Prawie 3 mln Polaków choruje na osteoporozę
Blisko 3 mln Polaków choruje na osteoporozę. Problem ten dotyczy 30 proc.
kobiet i 8 proc. mężczyzn po 50. roku życia - wynika z danych prezentowanych podczas
konferencji "Razem nie damy się złamać", która odbyła się w Warszawie.
03.10.2011 | aktual.: 04.10.2011 09:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Blisko 3 mln Polaków choruje na osteoporozę. Problem ten dotyczy 30 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn po 50. roku życia - wynika z danych prezentowanych podczas konferencji "Razem nie damy się złamać", która odbyła się w Warszawie. Osteoporoza to choroba szkieletu spowodowana nadmierną utratą tkanki kostnej. Jej główną konsekwencją są złamania kości, które stają się kruche.
Łamią się nawet przy upadkach z wysokości własnego ciała. Osteoporoza dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn.
Eksperci, uczestniczący w konferencji, podkreślali, że osteoporoza jest trzecią po chorobach układu krążenia i nowotworach przyczyną zgonów wśród dorosłych osób. Z szacunków wynika, że w Polsce w 2035 r. będzie żyło około 3,5 mln osób ze złamaniem osteoporotycznym - o ponad 30 proc. więcej niż w 2008 r. Po złamaniu kości szyjki udowej u osób w podeszłym wieku, po roku na skutek powikłań umiera ponad jedna piąta pacjentów. Połowa chorych, którzy przeżyją krytyczny rok, pozostaje niepełnosprawna.
"Chcemy wykorzystać Światowy Dzień Osteoporozy (20 października-PAP), aby przypomnieć o tym ważnym problemie i rozpocząć debatę o leczeniu oraz sytuacji chorych w naszym kraju. Inwestycja w profilaktykę, wczesną diagnostykę i odpowiednie nowoczesne leczenie to jedyny sposób, by zmniejszyć społeczne i ekonomiczne koszty osteoporozy" - podkreślała prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Zdrowych Kości z Konieczności STENKO Iwona Drozdowska-Rusinowicz.
Mimo, że osteoporoza występuje przede wszystkim u osób w średnim i podeszłym wieku, są również przypadki zachorowań ludzi młodych. Zagrożenie tą chorobą wraz z wiekiem systematycznie wzrasta. Do złamań osteoporotycznych najczęściej dochodzi przy uszkodzeniach wyglądających niepozornie, które dla zdrowej kości nie stanowiłyby zagrożenia. Najczęstszą przyczyną urazów są prozaiczne czynności.
Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak ból, infekcje, zakrzepica, odleżyny, komplikacje ze strony układu sercowo-naczyniowego. Osteoporozy nie można całkowicie wyleczyć, ale dzięki stosowaniu odpowiednich leków i zmianie trybu życia można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia złamań. (PAP)