Wypoczynek czynny i bierny
Jak spędzamy czas wolny? Jaka forma odpoczynku jest najlepsza dla nas i dla naszego zdrowia? W jaki sposób najchętniej i najczęściej się relaksujemy?
Popołudnie po pracy, weekend, święto, urlop, wakacje,... .Jednym słowem: czas wolny. Jak go spędzamy? Jaka forma odpoczynku jest najlepsza dla nas i dla naszego zdrowia? W jaki sposób najchętniej i najczęściej się relaksujemy? Czy zawsze „nie robienie nic” jest równoznaczne z wypoczynkiem? Czy wysiłek fizyczny tylko męczy? Czy pamiętamy jeszcze o tym, że ruch to zdrowie? Warto się nad tymi pytaniami zastanowić i poszukać na nie odpowiedzi.
Po całym dniu ciężkiej pracy zazwyczaj marzymy tylko o gorącej kąpieli z dobrą książką w ręku. Rzadko kiedy zakładamy dresy i biegamy po parku lub idziemy na basen. Warto jednak zastanowić się czy aby na pewno siedzenie w domu bardziej nas relaksuje niż wysiłek fizyczny? Po ośmiu godzinach siedzenia przy komputerze naprawdę dobrze zrobi nam choćby piętnaście minut aerobiku czy biegania. Nawet zwyczajny spacer pomaga naszemu umysłowi „odświeżyć się”. Jeśli zaś cierpimy na nadwagę zamiast ograniczać do minimum swoje posiłki warto zapisać się na przykład na basen. Oczywiście trzeba przy tym zwracać także uwagę na to co jemy. Jednakże żadna dieta bez ćwiczeń fizycznych nie ma prawa się powieść. Diety-cud niestety nie istnieją. Odchudzanie to przede wszystkim ruch i wysiłek fizyczny. Nie możemy o tym zapomnieć!
Kiedy zbliża się upragniony piątkowy wieczór zazwyczaj nie myślimy o niczym innym jak o „nie robieniu niczego” oraz o dobrej zabawie. Chcemy odreagować cały tydzień ciężkiej pracy. Większość z nas wybierze weekendowe imprezy zamiast wycieczki do lasu na grzyby.
Zamiast wdychać świeże powietrze wdychamy dym tytoniowy. W taki sposób na pewno nie dotlenimy organizmu (nie mówiąc już o szkodliwości – nawet jeśli sami nie palimy papierosów - wspomnianego dymu). Dlatego warto chociażby raz na jakiś czas zorganizować wspólnie ze znajomymi integracyjny wypad za miasto (na przykład na konie, kajaki, rowery czy zawody w strzelaniu). Zabawa może być niekiedy dużo lepsza niż w niejednym zatłoczonym i zadymionym klubie czy dyskotece.
Święta
Święta(zarówno Bożonarodzeniowe jak i Wielkanocne) kojarzą się nam głównie z tonami jedzenia i siedzeniem przy suto zastawionym stole, na którym niczego nie brakuje. Któż z nas zamiast świątecznego wystawnego obiadu wybiera rodzinny spacer czy uprawianie sportu? A może warto taką tradycję wprowadzić? Dzięki temu na pewno unikniemy poświątecznego odchudzania i głodówek. Do tego bez problemu zmieścimy się w naszą ulubioną sukienkę (a to szczególnie ważne w porze sylwestrowej). Co więcej: zamiast przygotowywać o dwie potrawy za dużo, będziemy miały więcej czasu dla siebie oraz dla swojej rodziny i przyjaciół. A to przecież w okresie świątecznym powinno się liczyć najbardziej.
Wakacje
Czy zdarzyło się komuś z nas wrócić z dwutygodniowego urlopu nad morzem (gdzie cały czas tylko smażyliśmy się na słońcu) bardziej zmęczonym niż przed wyjazdem? A czy są wśród nas tacy, którzy z tygodniowego pobytu w górach (gdzie dzień w dzień odkrywali nowe trasy wędrówek i zdobywali kolejne szczyty) wrócili wypoczęci i pełni energii? Ci pierwsi przywieźli ze sobą piękną opaleniznę i troszkę tłuszczyku (ach te lody, gofry i frytki), drudzy natomiast podreperowali kondycję i popracowali nad sylwetką. Jeśli jednak ponad wszystko kochamy morze to warto podczas urlopu chociażby pograć w siatkówkę plażową czy wybrać się każdego wieczora na długi spacer wzdłuż wybrzeża. Dbanie o sylwetkę i kondycję powinno być dla każdego człowieka prawie tak samo ważne jak zaspokajanie podstawowych potrzeb fizjologicznych.
Bardzo stare powiedzenie mówi: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Trudno się z nim nie zgodzić. Dlatego też dbajmy o nasze ciało. Aktywny wypoczynek ma tę przewagę nad biernym, że działa pozytywnie nie tylko na umysł, ale i na nasze ciało. Nie zapominajmy o tym wybierając formę spędzania wolnego czasu. Pamiętajmy: żyć zdrowo to między innymi wyglądać zdrowo.