FitnessNawyki, które tuczą

Nawyki, które tuczą

Nawyki, które tuczą

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasze przyzwyczajenia mogą okazać się zgubne. Niektóre nawyki tylko pozornie wydają się nieszkodliwe, w rzeczywistości jednak prowadzą do przybierania na wadze. Zatem czego zdaniem ekspertów należy unikać?

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasze przyzwyczajenia mogą okazać się zgubne. Niektóre nawyki tylko pozornie wydają się nieszkodliwe, w rzeczywistości jednak prowadzą do przybierania na wadze. Zatem czego zdaniem ekspertów należy unikać?

Specjaliści odradzają kupowanie żywności niskotłuszczowej. Dzięki niej spalamy tylko kilka dodatkowych kalorii. W tym przypadku nieszkodliwe tłuszcze zastępowane są innymi składnikami. Gdy sięgamy po produkty niskotłuszczowe (np. baton typu "light"), zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że większość usuniętego tłuszczu stanowią dobre tłuszcze nienasycone, np. oliwa lub oleje warzywne, które zastępowane są cukrem, emulgatorami i wypełniaczami.

Tekst na podst. shine.yahoo.com, Monika Stypułkowska (ms/mtr)

1 / 11

Brak porady żywieniowej

Obraz
© 123RF

Dobra wiadomość: czytając to, wiesz już, że jesteś na właściwej drodze do zgubienia kliku kilogramów. Gdy kanadyjscy naukowcy wysłali porady dotyczące diety i program ćwiczeń do ponad 1000 osób, okazało się, że odbiorcy zaczęli lepiej - zdrowo się odżywiać i włączyli do codziennej rutyny aktywność fizyczną.

2 / 11

Nie kontrolujesz wagi

Obraz
© Thinkstockphotos

Naukowcy z University of Minnesota zaobserwowali, że osoby, które ważyły się codziennie, straciły dwa razy więcej kilogramów niż osoby, które ważyły się rzadziej. Rutyna i samozaparcie pomogły im schudnąć. Pozwoliło im to uniknąć wahania wagi ciała.

3 / 11

Wybór niewłaściwych produktów

Obraz
© Thinkstockphotos

Badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że otyłe osoby, które włączyły do swojej diety pełnoziarniste produkty, w ciągu 12 tygodni straciły więcej tłuszczu, niż osoby spożywające białe pieczywo. Dlaczego? Zawierają więcej składników odżywczych, m.in. są cennym źródłem błonnika. Ponadto badania wykazały, że regularne spożywanie razowego chleba może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka czy wystąpienia problemów z sercem.

4 / 11

Napoje gazowane

Obraz
© Thinkstockphotos

Przeciętny Amerykanin co tydzień wypija niemal 4 litry napojów gazowanych. Badania z 2005 roku wykazały, że picie 0,5 litra napoju gazowanego dziennie zwiększa szansę na nadwagę lub otyłość prawie o 33 proc. Naukowcy z San Antonio obserwowali grupę starszych osób przez dekadę i okazało się, że u tych, którzy pili dwie (lub więcej) szklanki słodkich bąbelków dziennie, obwód talii zwiększał się aż pięciokrotnie szybciej. Naukowcy twierdzą, że sztuczne substancje słodzące wzmagają apetyt, powodując, że zupełnie nieświadomie sięgamy po następne produkty.

5 / 11

Pomijanie posiłków

Obraz
© Thinkstockphotos

Badania przeprowadzone przez Calorie Control Council z udziałem 17 proc. Amerykanów, którzy w celu schudnięcia mieli pomijać posiłki, nie przyniosły dobrych wyników. Okazało się, że pomijanie posiłków zwiększa szanse na tycie. Badania opublikowane w American Journal of Epidemiology, wykazały, że osoby, które nie jedzą śniadania, są o 4,5 razy bardziej narażone na otyłość. Dlaczego? Pomijanie posiłków spowalnia metabolizm i zwiększa uczucie głodu.

6 / 11

Zbyt szybkie jedzenie

Obraz
© Thinkstockphotos

Badania opublikowane w Journal of the American Dietetic Association wykazały, że osoby, które jadły wolniej, dostarczały organizmowi 66 kalorii mniej. I co ciekawe, w porównaniu z amatorami szybkiego jedzenia, czuły się tak jakby spożywały więcej produktów.

7 / 11

Duże kęsy

Obraz
© 123RF

Badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że osoby, które połykały duże kęsy jedzenia, dostarczały organizmowi 52 proc. kalorii więcej niż osoby, które brały mniejsze kęsy. Poza tym posiłek zjedzony w pośpiechu i połykanie dużych, źle pogryzionych kęsów obciąża żołądek. Przez dzielenie pożywienia na mniejsze kawałki jesz nie tylko wolniej i dokładniej, ale też na dłużej zaspokajasz uczucie sytości. Zasada? Mniejsze kęsy = szczupła talia.

8 / 11

Mało wody

Obraz
© Thinkstockphotos

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Eksperci twierdzą, że im więcej pijesz, tym większe szanse na pozostanie szczupłą. Badania naukowców z University of Utah wykazały, że osoby, które piły dwie szklanki wody przed każdym posiłkiem, straciły 30 proc. swojej wagi niż ich mniej spragnieni rówieśnicy. Z kolei naukowcy z Niemiec odkryli, że sześć filiżanek zimnej wody dziennie może znacznie przyspieszyć metabolizm - dzięki temu nasz organizm będzie w stanie spalić nawet 50 dodatkowych kalorii dziennie.

9 / 11

Oglądanie telewizji

Obraz
© 123RF

Osoby z nadwagą biorące udział w badaniu naukowców z University of Vermont, które ograniczyły oglądanie telewizji o 50 proc., spaliły średnio 119 kalorii dziennie. Jak rozwiązać problem? Aby zgubić dodatkowe kilogramy należy połączyć oglądanie telewizji z obowiązkami domowymi, np. gotowanie, prasowanie, itp.

10 / 11

Zbyt mało lub zbyt dużo snu

Obraz
© 123RF

Według naukowców z Wake Forest osoby, które śpią pięć godzin lub mniej, gromadzą w brzuchu 2,5 razy więcej tłuszczu, podczas gdy ci, którzy śpią osiem godzin i dłużej, dostarczają tylko nieco mniej kalorii. Aby utrzymać właściwą masę ciała należy spać 6-8 godzin dziennie.

11 / 11

Zajadasz stres

Obraz
© Thinkstockphotos

Naukowcy z University of Alabama, odkryli, że osoby, które przyznały się do jedzenia w odpowiedzi na stres, były 13 razy bardziej narażone na nadwagę lub otyłość. Dlatego nie zajadaj stresu, a słodycze zastąp gumą do żucia, szklanką wody lub spacerem.

Tekst na podst. shine.yahoo.com, Monika Stypułkowska (ms/mtr)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (71)