FitnessWrażliwe zęby

Wrażliwe zęby

Wrażliwe zęby
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
09.11.2011 14:00, aktualizacja: 17.11.2011 15:31

Czasami wystarczy łyk gorącej herbaty czy nawet głębszy oddech, a czujesz dotkliwy ból zębów. Byłaś niedawno u stomatologa, nie masz żadnych ubytków, a zęby bolą. To sygnał ich nadwrażliwości. Według badań – z tego powodu najczęściej cierpią kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Paradoksalnie, przyczyną może być większa troska pań o higienę jamy ustnej.

Czasami wystarczy łyk gorącej herbaty czy nawet głębszy oddech, a czujesz dotkliwy ból zębów. Byłaś niedawno u stomatologa, nie masz żadnych ubytków, a zęby bolą. To sygnał ich nadwrażliwości. Według badań z tego powodu najczęściej cierpią kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Paradoksalnie, przyczyną może być większa troska pań o higienę jamy ustnej.

Przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięta tkanka zęba tzw. zębina. U niektórych z nas jest to cecha wrodzona. W prawidłowo zbudowanym zębie zębinę, która jest silnie unerwiona, przed działaniem czynników zewnętrznych chronią szkliwo i dziąsła. W przypadku wad wrodzonych szkliwo to nie stanowi szczelnej ochrony.

Zazwyczaj jednak to my same osłabiamy tę ochronę, a głównymi winowajcami są złe nawyki higieniczne i niewłaściwa dieta. Na skutek zniszczenia szkliwa lub cofania się dziąseł, zębina znajduje się pod wpływem bodźców termicznych (zimno, ciepło), chemicznych (słodkie, kwaśne) i mechanicznych (szczotkowanie zębów, zgłębnikowanie), a rezultatem jest przenikliwy ból.

Ostrożnie z bielą i cytrusami

Jeśli zbyt mocno czyścisz zęby, a na dodatek używasz do tego szorstkiej szczoteczki i ścierającej pasty – sama możesz doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Osłabiający wpływ na szkliwo mają zwłaszcza pasty i inne środki wybielające. Dlatego dentyści zalecają, aby równocześnie z pastami wybielającymi stosować pasty z wysokoprzyswajalnym fluorem, czyli aminofluorkiem.

Nadwrażliwość dotyka też osoby, w których diecie znajduje się dużo owoców cytrusowych, kwaśnych soków, mięsa, gazowanych napojów i słodyczy. Produkty te zmieniają skład chemiczny śliny na kwaśny, co prowadzi do stopniowej demineralizacji szkliwa. Nadwrażliwości możesz się też nabawić podczas snu, gdy mimowolnie zgrzytasz zębami. Obojętne dla szkliwa nie są też stany wyczerpania nerwowego, a także wymioty towarzyszące bulimii czy nawet ciąży, gdy szkliwo zostaje trawione przez soki żołądkowe.

Porównaj ceny na tanio.pl - Szczoteczki do zębów

Podstawa – odpowiednia pielęgnacja

Walkę z nadwrażliwością zębów zacznij od zakupu odpowiedniej pasty i szczoteczki. Pasta powinna mieć wskaźnik ścieralności ok. 30 RDA. Jeśli na opakowaniu nie ma takiego oznaczenia, rozetrzyj odrobinę w palcach. Gdy poczujesz grudki – zmień na łagodniejszą. Wybierz pastę zawierającą związki fluoru (np. aminofluorek, fluorek cynawy), które zamykają kanaliki zębiny, przez co obniżają jej tkliwość. Szczoteczka do mycia zębów powinna być miękka.

Masuj nią lekko dziąsła, zaczynając od miejsc mniej wrażliwych. Rób to ruchami wymiatającymi, a nie pionowo w górę i w dół, gdyż w ten sposób kaleczysz dziąsła. Na zakończenie oczyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Czynność ta zapobiega zaleganiu resztek pokarmu i tworzeniu się osadu, co może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, a w dalszej kolejności do odsłonięcia szyjek zębowych. Po umyciu zębów stosuj płyn do płukania ust, który działa przeciwbakteryjnie i zamyka kanaliki.

Zmień dietę

Ogranicz produkty, które mają działanie kwasotwórcze na ślinę: cytrusy, wędliny, słodycze. Bezpośrednio po zjedzeniu tych produktów nie myj zębów, gdyż są one wtedy pozbawione warstwy ochronnej i na skutek szczotkowania może dojść do ścierania szkliwa. Po zjedzeniu cytrusów wypłucz usta wodą i dopiero wtedy umyj zęby. Tak samo postępuj po zjedzeniu słodyczy, wędliny czy mięsa.

Pomoc u dentysty

Gdy domowe środki pielęgnacyjne nie przyniosą poprawy, zwróć się o poradę do lekarza stomatologa, który może zlecić odpowiedni preparat, dobrany w zależności od przyczyny nadwrażliwości. Niekiedy wskazane jest pokrycie specjalnymi preparatami zniszczonego szkliwa i odsłoniętej zębiny.

mpi/(kg)

Porównaj ceny na tanio.pl - Szczoteczki do zębów

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także