7 kobiecych chorób, których lekarze często nie rozpoznają
Dziwne choroby
Coraz więcej mówi się o tym, żeby nie ignorować sygnałów, które wysyła nasz organizm. Wczesna diagnoza to połowa sukcesu w leczeniu. Niestety istniej grupa schorzeń, szczególnie niebezpiecznych dla kobiet, które są wyjątkowo trudne do rozpoznania przez lekarza na podstawie zwykłego wywiadu.
Coraz więcej mówi się o tym, żeby nie ignorować sygnałów, które wysyła nasz organizm. Wczesna diagnoza to połowa sukcesu w leczeniu. Niestety istniej grupa schorzeń, szczególnie niebezpiecznych dla kobiet, które są wyjątkowo trudne do rozpoznania przez lekarza na podstawie zwykłego wywiadu. To choroby autoimmunologiczne, w których system odpornościowy zaczyna atakować swój własny organizm. Panie, zgłaszające się do lekarza z odczuciem ciągłego zmęczenia i bólami stawów, często zostają odesłane z kwitkiem. Mówi się im, że są przemęczone i powinny po prostu bardziej na siebie uważać. Tymczasem zaburzenie rozwija się, a objawy postępują. Oto 7 chorób, których lekarze często nie rozpoznają.
Zespół policystycznych jajników
To najczęstsze schorzenie kobiet w wieku rozrodczym (choruje 1 na 10 pań). Objawia się nieregularnymi, skąpymi miesiączkami, brakiem owulacji, pojawianiem się owłosienia męskiego, np. na udach, rękach i plecach. To efekt działania androgenów – hormonów męskich, których produkcję wzmaga wysoki poziom insuliny. Ta z kolei przyczynia się do szybkiego powstawania otyłości, która dotyka ponad połowę chorych. U podobnej liczby kobiet pojawia się cukrzyca typu II.
Leczenie polega na operacyjnym usunięciu cyst (metodą laparoskopową) oraz hormonalnej stymulacji jajeczkowania. Leki zawierające metforminę regulują poziom cukru we krwi i sprzyjają utracie wagi.
Tekst: Na podst. Health.com/Iwona Czechowska/sr, kobieta.wp.pl