpływa stężenie w produktach fosforu, chloru, siarki, wapnia, magnezu, sodu i potasu.

Zasadotwórcze i kwasotwórcze działanie produktów uwalnia się podczas trawienia i procesów metabolicznych. Zakwaszaniu organizmu sprzyjają nadmierny stres, brak ruchu, głodówka, stosowanie odżywek, a także wzmożona aktywność fizyczna. Wpływ na zakwaszenie organizmu mają także zaburzenia przemiany materii.

Produkty zakwaszające organizm

Produktami wysoko kwasotwórczymi są mięso, wędliny, cukier, sztuczne słodziki, biała mąka pszenna, biały ryż, żółte sery, kawa, czarna herbata, kakao, czekolada i sól. Wskaźnik pH tych produktów wynosi 5,9-5,0.

d3mbhfz

Wśród produktów średnio kwasotwórczych o wskaźniku pH 6,9-6,0 wymienia się ryby, jaja, chleb żytni, makaron pełnoziarnisty, płatki zbożowe, orzeszki ziemne oraz piwo. Organizm w niewielkim stopniu mogą także zakwasić otręby, kasza gryczana czy produkty orkiszowe.

Objawy zakwaszenia organizmu

Zakwaszenie organizmu wywołuje liczne objawy, które są dość niespecyficzne, a także bardzo rozległe. Przy zakwaszeniu organizmu odczuwa się chroniczne zmęczenie, brak energii, a czasem nawet zapada na depresję.

Objawy widoczne są także zewnętrznie. Zakwaszeniu towarzyszy bowiem wypadanie włosów, łamliwość paznokci, suchość i szarość skóry. Odczuwa się skurcze łydek, sztywnienie szyi oraz migrujące bóle stawów.

d3mbhfz

Dolegliwości często obejmują również układ pokarmowy. Pojawiają się problemy trawienne, wzdęcia, zaparcia i smak goryczy w ustach. Charakterystyczne dla zakwaszenia organizmu są wahania wagi i zwiększone zapotrzebowanie na słodycze.

Jak odkwasić organizm?

Podstawą do odkwaszenia organizmu jest zmiana diety i wyeliminowanie produktów kwasotwórczych. Należy również zmienić nawyki żywieniowe. Zaleca się zjadać 5 posiłków dziennie w małych odstępach czasowych oraz powinno się unikać jedzenia w biegu. Podczas odkwaszania organizmu należy nawadniać organizm i wypijać ok. 2,5 l wody dziennie.

Przed śniadaniem warto wypijać szklankę ciepłej wody z cytryną. Dodatkowo, aby odkwasić organizm trzeba unikać sytuacji stresowych, regularnie ćwiczyć, zrezygnować z używek i poświęcać na sen 6-8 godzin na dobę.

d3mbhfz

Podziel się opinią

Share

d3mbhfz

d3mbhfz