Uroda3 uciążliwe problemy, z którymi zmagają się kobiety

3 uciążliwe problemy, z którymi zmagają się kobiety

3 uciążliwe problemy, z którymi zmagają się kobiety

Co spędza sen z powiek kobietom? Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały, że 45 proc. pań nie jest zadowolona ze stanu swojej skóry. Zatem co robić, gdy pojawiają się plamy na skórze, cienie pod oczami, a włosy źle się układają? Czy wystarczy zmienić dietę i kosmetyki do pielęgnacji ciała? Czy jednak potrzebne są specjalistyczne preparaty? Eksperci podpowiadają, jak rozwiązać te problemy.

Co spędza sen z powiek kobietom? Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały, że 45 proc. pań nie jest zadowolona ze stanu swojej skóry. Zatem co robić, gdy pojawiają się plamy na skórze, cienie pod oczami, a włosy źle się układają? Czy wystarczy zmienić dietę i kosmetyki do pielęgnacji ciała? Czy jednak potrzebne są specjalistyczne preparaty? Eksperci podpowiadają, jak rozwiązać te problemy.

Wypryski i plamy na skórze

Stany zapalne skóry, zmiany łojotokowe i trądzik często są objawem niedoboru witamin z grupy B. Najbogatszym źródłem witamin z grupy B są produkty zbożowe, mleko, a także warzywa strączkowe, brokuły i szpinak. Pamiętaj, że woda usuwa zbędne produkty przemiany materii oraz oczyszcza organizm z toksyn. Dlatego odpowiednie nawodnienie poprawi kondycję twojej skóry. Niestety pryszcze, przebarwienia czy plamy na skórze zawsze pojawiają się w nieodpowiednim momencie. Esther Fieldgrass z EF MediSpa twierdzi, że: „Zazwyczaj nie możemy oprzeć się pokusie, aby je wycisnąć. Jednak prowadzi to tylko do rozprzestrzeniania się bakterii i pojawienia się kolejnych niedoskonałości”.

Jak temu zaradzić? „Najczęściej dermatolog zaleca sposób leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, np. peelingi czy zabiegi LED. Może pomóc też kwas salicylowy, który oczyszcza gruczoły łojowe i zapobiega tworzeniu wyprysków, a także zabiegi laserem, które niszczą bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku” twierdzi Fieldgrass.

Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. The Sun

1 / 4

Oczyszczaj i złuszczaj

Obraz
© Thinkstockphotos

Łagodne i umiarkowane zmiany trądziku można leczyć za pomocą retinoidów (pochodne witaminy A). W celu unormowania poziomu androgenów stosuje się np. terapię hormonalną. Zaleca się także tabletki lub inne środki, które powstrzymują wzrost bakterii i łagodzą stan zapalny. Niektórym kobietom pomaga zmiana nawyków. Skuteczne okazują się masaże twarzy specjalną szczoteczką elektryczną i odpowiedni krem. Poza tym należy stosować środki złuszczające i oczyszczające skórę, np. peelingi lub płyny na bazie kwasu salicylowego i glikolowego.

Jeśli chcesz uniknąć plam na skórze, nie używaj kosmetyków ze składnikami zatykającymi pory. Sally Penfold z International Dermal Institutes radzi, aby unikać produktów kosmetycznych, które zawierają mirystynian izopropylu lub laurylosiarczan sodu. Należy też pamiętać o dokładnym demakijażu, który zawsze zaczynamy od oczu – w tym przypadku dobrze sprawdza się dwufazowy płyn. Następnie resztę twarzy zmywamy odpowiednio dobranym do rodzaju naszej cery mleczkiem lub żelem. Na koniec delikatnie przecieramy buzię tonikiem.

2 / 4

Niesforne włosy

Obraz
© Thinkstockphotos

Kobiety, które nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości żelaza, mają problemy z cienkimi i wypadającym włosami. Brak w diecie wystarczającej ilość białka również negatywnie wpływa na kondycję naszych włosów. Bogatym źródłem żelaza są m.in.: chude czerwone mięso, ziemniaki, kasza, buraczki, pomidory, kapusta, marchew, jabłka, rodzynki, pestki z dyni lub słonecznika.

ďż˝ 33 proc. Brytyjek nie jest zadowolonych z kondycji swoich włosów. Gorący strumień powietrza z suszarki, prostowanie oraz niedbała pielęgnacja powodują przesuszanie się włosów. Jeśli Twoje kosmyki straciły połysk i wigor, wykorzystaj do poprawy ich kondycji odpowiednie preparaty. Możesz też spłukiwać odżywkę zimną wodą, która zamyka łuski włosów. Dzięki temu staną się one wygładzone i błyszczące.

3 / 4

Maseczka, odżywka i jedwab

Obraz
© Thinkstockphotos

Zdarza się, że włosy po nałożeniu regenerującej maseczki wyglądają wprawdzie zdrowo, ale są bardzo miękkie, szybko tracą świeży wygląd i trudno je ułożyć. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Otóż sekret tkwi w odpowiednim nakładaniu preparatów. Aby włosy u nasady nie były obciążone, odżywkę należy nakładać tylko na końcówki i przeczesywać ja na kolejne pasma włosów. Z kolei piankę do stylizacji powinno się stosować jedynie u nasady włosów.

ďż˝ Gdy kosmyki tracą naturalny połysk, są matowe, zniszczone i przesuszone, wystarczy zastosować odbudowującą maseczkę. By włosy nie puszyły się, warto używać nawilżających szamponów i odżywek lub specjalnych preparatów, przeznaczonych tylko do włosów suchych, ze skłonnością do „puszenia się” lub niesfornych. Regularnie stosowane wygładzą je i pomogą nad nimi zapanować. W tym przypadku doskonale sprawdza się również jedwab w płynie.

4 / 4

Cienie pod oczami

Obraz
© Thinkstockphotos

Jeśli w twojej diecie brakuje przeciwutleniaczy, witamin C, E i beta-karotenu, pogarsza się stan twojej skóry, co w rezultacie prowadzi do powstawania cieni i obrzęków pod oczami. Problem rozwiąże spożywanie dużej ilości zielonych warzyw, owoców, ryb lub orzechów. Warto pamiętać, że to krwinki czerwone są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek w naszym organizmie. W przypadku niedokrwistości ten proces ulega zaburzeniu, co objawia się m.in. cieniami pod oczami. By mu zapobiegać, spożywaj bogate w żelazo zielone warzywa liściaste, czerwone chude mięso i ziarna.

Opuchnięte oczy to nie tylko oznaka zmęczenia, ale również braku snu, nieprawidłowej diety lub stresu. Na tę dolegliwość stosuj zimne okłady. Dobrym sposobem na zmęczone i podkrążone oczy jest przykładanie do nich zimnych, metalowych łyżek. Taki okład zwęża naczynia krwionośne, co pozwala szybko usunąć zaczerwienienia i obrzęki wokół oczu.

Także okłady z ogórków mają dobroczynny wpływ na naszą cerę. Te warzywa zawierają kwas askorbinowy (witamina C) i kwas kawowy, które skutecznie likwidują obrzęki, opuchnięcia i cienie pod oczami. Ponadto ogórek nie tylko działa ściągająco, ale również nawilża, wygładza i oczyszcza skórę. Zimne mleko również zwęża naczynia krwionośne i usuwa obrzęki. Z kolei tłuszcz zawarty w mleku łagodzi podrażnienia skóry i doskonale nawilża cerę.

Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. The Sun

cienie pod oczamipryszczewypryski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (61)