Aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka
Stworzenie praktycznej, a jednocześnie estetycznej aranżacji pokoju młodzieżowego dla chłopaka wymaga rozpoznania gustu nastolatka oraz wkroczenia w świat jego zainteresowań. Zadanie staje się o wiele prostsze, kiedy wybrany zostanie motyw przewodni. Narzuca on konkretną kolorystykę ścian oraz stylistykę mebli. Łatwiejsze zdanie mają ci, którzy dysponują przestronnymi pomieszczeniami, ale pomysłową aranżację pokoju młodzieżowego dla chłopaka da się również wyczarować w małym mieszkaniu i na poddaszu.
21.11.2018 10:29
Jak przygotować aranżację pokoju młodzieżowego dla chłopaka?
W pokoju dla nastolatka rodzice powinni co najwyżej sugerować pewne rozwiązania. Ostateczne decyzje związane z wystrojem należą do chłopca, który w okresie dojrzewania szczególnie potrzebuje przestrzeni dla siebie – dostosowanej do indywidualnych potrzeb i będącej manifestem niezależności. Urządzając po raz pierwszy własny kąt, dziecko może wykazać się kreatywnością i uzewnętrznić swoją osobowość. Aranżację pokoju młodzieżowego dla chłopaka trzeba więc zacząć od rozmowy z samym zainteresowanym, a następnie skonfrontować jego pomysły z budżetem remontowym. Dopiero po dokonaniu najważniejszych ustaleń można zająć się wyborem pokrycia ścian, oświetlenia, mebli oraz dodatków.
- Pokrycia ścian dla chłopaka
Pokrycia ścian w aranżacji pokoju młodzieżowego dla chłopaka stanowią tło dla pozostałych elementów wystroju, dlatego warto zadbać o to, by były stonowane. Jako baza nadają się: biel, beż, odcienie szarości, zieleni i błękitu. Na dalszych etapach urządzania wnętrza można je przełamać bardziej wyrazistymi kolorami, wśród których największy potencjał mają czerń, brąz, granat, czerwień i cytrynowy odcień żółtego. Nowoczesne aranżacje pokoju młodzieżowego dla chłopaka powstają jednak nie tylko dzięki trafnemu doborowi kolorystyki, ale również za sprawą oryginalnych rozwiązań w zakresie wykończenia ścian. Popularnością cieszą się mozaiki z paneli poliuretanowych, cegła dekoracyjna, płyta OSB i farba tablicowa, która tworzy na ścianie miejsce do nieustannego ćwiczenia inwencji twórczej.
- Oświetlenie do pokoju dla chłopaka
Aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka nie może powstać bez oświetlenia, które wreszcie zaczyna zajmować w architekturze miejsce, na jakie zasługuje. To od niego w dużej mierze zależy ergonomia wnętrza. W skład oświetlenia wchodzą przede wszystkim lampa sufitowa, lampa podłogowa i lampki do ustawienia na blatach (szafce nocnej, biurku, komodzie). Taki zestaw zapewnia już solidne wsparcie dla wzroku, ale można wzbogacić go modną świetlną girlandą bądź regulowanym kinkietem. Nastolatkom szczególnie do gustu przypadają modele utrzymane w stylistyce industrialnej – na trójnogi lub z abażurem o misternej metalowej konstrukcji z giętego druta.
- Meble do pokoju młodzieżowego dla chłopaka
Clou aranżacji pokoju młodzieżowego dla chłopaka stanowią meble. Taką samą popularnością jak nowoczesne zestawy cieszą się oddzielnie dobierane łóżka, szafy i regały. Zwykle są to lekkie konstrukcje z płyty MDF i metalu. Meble takie powinny mieć jak najwięcej półek, przegród i schowków, które pozwalałyby nastolatkowi na przechowywanie całe mnóstwo gromadzonych od dzieciństwa akcesoriów, z kultowymi kolekcjami figurek włącznie. Jednak to nie szkielet, a fronty mebli młodzieżowych są tym, co widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego projektanci opracowują szereg oryginalnych rozwiązań, takich jak możliwość wymiany frontów i przekształcenia półki odkrytej w zamykaną, a także błyskawicznego zmontowania siedziska ze stolika.
- Gadżety do pokoju chłopaka
Ostatecznego sznytu pokojowi dla chłopaka nadają gadżety, zwłaszcza te elektroniczne, do których nastolatki przejawiają prawdziwe zamiłowanie. Mogą to być zegarki ze święcącym w ciemności cyferblatem lub głośniki do odtwarzacza MP3 o nietypowym kształcie, np. bomby, figurki Androida, puszki coca-coli. W aranżacji pokoju młodzieżowego dla chłopaka da się kreatywnie wykorzystać również nietypowe trójkątne półki na książki, metalowe wiaderka, które mogą posłużyć jako doniczki na kwiatki, a także elementy wyposażenia w stylu retro, tj stare skórzane walizki, maszyny do pisania, lampy naftowe. Dzięki nim da się stworzyć wystrój nawiązujący do klimatu postapokaliptycznego z gier i książek dla młodzieży.
Aranżacja pokoju młodzieżowego w bloku
Mieszkania o niewielkim metrażu stanowią prawdziwe wyzwanie dla tych, którzy chcieliby wyodrębnić w nich wielofunkcyjną przestrzeń do użytku nastoletniego chłopca. W bloku udana aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka może powstać dzięki opatentowanym rozwiązaniom służącym oszczędności miejsca. Szczególnie pomocne okazują się składane i wysuwane blaty, antresole pozwalające na zorganizowanie półpiętra, a na nim strefy sypialnianej, jak również półki montowane tuż pod sufitem.
Aranżacja pokoju młodzieżowego na poddaszu
Dużej inteligencji przestrzennej wymaga też przemyślana aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka na poddaszu. Zagospodarowanie wnętrza utrudniają nietypowe kąty nachylenia dachu i ściany kolankowe o zróżnicowanej wysokości. Aby uniknąć wrażenia, że pomieszczenie jest ciasne, jego środek (pod najwyżej położoną częścią sufitu) trzeba pozostawić otwarty, a meble ustawiać pod skosami. Biurko powinno się znaleźć w pobliżu okna, natomiast łóżko w najciemniejszym kącie, a najlepiej we wnęce, którą trudno zaaranżować w inny sposób aniżeli przez zorganizowanie strefy wypoczynku dla nastolatka.