Pakuj manatki
Wakacyjne wojaże za pasem. Co najlepiej zabrać ze sobą na urlop i jak się spakować, by niczego nie zapomnieć, a jednocześnie zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy?
29.06.2006 | aktual.: 25.06.2010 15:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wakacyjne wojaże za pasem. Lada dzień rozpoczynamy sezon urlopowy – wylegiwanie się na plaży, wędrówki po górach, spacery po starówkach i bulwarach. Zanim jednak oddamy się urlopowej beztrosce, czeka nas pakowanie walizek. Dla wielu z nas jest to niestety jeden z najbardziej stresujących elementów wakacyjnych przygotowań. Niesłusznie!
Czy aby na pewno wszystko wzięłam? Do której walizki spakowałam strój kąpielowy, a do której płaszcz przeciwdeszczowy? Co koniecznie zabrać, a co mogę zostawić? Jak bezpiecznie i cało przewieźć szklane flakoniki z kosmetykami? Ciebie też trapią podobne pytania? Wystarczy jednak na kilka dni przed wielkim pakowaniem zrobić listę najpotrzebniejszych rzeczy i z rozwaga rozplanować ich rozmieszczenie w bagażach.
Co zabrać, co zostawić?
Niezależnie od tego, czy będziesz podróżować samolotem, pociągiem, czy autokarem, weź ze sobą tylko to, co konieczne. Zawsze zabieraj w podróż tyle bagaży, ile dasz radę sama udźwignąć w rękach lub na plecach. Im bardziej odchudzisz swój bagaż, tym łatwiej i sprawniej będzie Ci się z nim poruszać – podbiec na pociąg, przejść przez odprawę na lotnisku czy wnieść po schodach do hotelu.
Przed spakowaniem walizki dokładnie przejrzyj garderobę, którą planujesz ze sobą zabrać. Weź tylko to, co będzie potrzebne w danym klimacie czy okolicznościach urlopowych. Jeśli wybierasz się nad ciepłe morze, nie pakuj kilku kurtek czy swetrów, a wyjeżdżając na urlop na mazurskie jeziora zostaw w domu eleganckie szpilki. Wybieraj ubrania, które z łatwością można łączyć z innymi i nosić na wiele okazji.
Jeśli chcesz odchudzić walizkę, pomyśl o kosmetykach w i środkach czystości w małych typowo podróżnych opakowaniach. Zamiast dźwigać ciężkie butelki szamponów czy balsamów, kup jednorazowe saszetki lub przelej krem, czy mydło do mniejszych buteleczek. Pamiętaj również o tym, by wszystkie kosmetyki dodatkowo spakować do foliowej torebki, aby ochronić pozostały bagaż przed ewentualnym poplamieniem. W dłuższą podroż, szczególnie zagraniczną, koniecznie zabierz ze sobą najpotrzebniejsze lekarstwa - zarówno te, które zażywasz stale, jak i mała podręczną apteczkę „na wszelki wypadek” – coś przeciwbólowego, coś na trawienie, na ukąszenia, poparzenia, wodę utlenioną, jakieś plastry i bandaże. Najważniejsze leki spakuj jednak nie głęboko w walizkę, a do bagażu podręcznego, który zawsze będziesz mieć przy sobie.
Do bagażu podręcznego – małego plecaczka czy torby na ramię – spakuj również wszystkie dokumenty, pieniądze, paszport, aparat czy inne wartościowe przedmioty. Jeśli podróżujesz w towarzystwie, najlepiej podziel się ze swoimi towarzyszami podróży tymi „najcenniejszymi skarbami” – niech ktoś z Was przechowuje paszporty i telefony, a ktoś inny na przykład klucze od mieszkania i karty kredytowe. Nigdy jednak nie pozostawiaj tych przedmiotów w bagażu głównym, który przecież zawsze możesz stracić z oczu.
Bezpieczny bagaż
Dobrze spakowana torba podróżna nie powinna być ani zbyt pełna, ani pusta. Staraj się tak dzielić rzeczy między bagaże, aby żaden z nich nie był namiętnie przepakowany. Wówczas, nie dość, że trudniej będzie Ci go ze sobą nosić, to jeszcze będzie bardziej narażony na uszkodzenia zamków i kieszeni. Jednocześnie tak zagospodaruj powierzchnię walizki czy plecaka, aby nie pozostawiać zbyt dużo wolnej przestrzeni. Wówczas również ochronisz garderobę przed przesuwaniem się i pognieceniem. Dzięki właściwemu zapełnieniu bagażu zabezpieczasz go przed ewentualnym zniszczeniem czy zgnieceniem.
