FitnessŹle dopasowany stanik może powodować choroby

Źle dopasowany stanik może powodować choroby

Lekarze ostrzegają, że niewłaściwie dobrany biustonosz może powodować rozmaite problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy, podrażnienia skóry, uszkodzenia ścięgien, a nawet niestrawność. Mimo że trudno wyobrazić sobie wzajemną relację, schorzenia te wielokrotnie powstają dlatego, że panie kupują staniki o zbyt małym obwodzie i za dużej miseczce.

Źle dopasowany stanik może powodować choroby
Źródło zdjęć: © 123RF

Lekarze ostrzegają, że niewłaściwie dobrany biustonosz może powodować rozmaite problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy, podrażnienia skóry, uszkodzenia ścięgien, a nawet niestrawność. Mimo że trudno wyobrazić sobie wzajemną relację, schorzenia te wielokrotnie powstają dlatego, że panie kupują staniki o zbyt małym obwodzie i za dużej miseczce.

Szacuje się, że aż cztery na pięć kobiet noszą źle dopasowane biustonosze. Lorna Mills, kręgarka z Oldham w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że przypadki powikłań na skutek nieodpowiednio dobranego stanika wcale nie należą do rzadkości. – Regularnie miewam pacjentki o zaokrąglonych ramionach, wadach kręgosłupa, niestrawności spowodowanej nadmiernym uciskiem na przeponę i płuca czy ze śladami ramiączek i fiszbinów na ciele– mówi.

Zdaniem ekspertki, jednym z największych problemów jest to, że panie zazwyczaj kupują biustonosze, które mają za dużą miseczkę. – Oznacza to, że jeśli ramiączka są zbyt długie, panie wciąż je skracają, a to z kolei sprawia, że ramiona i szyja ciągną w dół, wyginając kręgosłup, a także powodując napięcie i dyskomfort – wyjaśnia Mills.

Winę za część problemów zdrowotnych ponoszą także fiszbiny. Kiedy ramiączka są ściągnięte zbyt mocno, drut uciska brzuch i dolną część przełyku. Skutkiem tego mogą być takie schorzenia jak przepuklina rozworu przełykowego, zespół jelita drażliwego czy zgaga. Richard Moore, osteopata i masażysta z Nottingham, dodaje do tej listy jeszcze inne przypadłości. – Wielokrotnie miałem pacjentki, u których ból pleców i szyi miał bezpośredni związek z noszeniem niedopasowanego biustonosza – twierdzi. Nabyte w ten sposób wady postawy sprzyjają powstawaniu bólu i napięcia.

Zdaniem specjalisty, brak dostatecznego wsparcia z przodu w wielu przypadkach powoduje, że panie zaczynają się garbić i jednocześnie odchylać głowę do tyłu. A wszystkie te nieznaczne, ale wykonywane regularnie ruchy, powodują nacisk na przeponę, zakłócając oddychanie i nierzadko wywołując problemy z trawieniem.

Zbyt mocno ściągnięte ramiączka, poza wspomnianymi szkodami, zwalniają także tempo krążenia krwi, wpływają na system nerwowy i przyczyniają się do powstawania bólu głowy. Eksperci podpowiadają, na co przede wszystkim zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni stanik. Ramiączka muszą przylegać do skóry, nie ściskając jej tak, że po obu stronach paska będą tworzyć się wybrzuszenia. Po zapięciu biustonosza powinnaś być w stanie wsadzić oba palce pod materiał z tyłu i jeden palec z przodu, pośrodku. Miseczki mają odpowiednią wielkość, kiedy piersi zbyt mocno do nich nie przylegają. Fiszbiny także muszą być idealnie dopasowane. Nie mogą powodować ucisku, ale też nie powinny odstawać. Kiedy biust wychodzi dołem, potrzebujesz prawdopodobnie stanika o mniejszym obwodzie i większej miseczce. Warto też pamiętać, że biustonosze z fiszbinami nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży, gdyż ich piersi rosną.

Staniki dobiera się na podstawie dwóch wymiarów: obwodu pod biustem i głębokości miseczki. W Wielkiej Brytanii zaprojektowano jednak stanik, który poza tymi parametrami uwzględnia również masę biustu. Pozwala to jeszcze lepiej dobrać biustonosz do danego typu piersi. Jego współtwórca, chirurg plastyczny Atul Khanna, twierdzi, że idealnie leżący stanik może odwieść część pań od zamiaru poddania się operacji zmniejszania piersi. Za ból pleców i ramion, a nawet odciśnięte na skórze ślady od ramiączek czy fiszbinów pacjentki winią zwykle rozmiar swojego biustu.

- Jednak w większości przypadków, które miałem okazję zaobserwować, źródłem tych problemów był brak dostatecznego wsparcia, który z czasem doprowadził do powstania wad postawy, powodujących duży dyskomfort – wyjaśnia Khanna.

Specjaliści podkreślają, że tylko dobrze dobrany stanik spełnia funkcję, do której został stworzony. Noszenie niewłaściwego rozmiaru może wyrządzić więcej szkód naszemu zdrowiu niż całkowita rezygnacja z tej części garderoby.

Na podst. Dailymail.co.uk (ios/mtr), kobieta.wp.pl

biustonoszstanikbóle głowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (80)