Wydawać by się mogło, że trądzik jest związany wyłącznie z burzą hormonalną, którą przechodzimy w wieku dojrzewania. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Z trądzikiem borykają się nastolatki, dwudziesto i trzydziestolatki, ale także osoby czterdziestoletnie. Gdzie tkwi przyczyna jego powstawania?
Wydawać by się mogło, że trądzik jest związany wyłącznie z burzą hormonalną, którą przechodzimy w wieku dojrzewania. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Z trądzikiem borykają się nastolatki, dwudziesto i trzydziestolatki, ale także osoby czterdziestoletnie. Gdzie tkwi przyczyna jego powstawania?
― Kilkanaście lat temu, kiedy byłam nastolatką moja cera była praktycznie nieskazitelna. Pryszcz pojawił się sporadycznie, troszkę wągrów, a moja cera była normalna, nie przetłuszczała się. Jednym słowem nie była problematyczna. Na dzień dzisiejszy jestem matką dwójki dzieci, mam trzydzieści cztery lata i okropnie wyglądającą cerę. A wszystko przez ten trądzik! ― mówi rozgoryczona Anna (34 lata).
Trądzik. Jak długo jeszcze?
Pojawienie się trądziku zazwyczaj jest kojarzone ze wzmożonym działaniem hormonów, niemniej z biegiem lat za jego powstawanie może mieć inne przyczyny. Jedną z nich jest genetyka, w tym również łojotok. Ponadto wśród przyczyn występowania trądziku figurują m.in. zanieczyszczenie powietrza, które zatykając pory przyczynia się do występowania stanu zapalnego, silny stres, papierosy, alkohol, ale także tabletki antykoncepcyjne, niewyleczone stany zapalne, długie godziny spędzone przed komputerem (klimatyzacja, suche powietrze) i nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy.
Za występowanie się trądziku odpowiada bakteria Propionibacterium Agnes. I chociaż jest ona w organizmie każdego człowieka, to każdy reaguje na nią inaczej, co powoduje lub nie, powstawanie trądziku. Trądzik pospolity u osób dorosłych zyskał na niechlubnej popularności zaledwie kilka lat temu.
Trądzik. Jak długo jeszcze?
Wcześniej zjawisko to było na tyle sporadyczne, że mało, kto o nim wspominał. ― Bardzo często zdarza się, że przychodzą do mnie kobiety z prośbą o wykonanie oczyszczania ich skóry twarzy, szyi i dekoltu. Problem pojawia się wtenczas, gdy mają zaogniony stan zapalny i myślą, że oczyszczenie skóry go załagodzi lub całkowicie wyeliminuje. W takich przypadkach odsyłam do dermatologa, jednak zdaje sobie z tego sprawę, że korzysta z tego niewiele pań ― mówi Magda Piórek, kosmetyczka.
Jak się okazuje czasy zabobonów wcale nie przeminęły. W dalszym ciągu panuje obiegowa opinia, iż po urodzeniu pierwszego dziecka trądzik zniknie, lub, że dotyka on niereligijnych kobiet. Ten, jak i wiele innych przesądów, pomimo, że wydają się śmieszne i niedorzeczne nadal obowiązują!
Podczas gdy medycyna ludowa przeżywa swój renesans, lekarze dermatolodzy wykonują szereg badań celem odnalezienia skutecznego remedium na szybkie i nieinwazyjne pozbycie się trądziku. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że za powszechnie używaną nazwą „trądzik” kryje się wiele jego odmian (m.in. trądzik młodzieńczy, różowaty, pospolity, o podłożu psychosomatycznym).
Trądzik. Jak długo jeszcze?
― Ziemista cera, sączące się krosty i mnóstwo wągrów to dla mnie codzienny widok. Unikam stosowania makijażu gdyż w nim wyglądam jeszcze gorzej. Do szału doprowadza mnie również stale przetłuszczająca się skóra twarzy. Stosuje apteczne środki, chorobliwie dbam o czystość, a i tak zaledwie w niecałe 2 godziny po umyciu, twarz świeci się z daleka, a gdy przejadę po niej ręką czuje tylko tłuszcz ― twierdzi Anna.
Pomimo, iż trądzik w wieku dojrzałym tak naprawdę nie różni się wyglądem od tego młodzieńczego, to jednak wymaga podjęcia całkiem innych kroków celem skutecznego i trwałego wyeliminowania.Oczywiście można pokusić się o wypróbowanie specyfików, pod którymi uginają się sklepowe i apteczne półki, jednak, jeżeli nie przyniosą one pożądanego efektu, to nie ma na co czekać – pomoże tylko dermatolog, który po zapoznaniu się z problemem wdroży odpowiednie leczenie.
Trądzik. Jak długo jeszcze?
Walka z dwóch stron
Od zewnątrz…..
Kremy, maści i żele, to jedne z preparatów, które mogą pomóc w walce z pryszczami. Maści zazwyczaj przepisuje lekarz, a mają one działanie m.in. zmniejszające produkcje sebum. Ich minusem są jednak skutki uboczne w postaci podrażnień skóry. Dobór odpowiedniego preparatu zależy przede wszystkim od postaci trądziku oraz wieku. Stany łagodne można wyleczyć np. tlenkiem cynku, ale już zaawansowane stany zapalne wymagają zastosowania maści z antybiotykiem.
…..i od wewnątrz
Tetracyklina jest jednym z doustnych antybiotyków stosowanym w leczeniu trądziku zaawansowanego. Antybiotykoterapia skutecznie zwalcza bakterie i tym samym prowadzi do ustąpienia stanu zapalnego, ogranicza wydzielanie sebum i zapobiega nawrotom choroby (trądziku).
Trądzik. Jak długo jeszcze?
Do endokrynologa marsz
O ile dermatolog zajmuje się chorobami skóry, to, gdy za wszystkim stoją hormony, rozłoży ręce i skieruje nas do endokrynologa/ginekologa. Ten z kolei zaleci wykonanie badania krwi i zastosuje odpowiednie leczenie (m.in. tabletki antykoncepcyjne).
― Leczenia nie zastąpi nic, jednak szereg zabiegów wykonywanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych może sprawić, że zmiany te szybciej znikną i poprawi się stan skóry. Jednymi z lepszych i skuteczniejszych zabiegów są mikrodermabrazja oraz zabiegi z użyciem lasera, które usuwają również pamiątki po trądziku w postaci nieestetycznych blizn. ― twierdzi Magda Piórek.
Trądzik. Jak długo jeszcze?
Czego unikać?
Należy zdać sobie sprawę, że skóra dojrzała ma całkiem inne wymagania niż skóra nastolatki. Dlatego też należy bezwzględnie wystrzegać się preparatów służących do pielęgnacji młodej cery. Kolejnym krokiem jest zaprzestanie stosowania tłustych i „ciężkich” kremów na rzecz tych o działaniu przeciwzmarszczkowym o delikatnej konsystencji (np. żele), które w swoim składzie zawierają, np. retinol i kolagen.
Jeżeli lubimy się malować należy pamiętać o aplikacji matujących kremów pod makijaż, a także o stosowaniu podkładów maskujących przebarwienia i niedoskonałości skóry. Przydatny okaże się również korektor antybakteryjny, którym skutecznie zamaskujemy wykwity skórne.
Tekst: Klaudia Kula