Ten nieestetyczny wąsik
Czasem jest bardzo widoczny, czasem prawie w ogóle. Gdy jest ciemny i gęsty, szpeci twarz. Może doprowadzić do poważnych zahamowań i wycofania się z życia społecznego. Wąsik to defekt kosmetyczny, z którymi kobiety walczą na wiele sposobów – i z różną skutecznością. Wyrywać czy nie? Czym depilować? A może rozjaśnić? Rozwiewamy wątpliwości.
24.07.2014 | aktual.: 24.07.2014 15:01
Czasem jest bardzo widoczny, czasem prawie w ogóle. Gdy jest ciemny i gęsty, szpeci twarz. Może doprowadzić do poważnych zahamowań i wycofania się z życia społecznego. Wąsik to defekt kosmetyczny, z którymi kobiety walczą na wiele sposobów – i z różną skutecznością. Wyrywać czy nie? Czym depilować? A może rozjaśnić? Rozwiewamy wątpliwości.
U większości kobiet wąsik występuje w postaci słabo widocznego meszku – nie stanowi wtedy problemu i nie trzeba się go pozbywać. Zdarza się jednak, że włoski nad górną wargą są grubsze, gęstsze i ciemniejsze, rzucają się w oczy. Potrafią wtedy oszpecić nawet bardzo ładną kobietę. Mało tego – widoczny wąsik może prowadzić do obniżenia pewności siebie i zahamowań w kontaktach z innymi ludźmi.
Skąd owłosienie na twarzy?
Winne mogą być geny, zaburzenia hormonalne albo ciemna karnacja – wąsik nad górną wargą najczęściej występuje u szatynek i brunetek. Gdy jednak owłosienie jest nadmierne, mówimy o hirsutyzmie. U kobiet nim dotkniętych występuje intensywne owłosienie typu męskiego. Przyczyny? W łagodnej formie hirsutyzm zwykle jest pochodzenia idiopatycznego, co oznacza, że u danej osoby ma miejsce nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na hormony, natomiast w bardziej zaawansowanych formach hirsutyzmu najczęściej podwyższony jest poziom androgenów (męskich hormonów).
Nadmierne owłosienie na twarzy czasem pojawia się w zespole policystycznych jajników, wrodzonym przeroście nadnerczy, zespole Cushinga (który związany jest z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu lub innych steroidów nadnerczowych w surowicy krwi), podczas ciąży, przy nowotworach hormonalnie czynnych (takich jak m.in. niektóre guzy jajnika, rak nerki, rak tarczycy), a czasem także podczas stosowania niektórych leków (np. tabletek antykoncepcyjnych, testosteronu, preparatów przeciwzapalnych czy sterydów). Nadmierne owłosienie może symbolizować problemy z tarczycą (niedoczynność).
Rozjaśnianie
Jeśli wąsik nad górną wargą jest widoczny, trzeba go usunąć. Najprostszą metodą jest jego rozjaśnienie. W drogeriach dostępne są specjalny preparaty do wybielania owłosienia na twarzy. W składzie tego typu produktów najczęściej znajduje się krem wybielający, aktywator, szpatułka do nakładania, pojemniczek do mieszania. Preparat nakłada się na wąsik i trzyma przez kilka minut. Większość internautek chwali takie rozwiązanie. - Rozjaśniacz stosuję już jakiś czas. Jestem z niego zadowolona, bo to super alternatywa dla wosku, którego nienawidzę i mam wrażenie, że efekt jest nawet dłuższy. Oczywiście bez bólu i podrażnień – pisze jedna z nich na forum dyskusyjnym.
Usuwanie woskiem i pastą cukrową
Owłosienia znad górnej wargi można pozbyć się przy pomocy wosku – w tym celu należy sprawić sobie plastry z woskiem do depilacji twarzy, które mają odpowiedni kształt, dzięki czemu depilacja jest precyzyjna, a włoski zostają usunięte wraz z cebulkami. Do takich preparatów producenci zazwyczaj dołączają buteleczkę z łagodzącym preparatem (np. oliwką albo nasączanymi chusteczkami). Co ważne, włoski odrastają dopiero po kilku miesiącach, a dzięki systematycznemu stosowaniu wosku owłosienie słabnie i odrasta wolniej. Plaster rozgrzewamy, przyklejamy na kilka minut i zrywamy jednym ruchem.
- Jeżeli ktoś z jakiegoś powodu nie może pójść do kosmetyczki, jak najbardziej polecam plastry. Ich użycie nie jest skomplikowane – wymaga starannego przyklejenia i prawidłowego oderwania. Dużym plusem jest oliwka zamieszczona w opakowaniu, świetnie łagodzi i ładnie pachnie - pisze jedna z internautek.
Na podobnej zasadzie co woskiem wąsik usuwa się pastą cukrową. Można ją kupić albo przygotować na własną rękę. W tym drugim celu szklankę cukru należy połączyć z połową szklanki wody i sokiem z połówki cytryny (można dodać łyżkę miodu). Całość podgrzewa się na wolnym ogniu, często mieszając, do otrzymania jednolitej masy. Pastę trzeba zdjąć z ognia, przelać do miseczki i odstawić do wystygnięcia. Gotową pastę należy lekko podgrzać, by zmiękła i dała się formować. Rozprowadza się ją nad górną wargą i zrywa z włosem (odwrotnie niż przy woskowaniu).
Usuwanie kremem albo reduktorem
Zamiast depilacji woskiem, która dla niektórych jest nieprzyjemna, można sięgnąć po krem usuwający owłosienie z twarzy (Uwaga! Produkty przeznaczone do innych części ciała się nie nadają – ich działanie może być zbyt silne). Kremy zawierają łagodzące wyciągi, np. z rumianku czy sok z aloesu, które ukoją podrażnienia, przyśpieszą regenerację skóry i gojenie się ewentualnych mikroranek. Krem nakłada się na kilka minut, a następnie dokładnie spłukuje.
W sklepach można znaleźć również tzw. reduktor wzrostu włosów na twarzy. Powoduje on stopniowe zmniejszanie odrastających włosków i cebulek. Z każdą kolejną aplikacją stają się one coraz mniej widoczne, słabsze i cieńsze. Reduktory są przebadane dermatologicznie i nadają się do wszystkich typów skóry. Obecne w nich składniki pielęgnują i nawilżają skórę. Produkty tego typu trzeba zazwyczaj stosować codziennie przez okres ok. 2 miesięcy.
To też pomoże
Jeśli włosków nie ma zbyt wiele, możesz usunąć je pęsetką. Na wąsik możesz też aplikować wodę utlenioną – zrobią się słabsze i mniej widoczne. A jeżeli nie masz do siebie zaufania, oddaj się w ręce kosmetyczki. Za depilację woskiem zapłacisz 10-20 zł, możesz też podpytać, jaką metodą pozbywać się wąsika w domu. Pamiętaj, że owłosienia na twarzy nie usuwa się maszynką do golenia – włoski się wzmocnią, odrosną szybko i będą grubsze, z kłującymi końcówkami.
Na stałe wąsik można usunąć w gabinecie kosmetycznym – laserem. Im włoski grubsze i ciemniejsze, tym depilacja laserowa będzie skuteczniejsza. Koszt: ok. 100-150 zł za jeden zabieg (zwykle trzeba ich wykonać 4-5).
Ewa Podsiadły-Natorska/(gabi), kobieta.wp.pl