FitnessTampon czy podpaska - fakty i mity

Tampon czy podpaska - fakty i mity

Wiele z nas zadaje sobie to pytanie każdego miesiąca. I tampony i podpaski mają swoje zwolenniczki, ale mają też swoje zalety i wady. Takim rozterkom sprzyja zwłaszcza lato. Basen, plaża, kąpiel w morzu – to sytuacje, gdy stosowanie tamponów wydaje się być nieodzowne. Ale tampony budzą też najwięcej obaw. Czy rzeczywiście są one uzasadnione?

Tampon czy podpaska - fakty i mity
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wiele z nas zadaje sobie to pytanie każdego miesiąca. I tampony i podpaski mają swoje zwolenniczki, ale mają też swoje zalety i wady. Takim rozterkom sprzyja zwłaszcza lato. Basen, plaża, kąpiel w morzu – to sytuacje, gdy stosowanie tamponów wydaje się być nieodzowne. Ale tampony budzą też najwięcej obaw. Czy rzeczywiście są one uzasadnione?

Tamponów nie mogą stosować dziewice

Fałsz. Pomimo wielu krążących plotek, możesz używać tamponów. Jeśli nie rozpoczęłaś współżycia - wybieraj tampony w wersji mini. Czasami błona dziewicza przesłania niemal całe wejście pochwy, przez co istnieje prawdopodobieństwo jej uszkodzenia. Jeśli tampon wchodzi z trudem, lepiej poczekać z ich stosowaniem do rozpoczęcia współżycia.

Tampon może pozbawić dziewictwa

Prawda. Sytuacja taka może się zdarzyć, gdy błona dziewicza jest ekstremalnie cienka, albo użyjesz za dużych tamponów, bądź zrobisz to nieostrożnie. Wypadki te na szczęście są bardzo rzadkie.

Tampon sprawia ból

Prawda i fałsz. Wkładanie tamponów wymaga pewnej wprawy i nie zawsze za pierwszym razem to się udaje. Dyskomfort, a nawet ból możesz poczuć, gdy włożysz go za płytko. Jeśli będziesz wkładać go nieostrożnie, na siłę - możesz doprowadzić do uszkodzenia ścianki pochwy. Prawidłowo założony tampon nie powinien być wyczuwalny.

Tampony trzeba wymieniać przy każdym korzystaniu z toalety

Fałsz. Nie ma takiej potrzeby. Staraj się też nie napinać za bardzo mięśni, bo tampon może się wysunąć.

Tampony mogą spowodować zakażenie

Prawda. Do zakażenia może doprowadzić nieusunięty tampon. Objawia się on silnym bólem brzucha, wysoką gorączką, zawrotami głowy, ogólnym osłabieniem. W przypadku zaistnienia takich objawów, należy natychmiast udać się do szpitala, ponieważ stan ten może zagrozić życiu. Pamiętaj, aby zmieniać tampony w pierwszych dniach miesiączki co 2 - 4 godziny. Nie pozostawiaj go w pochwie dłużej niż 6 godzin!

Na noc lepsze podpaski

Prawda i fałsz. Nie ma na ten temat konkretnych zaleceń, ale jeśli śpisz długo, lepiej, aby tampon nie pozostawał tyle czasu w pochwie. Nocą korzystaj z niego w wyjątkowych sytuacjach i pamiętaj, aby po przebudzeniu szybko go zmienić.

Tampony niewskazane przy obfitych miesiączkach i spirali wewnątrzmacicznej

Prawda. Przy silnym krwawieniu może on spowodować zaburzenia w odpływie dużej ilości krwi i złuszczonego naskórka, co może prowadzić do podrażnień lub bakteryjnego zakażenia. Jeśli masz obfite miesiączki, lepsza będzie podpaska. Tamponów nie powinny też stosować kobiety, które mają założoną spiralę wewnątrzmaciczną, gdyż podczas wyjmowania może się ona wysunąć.

Tampon może powędrować w głąb ciała

Fałsz. Nie ma takiego niebezpieczeństwa, gdyż kanał szyjki macicy jest na tyle wąski, że nie przepuści tamponu. Ponadto mięśnie pochwy utrzymują tampon we właściwym miejscu.

Tampony mogą spowodować otarcia błony śluzowej pochwy

Prawda. Badania wykazały, że tampony mogą być odpowiedzialne za takie schorzenia jak wysychanie błon śluzowych pochwy, oraz ich mikro- i makroowrzodzenia. Niebezpieczeństwo wzrasta, gdy stosujemy tampony między menstruacjami (np. przy upławach) albo są one zbyt chłonne w stosunku nasilenia krwawienia. Niebezpieczeństwa takiego nie ma przy podpaskach, które nie stykają się z błoną śluzową pochwy. Tampony można używać tylko w czasie miesiączki, a ich wielkość należy starannie dobierać. Powinny z nich zrezygnować kobiety, które mają nawracające infekcje pochwy.

Podpaski mogą uczulać

Prawda. Wiele podpasek, zwłaszcza tych o dużej chłonności, jest nasycanych związkami chemicznymi (absorbentami), które mogą uczulać. Sygnałem jest pieczenie i świąd okolicy sromu. Przy dużych upałach podpaski mogą też odparzać.

zdrowiemiesiączkaspirala antykoncepcyjna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (74)