Stwardnienie rozsiane (SM)
To przewlekła choroba o charakterze zapalnym. Atakuje układ nerwowy, który z czasem ulega coraz większym uszkodzeniom. Najwięcej zwolenników ma pogląd, że ma podłoże autoimmunologiczne. Na SM zapadają najczęściej kobiety w wieku od 20 do 40 lat. Im wcześniej choroba wystąpi, tym wolniej postępuje.
Objawów SM jest bardzo wiele i są one zróżnicowane. Najczęściej występują zaburzenia czucia, ruchu, równowagi i wzroku. Dość często chory ma wahania nastroju, odczuwa przewlekłe zmęczenie i różnie umiejscowione bóle. U około 70 proc. pacjentów występują problemy z nietrzymaniem moczu. Charakterystyczne są okresowe, gwałtowne nasilenia jednego lub kilku objawów, trwające do kilkudziesięciu godzin (tzw. rzuty choroby). Rzutem jest też nagłe, ostre wystąpienie nowego objawu. Po jego ustąpieniu następuje trwałe pogorszenie się ogólnego stanu osoby chorej. Rzutu nie można przewidzieć, nie są też znane bezpośrednie czynniki, które go wyzwalają.
Leczenie polega na przywracaniu uszkodzonych funkcji, a także na spowalnianiu postępu choroby. Bardzo pomocna jest fizjoterapia.