Aktywne kobiety 2015 roku nagrodzone
Jolanta Oliwa, Scarlett Szyłogalis-Jankowiak, Justyna Piotrowska, Elżbieta Woźniak-Łojczuk i Anna Nowocień-Rega oraz Małgorzata Nowak i Anna Kasjan to laureatki IV edycji Konkursu "Aktywność Kobiet".
Jolanta Oliwa, Scarlett Szyłogalis-Jankowiak, Justyna Piotrowska, Elżbieta Woźniak-Łojczuk i Anna Nowocień-Rega oraz Małgorzata Nowak i Anna Kasjan to laureatki IV edycji Konkursu "Aktywność Kobiet".
Nagrodę specjalną „Szklaną Kroplę 2015”, przyznaną przez Ilonę Antoniszyn – Klik, wiceminister gospodarki otrzymała Teresa Kamińska - Prezes Zarządu Pomorskiej SSE sp. z o.o. Uroczysta gala konkursu odbyła się 19 czerwca we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.
Gala „Aktywności Kobiet” zgromadziła kilkaset znamienitych gości z całego kraju. "Aktywny" wieczór rozpoczęła konferencja "Gospodarka jest kobietą", na której dyskutowano na dwa tematy - "Promocji polskiej gospodarki za granicą" oraz " Zdrowia kobiet”. Po konferencji przyszedł czas na uroczystą galę wręczenia nagród IV edycji Konkursu „Aktywność Kobiet”.
Pomysł akcji zrodził się kilka lat temu. - W 2011 roku, kiedy byłam jeszcze wicewojewodą dolnośląskim, bardzo dużo podróżowałam po naszym regionie i poznawałam niesamowitych ludzi. Każdego dnia odkrywałam nowe stowarzyszenia, organizacje, osoby. Pomyślałam, że tak wiele dobrego na Dolnym Śląsku się dzieje, a tak niewiele o tym wiemy. Dlatego wraz z moimi współpracowniczkami postanowiliśmy zorganizować konkurs promujący najciekawsze inicjatywy. - mówi Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.
Działania "Aktywności Kobiet" wspiera 153 Ambasadorów w 12 województwach. Są wśród nich ludzie świata kultury, nauki, mediów, biznesu, polityki, także wielu panów.
Nagrody przyznane zostały w 5 kategoriach:
Zwyciężczynią w kategorii „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa” została Jolanta Oliwa - przewodnicząca zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” i współwłaścicielka niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej Sal - Med s.c. w Dzierżoniowie.
- Jestem silną kobietą, muszę osiągnąć założony cel, nie przyjmuję porażek, pracuję tak długo, aż się uda. Połączenie przedsiębiorczości z pracą charytatywną, dodaje mi sił. Pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną jest mi bardzo bliska, bo sama mam niepełnosprawną córkę. Założyłam sobie, że stworzę system wspierania osoby niepełnosprawnej od dzieciństwa do później starości, bo takiego systemu u nas w kraju nie ma. - mówiła, wyraźnie wzruszona, Jolanta Oliwa.
W drugiej kategorii „Kobiety działające na rzecz zwierząt i przyrody” laureatką została Scarlett Szyłogalis-Jankowiak, założycielka Fundacji „TARA”, która prowadzi schronisko dla koni porzuconych, wykupionych z transportów przeznaczonych do rzeźni oraz przekazanych Fundacji w formie darowizny.
- Aktywna kobieta bardzo kocha, wierzy, nie mówi, że walczy - tylko walczy i otacza wielką aurą, wszystkich, którzy wokół niej się znajdują. Aktywność to znaczy życie, a w życiu na tej planecie każdy ma swoją rolę do odegrania i ludzie, i zwierzęta. Ta nagroda to ukłon w stronę wszystkich, którzy walczą o konie, masowo zabijane w Polsce dla pieniędzy (120 koni ginie każdego dnia), to jest poparcie dla nas wszystkich, dodaje mi skrzydeł. - przekonuje Scarlett Szyłogalis-Jankowiak.
Nagroda w kategorii „Młodzi aktywni” powędrowała do Justyny Piotrowskiej, instruktorki harcerskiej, nauczycielki przełamującej wszelkie konwencje, charyzmatycznego szkoleniowca. - Tę nagrodę mogłabym podarować każdej jednej młodej druhnie, która za chwilę z harcerzami pojedzie na wakacje. Aby skutecznie działać na rzecz innych trzeba mieć przede wszystkim empatię. Pomaganie innym, to moje życie. Kiedyś ktoś mi bardzo pomógł, w najważniejszej sprawie - żyję dzięki przeszczepowi. Taka nagroda, takie spotkanie to wsparcie i siła, aby głośno mówić o tym, co dla nas jest ważne. Dla mnie, oprócz pracy z młodzieżą, to propagowanie idei przeszczepów, bo wciąż w Polsce mówi się o tym za mało, jest bardzo mało dawców - podkreślała Justyna Piotrowska.
