Cienie pod oczami
Jeśli w twojej diecie brakuje przeciwutleniaczy, witamin C, E i beta-karotenu, pogarsza się stan twojej skóry, co w rezultacie prowadzi do powstawania cieni i obrzęków pod oczami. Problem rozwiąże spożywanie dużej ilości zielonych warzyw, owoców, ryb lub orzechów. Warto pamiętać, że to krwinki czerwone są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek w naszym organizmie. W przypadku niedokrwistości ten proces ulega zaburzeniu, co objawia się m.in. cieniami pod oczami. By mu zapobiegać, spożywaj bogate w żelazo zielone warzywa liściaste, czerwone chude mięso i ziarna.
Opuchnięte oczy to nie tylko oznaka zmęczenia, ale również braku snu, nieprawidłowej diety lub stresu. Na tę dolegliwość stosuj zimne okłady. Dobrym sposobem na zmęczone i podkrążone oczy jest przykładanie do nich zimnych, metalowych łyżek. Taki okład zwęża naczynia krwionośne, co pozwala szybko usunąć zaczerwienienia i obrzęki wokół oczu.
Także okłady z ogórków mają dobroczynny wpływ na naszą cerę. Te warzywa zawierają kwas askorbinowy (witamina C) i kwas kawowy, które skutecznie likwidują obrzęki, opuchnięcia i cienie pod oczami. Ponadto ogórek nie tylko działa ściągająco, ale również nawilża, wygładza i oczyszcza skórę. Zimne mleko również zwęża naczynia krwionośne i usuwa obrzęki. Z kolei tłuszcz zawarty w mleku łagodzi podrażnienia skóry i doskonale nawilża cerę.
Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. The Sun