Danuta Szaflarska
Jest laureatką wielu nagród, a na swoim koncie ma niezliczoną liczbę ról. Nic więc dziwnego, że od lat nazywana jest pierwszą damą polskiego kina. W swej wieloletniej karierze pojawiała się w rozmaitych odsłonach, za każdym razem zachwycając swą naturalnością, bezpretensjonalnością i poczuciem humoru. Świetne grała emanujące kobiecością postaci, jak i doskonale odnajdowała się w rolach komediowych i groteskowych.
Jej marzeniem było zawsze zagranie w sztuce Sławomira Mrożka, którego sposób patrzenia na świat był jej bardzo bliski. Spełniło się ono w ostatnich latach. Szaflarskiej udało się stworzyć wspaniałe kreacje Babci Eugenii w "Tangu" czy Anastazji Pietrownej w "Miłości na Krymie". Ostatnio można ją było także oglądać w komedii Juliusza Machulskiego "Ile wazy koń trojański?", za którą artystka otrzymała kolejnego już w swej karierze Orła.
Na deskach teatru debiutowała rolą Pernette w "Szczęśliwych dniach" Claude’a Pugeta. Natomiast przed kamerą po raz pierwszy stanęła w "Zakazanych piosenkach" Leonarda Buczkowskiego w 1946 roku. Ten film przyniósł jej status gwiazdy, podkreślony okładką pierwszego numeru magazynu "Film".
Do emerytury występowała na scenie Teatru Dramatycznego, a do dziś gościnnie pojawia się w sztukach najbardziej znanych stołecznych teatrów.
Sekretem jej temperamentu i młodzieńczej energii jest pochodzenie. W żyłach Danuty Szaflarskiej płynie bowiem góralska krew. To także tłumaczy twardy charakter aktorki oraz to, że zawsze mówi to, co myśli.
Postać Danuty Szaflarskiej stała się inspiracją dla dokumentalnego filmu "Inny Świat"( Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta), który wprowadza widza w niezwykły świat jej wspomnień i tajemnic. Dzięki niemu poznajemy wartości i idee, które ukształtowały Szaflarską nie tylko jako aktorkę, ale też jako człowieka.
href="http://kobieta.wp.pl/10-modelek-ktore-przesunelo-granice-w-swiecie-mody-5984788025008769g">** 10 modelek, które przesunęły granice w świecie mody!