FitnessPrzyprawy, które zastąpią sól w kuchni

Przyprawy, które zastąpią sól w kuchni

Przyprawy, które zastąpią sól w kuchni

Ilość dziennego spożycia soli, która nie szkodzi naszemu zdrowiu to 5 gramów, czyli tyle, ile mieście się na łyżeczce do herbaty. Nawet jeśli nie solisz obficie kanapek i nie przepadasz za frytkami, słony proszek zjadasz w ketchupie, przekąskach, wędlinach czy warzywach konserwowych.

Ilość dziennego spożycia soli, która nie szkodzi naszemu zdrowiu, to 5 gramów, czyli tyle, ile mieście się na łyżeczce do herbaty. Nawet jeśli nie solisz obficie kanapek i nie przepadasz za frytkami, słony proszek zjadasz w ketchupie, przekąskach, wędlinach czy warzywach konserwowych.
Jest to zła wiadomość dla osób dbających o linię. Co prawda sól nie zawiera kalorii, ale za to zatrzymuje wodę w organizmie, sprawiając, że zwiększamy masę ciała. Na szczęście możemy ją zastąpić szeregiem innych przypraw i ziół - sprzyjających zdrowiu i podkreślających smak potraw. Oto nasze typy. Pamiętaj: mniej soli!

Cayenne

Podkręca metabolizm i przyspiesza trawienie. Pieprz cayenne kojarzony jest z pikantną kuchnią meksykańską czy indyjską, jednak nie musimy używać jej w wielkich ilościach. Jeśli nie przepadasz za ostrymi daniami, wybierz łagodną wersję cayenne, czyli po prostu czarny pieprz - koniecznie świeżo mielony!

(mtr), WP Kobieta

1 / 8

Curry

Obraz
© 123RF

Curry to właściwie mieszanka przypraw, jednak na naszej liście znalazło się z powodu zawartości kurkumy. A ta posiada udowodnione antyrakowe właściwości.
Curry nada piękny aromat potrawom z ryżu, zupom i zapiekankom. Nie znosisz ostrych smaków - stosuj w kuchni jedynie kurkumę. Ma ona neutralny, subtelny smak.

2 / 8

Imbir

Obraz
© 123RF

Znakomicie smakuje nie tylko w zimowej rozgrzewającej herbacie. Korzeń imbiru (można kupić go w proszku) jest jednym z naturalnych spalaczy tłuszczu. Podbije smak duszonych warzyw, zup z mleczkiem kokosowym czy marynat do mięsa. I przy okazji odchudza.

3 / 8

Bazylia

Obraz
© 123RF

Słodka aromatyczna bazylia to nieodłączny dodatek sosu pomidorowego i sałatki caprese z mozarelli i świeżych pomidorów. Dobrze komponuje się z czosnkiem i innymi ziołami. We Włoszech znana jest z łagodzenia niestrawności oraz wzdęć.

W wersji suszonej bazylia - podobnie jak inne zioła - ma silniejszy aromat, dlatego dodawaj jej nieco mniej niż w wersji świeżej.

4 / 8

Papryka słodka

Obraz
© 123RF

Sprawia, że nasze dania wyglądają pięknie, a ponadto poprawia trawienie i pobudza apetyt. Nie żałuj słodkiej papryki w kuchni - nie tylko przygotowując paprykarza.

5 / 8

Rozmaryn

Obraz
© 123RF

Zawarta w tej roślinie goryczka pobudza funkcjonowanie wątroby oraz pęcherzyka żółciowego, zwiększa przepływ żółci oraz wspomaga proces trawienia tłuszczów. Rozmaryn świetnie smakuje z pieczonymi ziemniakami, cebulą, podbija smak marynat i mięsa.

6 / 8

Kmin rzymski (kumin)

Obraz
© 123RF

Kumin to mało doceniana przyprawa. A szkoda, bo świetnie pasuje do wszelkich dań z mięsa, zwłaszcza meksykańskich. Ma korzenny, zdecydowany aromat. Pomaga w trawieniu. Można go używać jako lek na biegunkę.

7 / 8

Oregano

Obraz
© 123RF

Najlepiej znane w Polsce w suszonej wersji. Obowiązkowy składnik sosu pomidorowego do pizzy - i bardzo dobrze! Zawarte w oregano olejki mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, a także przeciwwirusowe. I pasują prawie do każdego dania. Musimy jednak uważać z ilością, ponieważ to zioło ma gorzki posmak, gdy doda się go za dużo.

8 / 8

Cynamon

Obraz
© 123RF

Zmniejsza apetyt na słodycze i redukuje poziom cukru we krwi. Cynamon warto dodawać do mięs i sosów - nie tylko do słodkich wypieków.

Pamiętajmy - mniej soli, więcej przypraw!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)