„Kultura, Turystyka, Rekreacja” to kolejna kategoria i dwie zwyciężczynie Elżbieta Woźniak-Łojczuk i Anna Nowocień-Rega ze Stowarzyszenie „Klub Mamuśki”.
- Kiedy urodziłam dzieci brakowało mi kontaktu z innymi mamami, wymiany doświadczeń wsparcia, rozmów. Pomyślałam, że skoro takiego forum we Wrocławiu nie ma, to ja je założę. I tak powstał „ Klub Mamuśki” – mówi Elżbieta Woźniak-Łojczuk, prezes Stowarzyszenia „ Klub Mamuśki”.
- Spotykamy się regularnie przynajmniej dwa razy w miesiącu, raz w gronie samych mam, dzieci zostają pod opieką tatusiów lub dziadków. Staramy się, aby te spotkania były jak najbardziej przydatne, są różnego rodzaju warsztaty, wykłady np. lekarzy. Ale organizujemy także zajęcia mama+maluszek, np. na basenie, zajęcia plastyczne, różnego rodzaju animacje, całymi rodzinami uczestniczymy w piknikach. Mamy stronę internetową, profil na Facebooku. Energia i wsparcie innych mam są nam bardzo potrzebne, dodają nam sił i pomysłów - dodaje Anna Nowocień-Rega, wiceprezes Stowarzyszenia „ Klub Mamuśki”.
Ostatnią kategorią to „Wspieranie tożsamości lokalnej”. Nagrodę w tej kategorii jurorzy postanowili przyznać siostrom zakonnym: Małgorzacie Nowak i Annie Kasjan ze Stowarzyszenie „Misja Dworcowa” im. Ks. Jana Schneidera.
- Kobiet aktywna to taka, która, oddaje je drugiemu człowiek serce, daje i niesie miłość. W ramach Stowarzyszenie prowadzimy całodobowy ośrodek interwencji kryzysowej, do którego przyjmujemy kobiety, często razem z dziećmi, które nie mają gdzie się podziać. Prowadzimy też punkt konsultacyjno- informacyjny dla ofiar przemocy i pracujemy we Wrocławiu jako streetworkerki - na dworcach, pod mostami, w pustostanach, na działkach, wszędzie, gdzie są ludzie potrzebujący pomocy – mówi siostra Małgorzata Nowak.
- Można powiedzieć, że pomagamy kobietom być bardziej aktywnymi, wziąć odpowiedzialność za własne życie, odzyskać nad nim kontrolę. Uczymy ich samodzielność, pokazujemy w jaki sposób mogą odnaleźć poczucie własnej wartości, które często nie z ich winy, jest mocno zachwiane, a pewność siebie jest konieczna aby porodzić sobie z trudami codziennego dnia, w ich przypadku bardzo podstawowymi kwestiami: bezpieczeństwa, pracy, własnego kąta – dodaje siostra Anna Kasjan.
Specjalną nagrodą „SZKLANĄ KROPLĘ 2015”, Ilona Antoniszyn – Klik, wiceminister gospodarki wyróżniła Teresę Kamińską - prezes zarządu Pomorskiej SSE sp. z o. o.
Podczas Gali Odznaczenia Honorowe za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej z rąk Ilony Antoniszyn-Klik otrzymały: Beata Stelmach, prezes General Electric, Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu ds. polityki afrykańskiej, azjatyckiej i bliskowschodniej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Grażyna Bernatowicz, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej, Elżbieta Tęsna, prezes firmy Eltar, Iwona Kossmann, prezes firmy Kossmann Fashion sp. z o.o., Maria Waliczek, prezes Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona sp. z o.o., Anita Szczykutowicz, zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Agnieszka Maliszewską, dyrektor Polskiej Izby Mleka, Grażyna Gołębiewska, dyrektor Departamentu Odwołań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lucyna Szatkowską, dyrektor ds. koordynacji projektów S&A Jewellery Design, Agnieszka Rembisz, dyrektor Agencji Rynku Rolnego, Teresa Kamińska, prezes
Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o., Joanna Bensz, dyrektor zarządzający, Prezes CH2M HILL, wiceprezes Amerykańskiej Izby Handlowej, Monika Piątkowską, członek zarządu PMPG Polskie Media SA.
Na koniec Galę podsumowała Małgorzata Mikołajczyk, prezes Stowarzyszenia "Aktywność Kobiet” - Było fantastycznie. Niesamowita energia ludzi z całej Polski, przepiękne osobowości wyjątkowe, prawdziwe diamenty zostały dzisiaj docenione. Już we wrześniu rozpoczynamy kolejną edycję. Dziękuję wszystkim za wspaniały wieczór. Do zobaczenia za rok.