W świetle dużych przeszkleń
Wśród architektów obserwuje się ostatnio trend, by wypełniać wnętrza naturalnym światłem. Ogromne okna i drzwi tarasowe są niezwykle efektowne. Nim dokona się wyboru, warto jednak zapoznać się z różnymi możliwościami technicznymi współczesnych przeszkleń.
24.02.2016 | aktual.: 06.02.2019 13:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wśród architektów obserwuje się ostatnio trend, by wypełniać wnętrza naturalnym światłem. Ogromne okna i drzwi tarasowe są niezwykle efektowne. Nim dokona się wyboru, warto jednak zapoznać się z różnymi możliwościami technicznymi współczesnych przeszkleń.
Nie tylko budowa, ale też generalny remont to doskonała okazja, aby od podstaw zaplanować elewację domu. Bez ingerencji w konstrukcję budynku można jedynie wydłużyć okna. Zmiana ich szerokości wymaga już konsultacji z konstruktorem, który zaplanuje też wzmocnienia muru i wykonanie nowego nadproża. Taka korekta otworów okiennych w istniejącym obiekcie wymusza ponadto stworzenie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę.
Plastikowe czy drewniane?
Wybór materiału zależy niekiedy wyłącznie od estetyki. Przykładowo nowoczesne budynki najlepiej czują się w towarzystwie profili plastikowych. Zarówno jednak okna PVC, jak i drewniane mają zalety. Okna i drzwi drewniane są uważane za bardziej naturalne, zdrowsze. Duże profile wykonuje się z drewna klejonego, wytrzymałego na odkształcenia. Okna i drzwi plastikowe są za to odporniejsze na wilgoć, lżejsze i nie wymagają regularnej konserwacji. Ponadto elementy użyte do ich produkcji podlegają recyklingowi. Ramy z PCW mają budowę komorową, co zapewnia lepsze parametry cieplne okna. Doskonale spisują się profile pięciokomorowe, na rynku są jednak dostępne nawet siedmiokomorowe wysokiej klasy.
Lekką ręką
Okna i drzwi tarasowe to przedłużenie funkcji pomieszczeń. Mogą rozszerzać sferę wypoczynkową, scalając salon z patio, współtworzyć towarzyską aurę, łącząc kuchnię z tarasem grillowym, czy też wprowadzać relaksacyjny klimat w pokoju kąpielowym. Swobodne przejścia między dwiema sferami zapewniają drzwi. Im cięższa rama, tym istotniejszy jest sposób jej otwierania. Dzięki nowoczesnym prowadnicom przesuwanie ogromnych skrzydeł nie wymaga obecnie użycia wielkiej siły, a stabilna konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Dobry przykład tego typu nowoczesnego rozwiązania stanowi* IGLO-HS firmy Drutex* , czyli połączenie okna i drzwi. Nawet filigranowa kobieta czy dziecko poradzą sobie bez problemu z obsługą takiego systemu.
Niewidoczna granica
Montując np. drzwi podnoszono-przesuwne, trzeba rozważyć przeniesienie kaloryfera lub instalację grzejnika kanałowego. Umieszczając je od strony południowej i zachodniej, maksymalnie wykorzystuje się promienie słoneczne. Przez wysokie i szerokie przeszklenia światło dociera do najgłębiej położonych zakamarków domu. Nowoczesne pakiety szybowe z powłokami niskoemisyjnymi dodatkowo rozjaśniają przestrzeń, wypełniając ją naturalną energią. To ważne zwłaszcza w takim klimacie jak nasz, gdzie światła słonecznego jest stosunkowo mało. Duże przeszklenia nie zakłócają widoku na zewnątrz, zwłaszcza jeśli elementy konstrukcyjne są ograniczone do minimum. Okna-drzwi optycznie powiększają sferę dzienną domu o ogród. Jednocześnie zapewniają komfort użytkowania i są bardzo funkcjonalne. Sprzyja temu chociażby niski próg, który zapobiega uskokom na styku podłogi i profili.
Ciepło i cicho
Nowoczesne okna nie powodują takich strat ciepła jak modele starszej generacji. Wymuszają to przepisy ze stycznia 2014 roku. Zgodnie z nimi współczynnik przenikania ciepła (U) przez okno nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2K) – im jest niższy, tym okno zapewnia więcej ciepła. Sprzedawcę najlepiej pytać o wartość liczoną łącznie dla całego okna, nie tylko szyby czy ramy. Duża konkurencja na rynku sprawia, że producenci poprzez swoje wyroby starają się zapewniać jak najkorzystniejszy bilans strat ciepła. Tym bardziej że od 2021 roku planowane jest wprowadzenie norm izolacyjności na poziomie maksymalnie 0,9 W/(m2K). Uzyskaniu lepszych wyników sprzyja zastosowanie specjalnych przekładek termicznych i uszczelek welurowych oraz z EPDM, które zapewniają ponadto dobre parametry dźwiękoszczelności i nie przywierają w niskich temperaturach. To doskonałe rozwiązanie do domów pasywnych, gdzie duża powierzchnia szklenia oznacza nie tylko efektywne wykorzystanie światła dziennego, lecz także wspiera właściwości termiczne
okien i drzwi. Istotne jest tylko, by przed dokonaniem zakupu zapytać sprzedawcę o certyfikaty i atesty potwierdzające deklarowane przez danego producenta parametry.
Zdrowy klimat
W standardzie okien znajduje się też na ogół opcja bezpiecznej wentylacji. Nożyca mikrowentylacji umożliwia rozszczelnienie drzwi i optymalną wymianę powietrza. Jest ona potrzebna w salonie czy sypialni, a przede wszystkim – w kuchni czy łazience. Brak możliwości odprowadzenia pary wodnej powoduje powstawanie niebezpiecznych dla zdrowia grzybów. Okna z funkcją wietrzenia eliminują ten problem. Takie rozwiązanie wpływa też na energooszczędność i tworzy w pomieszczeniu korzystny mikroklimat.
Ważne bezpieczeństwo
Okna drewniane i plastikowe wykazują obecnie wysoką klasę odporności antywłamaniowej i są coraz trudniejsze do sforsowania. Wiąże się to z liczbą zastosowanych punktów ryglujących na obwodzie ramy. Standardem są okucia z odpowiednim zaczepem na każdym skrzydle. Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się również bezpieczne szyby laminowane z trudno rozciągliwą folią PVB - wraz ze wzrostem jej grubości wzrasta bezpieczeństwo domowników.
Do koloru
Okna powinny dobrze służyć przez kilkadziesiąt lat, dlatego warto zastanowić się, podejmując decyzję o zakupie. Stolarka okienna zawsze neutralnie prezentuje się w bieli. Jeśli zdecydujemy się na inny kolor, warto zastosować ogólnie akceptowaną paletę barw, np. brązy czy szarości, łatwo dopasowujące się do kolejnych zmian kolorystyki i faktury elewacji. Odcień najlepiej dobrać do dachu. Obecnie są większe możliwości barwienia, dotyczy to nawet profili z PCW. Do pokryć w naturalnych kolorach zawsze pasuje stolarka drewniana. Możliwość zestawiania ze sobą różnych modeli drzwi oraz zróżnicowana kolorystyka ram pozwalają na tworzenie indywidualnych kombinacji idealnie odpowiadających potrzebom i gustom klientów.
Partnerem artykułu jest firma Drutex