Krosty i pryszcze
Często osobom dorosłym wydaje się, że trądzik jest przypadłością typową dla młodego wieku. W związku z tym za wszelkie krosty i pryszcze obwiniają złą dietę i stres, nie dopuszczając myśli, że dotknął ich tzw. trądzik dorosłych, który różni się od tego związanego z burzą hormonów w wieku nastoletnim.
Na trądzik dorosłych częściej cierpią kobiety (ok. 12 proc.) niż mężczyźni (ok. 3 proc.). Szpecące zmiany skórne najczęściej lokalizują się w dolnej części twarzy (broda, żuchwa, okolice ust), a krosty są większe i często bardziej bolesne niż te występujące podczas trądziku młodzieńczego.
Również leczenie przebiega nieco inaczej niż u nastolatków. Nieskuteczne okazują się bowiem dostępne bez recepty maści i żele z kwasem salicylowym i nadtlenkiem benzoilu, które działają co prawda na drobne pryszcze nastolatków, ale nie są w stanie zlikwidować tych położonych głęboko u osób dorosłych. Jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia są działające silnie złuszczająco środki z retinolem (witaminą A), które można kupić tylko na receptę.
POLECAMY: * Dieta 5:2 z naukowego punktu widzenia*