Zawsze zatem pakuj bagaże szczelnie – wolne przestrzenie wypełniaj na przykład zrolowanymi ręcznikami lub skarpetkami. I pamiętaj, aby w swoich bagażach najpierw kłaść ciężkie rzeczy na dnie torby, a dopiero na nie te lżejsze. Chcąc ograniczyć gniecenie ubrań, spróbuj również każde z nich zrolować i włożyć w plastikową torebkę. Jeśli jednak podczas podróży Twoje sukienki poskręcały się i pogniotły, zaraz po przyjeździe powieś je na wieszaku w wilgotnym miejscu. Rozprostują się.
Jeśli natomiast przewozisz w torbie delikatne lub łamliwe przedmioty, owiń je w miękkie ręczniki lub podkoszulki – to na pewno zmniejszy ryzyko ich połamania czy potłuczenia.
Bezpieczeństwo Twojego bagażu zależy jednak nie tylko od tego, jak go zapakujesz, ale i od tego, jak go oznaczysz. Koniecznie poodklejaj od walizki wszystkie dotychczasowe naklejki tak, aby w razie kolejnej podróży lotniczej uniknąć nieporozumienia, czy co gorsza zagubienia bagażu. Na wszelki wypadek przyczep lub przyszyj do swojej torby podróżnej informację o właścicielu bagażu – wystarczy imię, nazwisko i numer telefonu. Wówczas w razie pomyłki na lotnisku lub zagubienia przez Ciebie bagażu, bez trudu będzie można odnaleźć jego właściciela.
Dobrze spakowany bagaż to również bagaż dobrze dopasowany do charakteru i trybu naszych podróży. Co innego bowiem wzbierzesz wyjeżdżając na kilkudniowy wypad pod namiot, a co innego w daleką podroż nad ciepłe morze. W co zatem najlepiej spakować swoje urlopowe manatki?
Plecaki
Jeśli wybierasz się na prawdziwą wyprawę lub obóz wędrowny, zapakuj swój wakacyjny bagaż w typowy plecak wyprawowy. W długiej podróży dużo łatwiej jest dźwigać bagaż na plecach niż w rękach. Tym bardziej, że profesjonalne plecaki przeznaczone są do noszenia ciężkich i dużych przedmiotów. Mają one zwykle specjalny system przenoszenia ciężaru z barków na biodra, co pozwala na odciążenie kręgosłupa oraz ramion. W dalekie wyprawy najlepsze są większe plecaki, które mają możliwość zmniejszania ich objętości. Typowe plecaki podróżne dla kobiet mają pojemność ok. 55-65 litrów, węższe i krótsze pasy nośne oraz krótszy niż w tradycyjnych „męskich” plecakach pas biodrowy. Jeśli decydujesz się na urlop z plecakiem, pamiętaj, aby jego waga nie przekraczała 1/3 Twojej wagi.
Walizki
Twarde walizki podróżne to najlepszy bagaż dla osób, które podróżują samolotem lub autokarem i przy okazji swoich podróży często się przemieszczają ze swoim bagażem. Coraz więcej bowiem walizek wyposażonych jest w kółka i ramię ułatwiające przewożenie walizki. Dodatkowo część z nich zamykana jest typowym zamkiem błyskawicznym, a część specjalnym zamkiem szyfrowym lub zamkiem z kluczykiem, co dodatkowo zabezpiecza jego zawartość. Niektóre modele walizek wyposażone są w zamki, które pozwalają powiększyć objętość nawet o 25%. Twarde walizki są bardzo wytrzymałe na ewentualne uszkodzenia, a jednocześnie bardzo lekkie. Z takimi udogodnieniami bez trudu będziesz przemierzać długie korytarze lotniska lub spacerować po ulicach miasta w poszukiwaniu hotelu.
Torby podróżne
Są miękkie, lekkie i pakowne. Zwykle bywają wyposażone w 2 pary uchwytów – krótsze do noszenia w dłoni i dłuższe, do zawieszenia na ramieniu. Mają dużo kieszonek i schowków, które ułatwiają praktycznie zapakować się na każdy wyjazd. Oddzielna komora na buty, kieszonka na dokumenty, książki czy gazety, przegródka na kosmetyki czy bieliznę. Podobnie jak walizki, niektóre z modeli toreb posiadają kółka i wysuwane ramię. Z uwagi na swoją pojemność, kształt i wagę torby podróżne są idealne do krótkich kilkudniowych wyjazdów lub jako bagaż podręczny w samolocie.